88. ceremonia rozdania Oscarów przeszła do historii. Leonardo DiCaprio doczekał się statuetki, "Spotlight" najlepszym filmem, a Inarritu trzecim reżyserem w historii z dwoma nagrodami za reżyserię dwa lata z rzędu. Podsumowujemy Oscary.
Wielkim wygranym - mimo wszystko - jest film "Mad Max: Na drodze gniewu", który zgarnął aż sześć statuetek (na 10 nominacji). Dla porównania "Zjawa" na 12 nominacji zdobyła zaledwie trzy nagrody.
Równie zaskakującym rozstrzygnięciem było przyznanie Oscara piosence Sama Smitha "Writing's On the Wall", która pochodzi z ostatniej części przygód Jamesa Bonda "Spectre". Wielu krytyków oceniło ten utwór za najgorszą "bondowską" piosenkę spośród wszystkich 24. Faworytką była Lady Gaga, która nagrała piosenkę "Til It Happens To You” do filmu "The Hunting Ground".
Tom McCarthy, współautor scenariusza do "Spotlight", podkreślił, że "musimy zrobić wszystko, żeby to się nie powtórzyło" (mówił o skandalu pedofilskim w amerykańskim Kościele katolickim).
- Ten film dał głos tym, którzy przetrwali (chodzi o ofiary księży pedofilii - red), a ten Oscar wzmacnia ten głos, który mamy nadzieję, stanie się chórem zwracającym uwagę Watykanu. Papieżu Franciszku, nastał czas, żeby chronić dzieci i przywrócić wiarę - powiedział Michael Sugar, jeden z producentów "Spotlight".
Najlepszy film roku: "Spotlight”
Najlepszy reżyser: Alejandro Gonzales Inarritu, "Zjawa”
Najlepszy scenariusz oryginalny: "Spotlight”
Najlepszy scenariusz adaptowany: "Big Short”
Najlepsza aktorka: Brie Larson, "Pokój"
Najlepszy aktor: Leonardo DiCaprio, "Zjawa”
Najlepsza aktorka drugoplanowa: Alicia Vikander, "Dziewczyna z portretu"
Najlepszy aktor drugoplanowy: Mark Rylance, "Most szpiegów”
Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Syn Szawła” Węgry
Najlepszy film dokumentalny: "Amy” Najlepszy krótki film dokumentalny: "A Girl in the River: The Price of Forgiveness"
Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: "Stutterer”
Najlepsza animacja: "W głowie się nie mieści”
Najlepsza krótka animacja: "Bear Story" Najlepsze zdjęcia: "Zjawa”
Najlepszy montaż: "Mad Max: Na drodze gniewu”
Najlepszy dźwięk: "Mad Max: Na drodze gniewu"
Najlepszy montaż dźwięku: "Mad Max: Na drodze gniewu"
Najlepsza scenografia: "Mad Max: Na drodze gniewu"
Najlepsza charakteryzacja: "Mad Max: Na drodze gniewu”
Najlepsze kostiumy: „Mad Max: Na drodze gniewu”
Najlepsze efekty specjalne: "Ex Machina" Najlepsza oryginalna muzyka: Ennio Morricone" Nienawistna ósemka"
Najlepszy piosenka: "Writing's On the Wall", Sam Smith, "Spectre"
Sam Smith, wyoutowany gej, zdobył Oscara w kategorii Najlepsza Piosenka - za utwór "Writing's on the wall" ze "Spectre" czyli z najnowszego Bonda.
Odbierając statuetkę, Smith powiedział m.in.
“I stand here tonight as a proud gay man and I hope we can all stand together as equals one day.”
"Stoję tu dziś wieczorem jako dumny homoseksualny mężczyzna i mam nadzieję, że pewnego dnia będziemy mogli stanąć wszyscy razem - jako równi"
Poniedziałek: Bernard i Doris o 15:35 na HBO2. Milionerka Doris Duke (Susan Sarandon) od małego przyzwyczajona była do luksusu, wygód i przyjemności. Jest wyniosłą i zepsutą egoistką, która wszystkich ludzi traktuje z góry. W przeszłości wielokrotnie bywała oszukiwana przez mężczyzn. Teraz to samotna i schorowana kobieta, która zaufaniem darzy tylko swojego irlandzkiego kamerdynera. Bernard Lafferty (Ralph Fiennes) jest uzależnionym od alkoholu homoseksualistą, który poprzednio służył u Liz Taylor. Zajmuje się prowadzeniem domu Doris w New Jersey. Jednak w miarę upływu czasu tych dwoje zaczyna łączyć przyjaźń. Bernard nawet podróżuje ze swoją chlebodawczynią. Jego rola w życiu Doris wzrasta. Prawnicy kobiety poddają w wątpliwość jego czyste intencje. Gdy kobieta doznaje udaru, Bernard się nią opiekuje. Po jej śmierci zostaje jedynym spadkobiercą. Sam umiera trzy lata później. Film oparty na prawdziwej historii potentatki przemysłu tytoniowego i jej kamerdynera geja, który odziedziczył fortunę wartą ponad milion dolarów. Dziesięć nominacji do Emmy oraz trzy nominacje do Złotych Globów, m.in. dla odtwórców głównych ról.
Dziewczyny 5, odc. 2 o 21:10 na HBO i 23:00 na HBO2. Hannah (Lena Dunham) za wszelką cenę stara się postępować odpowiedzialnie i racjonalnie. Z pokorą znosi rozstanie rodziców i realizuje się w nowym związku. Wciąż jednak towarzyszą jej lęki i niepokój. Marnie (Allison Williams) spontanicznie decyduje się wziąć ślub z nowo poznanym mężczyzną. Z kolei Shoshanna (Zosia Mamet) ucieka od swoich problemów do odległego Tokio. Kolejny sezon nagrodzonego Złotym Globem, BAFTĄ i Emmą serialu o czterech przyjaciółkach z Nowego Jorku. Scenarzystką, producentką i reżyserką serii jest Lena Dunham.
Rosie O'Donnell: Szczerze i od serca o 19:10 na HBO Comedy. Amerykańska aktorka i satyryczna w bezkompromisowy sposób opowiada o swoich życiowych problemach. Wspomina o nowym małżeństwie, problemach zdrowotnych i byciu matką pięciorga dzieci. Wyjawiając, że w 2012 roku miała zawał, chce zwrócić uwagę widzów na konieczność wykonywania regularnych badań kardiologicznych. We właściwy sobie, kontrowersyjny sposób porusza ważne problemy.
Fenomen Conchity Wurst o 00:40 na TVN Style. Sylwetka austriackiej piosenkarki i drag queen, która zdobyła światową popularność, wygrywając 59. Konkurs Piosenki Eurowizji 2014. Reżyserka Alexandra Venier towarzyszy artystce w trakcie trasy koncertowej po tym, jak usłyszał o niej cały świat. Odkrywa kulisy przygotowań Królowej Austrii do występów, prace nad nową płytą. Ogląda też jej debiut w legendarnym paryskim kabarecie Crazy Horse i poznaje plany na przyszłość. Okazuje się, że po wygranej w Kopenhadze kontrowersyjna artystka wyznaczyła sobie kolejne ambitniejsze zadanie - tym razem zamierza sięgnąć po nagrodę Grammy.
Wtorek: Współczesna rodzina 6, odc. 23 i 24 o 21:55 na Fox Comedy. Rodzina jest zdeterminowana, by zmusić Alex do świętowania dnia wagarowicza. Claire jest rozdarta, gdy otrzymuje propozycję pracy w dużej sieci hotelowej. Manny jest przymulony z powodu leków przeciwbólowych, które przyjmuje po usunięciu zębów mądrości. Gloria korzysta z okazji, żeby wprowadzić w życie plan rozdzielenia syna z jego nową dziewczyną.
Z okazji ukończenia przez Alex szkoły, cała rodzina zbiera się u Jaya i Glorii, by wspólnie świętować. Brakuje jedynie Phila. Nie powstrzymuje go to jednak od uczestniczenia w spotkaniu za pomocą skype'a i mobilnego robota. W trakcie imprezy Claire stresuje się zakupem idealnego prezentu dla córki, a Mitch ukrywa przed Camem, że został zwolniony z pracy.
Środa: Grey's Anatomy: Chirurdzy 12, odc. 11 o 21:00 na FOX HD. Dzięki serii retrospekcji widzowie prześledzą, jak rozwijał się związek April i Jacksona, począwszy od ich pierwszego spotkania. Zobaczą także trwające latami postępy w dochodzeniu do zdrowia jednego z pacjentów Jacksona.
Czwartek: Wesele Jenny o 19:55 na CANAL+ Family. Eddie (Tom Wilkinson) i Rose (Linda Emond) Farrellowie od dawna marzyli o dniu, w którym ich córki staną na ślubnym kobiercu. Gdy starsza Anne (Grace Gummer) wychodzi za mąż, wszyscy w rodzinie z niecierpliwością oczekują, kiedy w jej ślady pójdzie młodsza - Jenny (Katherine Heigl). W końcu dziewczyna informuje bliskich, że się zaręczyła. Rodzice są szczęśliwi. Nie wiedzą jednak, że ich ukochana córeczka planuje poślubić kobietę...
Wszyscy święci o 16:05 na MGM HD. Mary (Jena Malone) i jej najlepsza przyjaciółka Hilary (Mandy Moore) rozpoczynają ostatni rok nauki w chrześcijańskim liceum American Eagle. Dziewczęta są religijne, grzeczne oraz dobrze się uczą. Pragną naprawiać świat i sprowadzać zagubione duszyczki na dobrą drogę. Mary darzy platonicznym uczuciem swojego chłopaka Deana (Chad Faust). Doznaje szoku, kiedy jej ukochany wyznaje, że jest homoseksualistą. Tego samego dnia widzi Jezusa, który powierza jej zadanie - musi uratować zagubionego Deana. W konsekwencji zachodzi w ciążę. Życie bohaterki diametralnie ulega zmianie. Zostaje odrzucona przez przyjaciółki. Z idola staje się szkolnym outsiderem. Zaprzyjaźnia się z przykutym do wózka synem dyrektora Ronaldem (Macaulay Culkin) i zbuntowaną Cassandrą (Eva Amurri). Znajomość z nimi pomaga jej odnaleźć siebie. Godna podziwu kreacja Mandy Moore jest atutem filmu. Komedia romantyczna, urozmaicona elementami dramatu, które demaskują hipokryzję religijną i dwulicowość.
Piątek: Po prostu Jillian, odc. 5 o 20:00 na E! Entertainment. Ladyboys, odc. 4 o 13:00 na Nat Geo People HD. Sposób na morderstwo 2, odc. 7 o 21:00 na AXN White.
Dowody zbrodni 2, odc. 7 o 18:00 na 13 Ulica. Mężczyzna, który w 1983 roku został zakażony wirusem HIV, zwraca się do Lilly Rush i Valensa o wznowienie umorzonego dochodzenia. Jego ówczesny partner został uduszony. Podczas śledztwa policjanci dowiadują się, że mężczyzna był jednym z pierwszych działaczy na rzecz walki z AIDS, i że zależało mu na uświadomieniu gejowskiej wspólnocie, czym jest nowa choroba i jak jej zapobiegać. Wkrótce detektywi dowiadują się również, że ofiara morderstwa należała do bardzo bogatej, wpływowej rodziny i została wydziedziczona właśnie z powodu swej orientacji seksualnej.
Priscilla, królowa pustyni o 08:00 na MGM HD. Mitzi (Hugo Weaving), czyli Tick, i Felicia (Guy Pearce), czyli Adam, są transwestytami. Bernadette (Terence Stamp) to transseksualista. Razem występują jako drag queens. Wędrują po Australii, chcąc zdobyć sławę i pieniądze. Mają właśnie wystąpić ze swoim show w Alice Springs. Jednak każda z nich ma inny powód, aby jechać do Australii. Felicia szuka nowych wrażeń. Mitzi pragnie odwiedzić bliską rodzinę, a Bernadette stara się wyleczyć ze smutku po stracie przyjaciela. Cała trójka podróżuje przez pustynię starym, przemalowanym na różowo autokarem. Niestety, autobus psuje się na odludziu. Bohaterowie muszą liczyć na przychylność lokalnych mieszkańców. Nieoczekiwanie, ich wielbicielem zostaje Bob (Bill Hunter), który reperuje zepsuty autokar. Mężczyzna zakochuje się w jednej z kobiet i towarzyszy im w czasie ich podróży. Film został nagrodzony Oscarem za kostiumy. Był również nominowany do Złotych Globów.
Sobota: Graham Norton Show 18, odc. 18 o 00:00 na BBC Lifestyle. Grey's Anatomy: Chirurdzy 12, odc. 11 o 21:00 na FOX HD.
Gra tajemnic o 15:05 na CANAL+. Wyjątkowo utalentowany brytyjski matematyk Alan Turing (Benedict Cumberbatch) w najważniejszym momencie II wojny światowej ostatecznie łamie niemiecki kod Enigma. Po zakończeniu wojny prowadzi zaś badania, w wyniku których powstaje komputer. Mimo ogromnych zasług, geniusz pada ofiarą opresyjnego brytyjskiego prawa, które w tamtych czasach piętnowało w okrutny sposób osoby homoseksualne. Film nagrodzony został Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany Grahama Moore'a. Opiera się on na książce Andrew Hodgesa "Alan Turing: the Enigma".
Płynące wieżowce o 23:45 na TVP Kultura. Kuba (Mateusz Banasiuk) ma ustabilizowaną sytuację życiową. Mieszka razem z matką (Katarzyna Herman) i ukochaną dziewczyną Sylwią (Marta Nieradkiewicz), studiuje na AWF-ie i poświęca się swojej największej pasji - pływaniu. Ambitny chłopak właśnie przygotowuje się do startu w prestiżowych zawodach, w których jest jednym z głównych faworytów. Proste i poukładane życie Kuby komplikuje się za sprawą poznanego na imprezie Michała (Bartosz Gelner). Między mężczyznami rodzi się silna więź. Kuba, który nagle uświadamia sobie swój homoseksualizm, nie potrafi zaakceptować tej sytuacji. Wkrótce prawdę odkrywają dwie bliskie mu kobiety - matka i dziewczyna. Mimo że obie się nie znoszą, łączą swoje siły, by nie pozwolić Kubie na zacieśnienie relacji z Michałem.
Niedziela: Imperium 2, odc. 6 o 21:00 na FOX HD. Lucious i Cookie muszą współpracować jako rodzice, by chronić swoją rodzinę i nie narażać jej na niebezpieczeństwo. Jamal stara się powrócić do studia i pozbyć się etykietki artysty geja, podczas gdy Hakeem zmaga się z tym, jak czuć i zachowywać się jak mężczyzna. Tymczasem Andre zajmuje się zamykaniem jednego z oddziałów Empire, dopóki nie odkrywa wiernego ucznia w szeregach Gutter Life Records.
Po prostu Jillian, odc. 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 o 16:00 na E! Entertainment. Jillian Michaels to kobieta wielu talentów - jest uznaną instruktorką fitness, przedsiębiorcą, osobowością telewizyjną i przebojową mamą.
Jillian jedzie do Nowego Jorku, by naprawić błędy popełnione podczas transakcji. Pomimo licznych przeciwności losu stara się zapanować nad sytuacją.
Jillian współpracuje z fundacją Clintonów, która zajmuje się walką z otyłością u dzieci. Udaje się również na Florydę, by tam uczcić siedemdziesiąte urodziny teściowej.
Podczas pobytu na Florydzie Jillian bardzo się stara, by zyskać przychylność teściów.
zwiastun
Chłopaki do wzięcia o 21:30 na CANAL+. Dwaj najlepsi przyjaciele, Michael (Nicholas Braun) i Matty (Hunter Cope), wciąż są prawiczkami. Ta kwestia zaprząta ich głowy nawet bardziej, niż matura. Obiecują sobie, że stracą dziewictwo jeszcze przed studniówką. Niespodziewanie Matty informuje przyjaciela, że jest gejem. Michael stara się wesprzeć go w szukaniu chłopaka, jednak ich starania mają opłakane skutki. Zwłaszcza, gdy przy okazji zakochuje się w byłej dziewczynie kolegi, Em (Dakota Johnson). W dodatku niwy partner Matty'ego wystawia na próbę swoją wieloletnią przyjaźń z Michaelem. Lekka, bezpretensjonalna komedia o kumplach, którzy planują swój pierwszy raz. W obsadzie Dakota Johnson ("Pięćdziesiąt twarzy Greya").
Ekstra tydzień akcenty, powtórki: Od poniedziałku do piątku: Gotowe na wszystko o 20:05 na Polsat Romans, twórca Marc Cherry plus miedzy innym gra Tuc Watkins jako Bob Hunter oraz Charlie Carver. Współczesna rodzina 4x około 14:15 i 2x o 20:00 na Fox Comedy. Puszyści kontra szczupli, około 14:55 i 23:00 na BBC Lifestyle, z udziałem geja lekarza Christiana Jessena. Jak poznałem waszą matkę 3x o 19:45 na Comedy Central z udziałem Neil Patrick Harris.
Teoria wielkiego podrywu, 2x o 18:25 i 21:00 na Comedy Central z udziałem Jim Parsons. Od poniedziałku do czwartku: Barwy szczęścia o 20:00 na TVP2. Rozpalić Cleveland o 22:00 na Comedy Central Family. Z kamerą u Kardashianów o 02:00 na E! Entertainment. E! News o 07:00 - 07:45 - 13:00 - 13:45 - 16:00 - 16:45 - 22:00 - 22:45 na E! Entertainment. Glee 3 dwa odcinki około 02:45 na Fox Comedy
Poniedziałek: Z kamerą u Kardashianów o 20:00 na E! Entertainment. Jestem Cait, odc. 6 o 00:00 na E! Entertainment. Policja stylu: Nowojorski Tydzień Mody o 21:00 na E! Entertainment. Na językach, odc. 3 o 22:30 na TVN. Skazany na śmierć, odc. 21 o 01:30 TVN z udziałem Wentworth Miller. Gogglebox. Przed telewizorem o 22:00 na TTV. Ladyboys, odc. 5 o 14:00 na Nat Geo People HD.
Wtorek: Dziewczyny 5, odc. 2 o 20:30 na HBO2. Żona idealna 7, odc. 9 o 21:00 na Universal Channel. Po prostu Jillian, odc. 5 o 21:00 na E! Entertainment. Po prostu Jillian, odc. 5 o 11:00 na E! Entertainment. Ladyboys, odc. 1 o 13:00 na Nat Geo People HD.
Środa: Orphan Black, odc. 2 o 22:00 na BBC HD. American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona, odc. 5 o 22:00 na FOX HD. Bogaci bankruci 4, odc. 14 o 02:25 na TVN Fabuła HD. Policja stylu: Oscary 2016 o 21:00 i 23:00 na E! Entertainment. Top Chef 6, odc. 1 o 20:40 na POLSAT z udziałem sędziego Maćka Nowaka. Transpłciowe dzieci o 14:55 na TVN Style. Ladyboys, odc. 2 o 13:00 na Nat Geo People HD.
You Can Dance - po prostu tańcz!, odc. 3 o 21:30 na TVN.
Czwartek: Po prostu Jillian, odc. 4 o 12:00 i 20:00 oraz 23:00 na E! Entertainment. American Horror Story: Hotel 5, odc. 11 o 00:00 na FOX HD. Orphan Black 2, odc. 3 o 22:00 na BBC HD. Ladyboys, odc. 3 o 13:00 na Nat Geo People HD. American Pie: Wesele o 00:55 na TVP 2.
Sobota: Ekipa z Newcastle 11, odc. 6 o 22:00 na MTV Polska. Po prostu Jillian, odc. 4 - 5 o 11:00 na E! Entertainment. Policja stylu: Oscary 2016 o 13:30 i 21:00 na E! Entertainment. Jestem Cait, odc. 5 - 6 - 7 o 14:00 i odc 7 o 20:00 oraz odc. 4 - 5 - 6 o 00:00 na E! Entertainment. Skandal 5, odc. 9 o 20:05 na FOX HD. American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona, odc. 5 o 22:00 na FOX HD. Orphan Black 2, odc. 2 i 3 o 21:00 na BBC HD.
Niedziela: Nazywam się Jenner. Caitlyn Jenner, odc. 5 o 16:00 POLSAT Cafe. Dziewczyny 5, odc. 2 o 22:00 na HBO Comedy. Żona idealna 7, odc. 9 o 17:00 na Universal Channel. American Horror Story: Asylum, odc. 1 o 01:55 na TV Puls.
Policja stylu: Oscary 2016 o 22:00 na E! Entertainment. Jestem Cait, odc. 4 o 23:00 na E! Entertainment. Pamiętniki Carrie, odc. 3 o 17:45 na CANAL+ Family. Ladyboys, odc. 1 o 19:00 na Nat Geo People HD. Pani Doubtfire o 15:10 na POLSAT.
Wieści z Szwajcarii referendum zagłosowali przeciwko inicjatywy, które mogło skutecznie zakazać parom tej samej płci małżeństwa w przyszłości. Wniosek został odrzucony 50.8 % wyborców. (ILGA Europe)
Stworzyliśmy poznańską mapkę ponad trzydziestu miejsc przyjaznych LGBT+, zorganizowaliśmy koncert w Off Garbary, imprezę w klubie HaH, panele dyskusyjne, czy warsztaty dotyczące dyskryminacji i sposobów jej przeciwdziałania. Całość powstała w większości z naszych prywatnych środków, przy pomocy wolontariuszy – mówi Arek Kluk, prezes Grupy Stonewall.
Arek Kluk*: Mnie też zaskakuje tolerancja Prezydenta Jaśkowiaka! Od samego początku, gdy zaczęliśmy planować wrześniowy marsz równości i Poznań Pride Week, chcieliśmy, by miasto zaczęło z nami współpracować; też z tego względu, aby kolejne edycje zostały wpisane do corocznego kalendarza imprez Poznania. Pride Week ma stać się miejskim festynem!
Niestety przed Poznań Pride Week nie udało nam się umówić na spotkanie z Prezydentem Jaśkowiakiem, mimo że wystosowaliśmy pismo w tej sprawie. Na szczęście pomogli dziennikarze "Gazety Wyborczej". W jednym z wywiadów zapytano Prezydenta, czy pójdzie w Marszu Równości, odpowiedział, że musi się zastanowić. Jeżeli będzie miał wolny termin, to rozważy udział, ale najpierw musi się też zastanowić, czy w Polsce istnieje dyskryminacja. Gdy zobaczyliśmy ten wywiad, wystosowaliśmy list otwarty do "Wyborczej", w którym wytłumaczyliśmy, jak ta dyskryminacja wygląda ze strony prawnej.
- Nie, nie ma takiej opcji, by partia PiS zainteresowała się nami w taki sposób! Ale ważne jest, by przez te – miejmy nadzieję, że maksymalnie – cztery lata, musimy przygotować grunt pod zmianę władzy. Nawet, jeżeli kolejny wybory wygrałaby partia mocno lewicowa, jak Razem, to nie oznacza, że wprowadzą równouprawnienie we wszystkich kwestiach. Nie stanie się tak do chwili, gdy społeczeństwo, albo przynajmniej jego znaczna część, nie wyrazi poparcia dla tych postulatów. Dlatego społeczność LGBT+ powinna się teraz ożywić, należy szukać poparcia u innych organizacji, nie tylko tych, ściśle związanych z mniejszościami seksualnymi. Stąd też np. nasza nie tyle osobista, co tęczowa obecność na WOŚP; przy czym niestety nie obyło się bez nieprzyjemności. Podczas kwestowania na jednym z poznańskich przystanków tramwajowych podeszło do nas dwóch kibiców miejscowej drużyny z Bułgarskiej. Ewidentnie chodziło im o tęczowe flagi na naszych ramionach. Po krótkiej wymianie zdań – pytali, czy wywieszamy polskie flagi z okazji uroczystości państwowych - odeszli. Nasi prawicowi oponenci i przeciwnicy równouprawnienia dla LGBT+ nie są w stanie zrozumieć, że gej czy lesbijka również może być patriotą. Udowadniamy to niejednokrotnie, chociażby składając wieniec w imieniu Stowarzyszenia na oficjalnych obchodach 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego (co ciekawe nasza delegacja była tuż przed delegacją stowarzyszenia "Wiara Lecha"). ... Całość na Kultura u podstaw.
Agnieszka Wiśniewska: Senat we Włoszech uchwalił ustawę o związkach cywilnych osób tej samej płci. Co dokładnie daje parom nowe prawo?
Krzysztof Śmiszek, prawnik: Ustawa o związkach cywilnych gwarantuje większość praw przewidzianych dla tzw. tradycyjnych małżeństw. Najważniejsze różnice to brak wymogu wierności, a także to, że rozwiązanie związku następuje w znacznie szybszy i prostszy sposób niż w przypadku małżeństwa (rozwiązanie następuje po 3 miesiącach od złożenia takiego oświadczenia przed urzędnikiem stanu cywilnego).
W ostatniej chwili, wobec ogromnego oporu części partii rządzącej, wykreślono propozycję regulującą tzw. adopcję wewnętrzną (second-parent adoption), czyli adopcję biologicznego dziecka partnera/partnerki.
Nie obawiałbym się jednak aż tak bardzo takiego ruchu włoskiego ustawodawcy. Jak pokazują dotychczasowe decyzje sądów ws. wewnętrznych adopcji u nieformalnych par dwupłciowych, taka adopcja ma szansę się dokonywać w drodze decyzji sądowych. Ostatnie słowo będzie oczywiście należało do Sądu Najwyższego, który jak do tej pory, zachowywał się dość progresywnie w podobnych kwestiach.
Polska w obecnej sytuacji politycznej niestety jest w gorszym położeniu niż kilka lat temu. Opieram się na własnych doświadczeniu jako prawnika, który od 2002 roku jest aktywnie zaangażowany w rozmowy z kolejnymi politykami nt. inicjatywy ustawodawczej ws. związków partnerskich. Obecnie, dialog prowadzimy jedynie z Nowoczesną, która nie jest przecież największą partią w Sejmie. PO po wyborach zupełnie odcięła się od środowisk równościowych i nie jest zainteresowana współpracą z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka nie tylko w tematyce LGBT, ale i innych.
To bowiem wciąż obszar w miarę wolny od ideologii. Widać, po orzeczeniu SN, że sędziowie kierowali się standardami wyznaczonymi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, a także „zdrowym rozsądkiem”. Myślę zatem, że jeżeli zmieni się cokolwiek w sytuacji prawnej osób LGBT w Polsce to przede wszystkim dzięki działalności sądowej. I dlatego też prawnicy, w tym ja, prowadzą procesy sądowe na zasadzie strategicznej litygacji nie oglądając się na to, czy ustawodawca wreszcie dostrzeże „odpowiedni moment”. Całość na Dziennik Opinii Krytyki Politycznej.
Włoska organizacja homofobiczna i partia faszystowska wykorzystuje zdjęcie homoseksualne rodziny do atakowania, nasze rodziny.
Najgorsze nie pierwszy raz ich zdjęcie jest wykorzystywane przez homofobów, nawet polskie katolickie portale też do obrażania rodzin jednopłciowy. Po prostu pokazuje jacy homofoby są chorzy. (Xtra Canada)
Berliński katolicki arcybiskup Heiner Koch wzywa do specjalnej ochrony dla homoseksualnych uchodźców. "Zamierzam zwrócić się polityków i kościoła dotyczące konkretnych problemów takich uchodźców," Koch powiedział "Nasza Caritas chce upewnić się, czy zakwaterowanie i bezpieczeństwo podejmują się na problemach osób homoseksualnych i transseksualny uchodźców." (Radio Watykańskie)
Pierwsza w historii transseksualna artystka z nominacją do Oscara ogłosiła bojkot tegorocznej ceremonii. Anohni, znana wcześniej jako Antony Hegarty, otrzymała nominację w kategorii "najlepsza piosenka", jednak producenci nie umożliwili jej występu na gali z powodu "trudności czasowych".
Anohni napisała na swojej stronie internetowej, że czuje się poniżona brakiem zaproszenia do występu w trakcie gali wręczenia Oscarów. To kolejne zarzuty pod adresem Akademii i jej nagród, po wysuwanych już wcześniej zarzutach "wybielania" Oscarów.
"Próbowałam zmusić się do wylotu do Los Angeles na Oscary, ale złość i zażenowanie sytuacją mnie powstrzymały. Wyobraziłam sobie, że będę siedziała pośród tych wielkich gwiazd Hollywoodu a one będą podchodzić i wyrażać smutek z powodu tego, że nie występuję.
Znajomi mówili, że samym pojawieniem się na Oscarach zwiększyłabym widoczność osób trans w życiu publicznym. Mają rację, ale po prostu nie dałam rady. Czułam taki wstyd, że z lotniska zawróciłam do domu." - napisała Anonhi. (TVN24/Replika)
Oscary a sprawy LGBT - to temat audycji "Lepiej późno niż wcale" w TOK FM
Ivan Fahy, który jest działaczem LGBT i pierwszy irlandzki męski model mody ślubnej, na konwencji TED podkreśla swoje doświadczenie dotyczące przestarzałych norm związanych z płcią, płynności płci i noszeniem wysokich obcasów.
Tradycje są zakorzenione w społeczeństwie i niekwestionowane są źle wypadają kto jest inny. Homofobia, seksizm, rasizm itp są technicznie tradycjami. Tradycje i normy są dwie złymi najlepszymi przyjaciółmi.
Wiec poparcia dla Lecha Wałęsy w Gdańsku. 15 tysięcy osób pojawiło się w Gdańsku podczas wiecu poparcia dla Lecha Wałęsy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie ma byłego prezydenta RP. - Jestem z nimi duchem. W manifestacje włączę się może później - powiedział w niedzielę rano. Niespodziewanie pojawiła się za to jego żona, Danuta Wałęsa. (TVN24)
Dzięki masowemu poparciu Afroamerykanów była sekretarz stanu Hillary Clinton odniosła imponujące zwycięstwo w sobotnich prezydenckich prawyborach Demokratów w Karolinie Południowej, pokonując swego rywala senatora z Vermont Berniego Sandersa. (TVN24)
Redaktorzy GQ opisują skomplikowany proces pisania historie na temat praw osób LGBT w Rosji.
Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV
MSNBC prowadząca program Melissa Harris-Perry gościła transkobietę pisarkę i działaczkę Janet Mock, opowiadała o swoim doświadczeniu kim jest.
Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | “Jak przetrwać zarazę” (“How To Survive a Plague”) - reż. David France; USA, 2012
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
Ten dokument ogląda się jak thriller. Perfekcyjna narracja, świetnie zarysowani bohaterowie i idealnie dozowane napięcie. Na dodatek nic nie inscenizowane, wszystko prawdziwe.
„Jak przetrwać zarazę” to kronika walki amerykańskich gejów i lesbijek z epidemią AIDS. A właściwie nie, inaczej – to kronika walki z biurokratyczną, bezduszną i homofobiczną machiną państwową, uosabianej przez prezydenta Reagana, który pierwszy raz wypowiedział słowo „AIDS” dopiero w 1987 r., gdy ofiary liczone były już w setkach tysięcy rocznie. To kronika walki o dostęp do leków, o więcej środków na badania nad wirusem HIV, o lepszą opiekę nad chorymi.
Z perspektywy kilku dekad od tamtych wydarzeń widać jeszcze wyraźniej, że nie sama choroba, ale choroba w parze z homofobią niosły wtedy śmierć.
Oglądamy aktywistów gejowskich stosujących niekonwencjonalne metody działania – np. słynne przykucie się do kościelnych ław podczas wygłaszania homofobicznych kazań w nowojorskiej katedrze czy włamywanie się do urzędów. Albo… badania naukowe robione na własną rękę przez organizacje LGBT.
A jednocześnie śledzimy wyścig z czasem, w którym stawką jest życie: „czy uda się wynaleźć lek przynajmniej hamujący chorobę, zanim umrę?”
Film „Jak przetrwać zarazę” otrzymał w 2013 r. nominację do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
W najbliższy poniedziałek, 29 lutego, zapraszamy na 19.00 do warszawskiej Krytyki Politycznej. Wstęp wolny.
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu - Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki - zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc - redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” - zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki - krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
18 lutego 2016 r. amerykański Społeczny Instytut Badań Religii (Public Religion Reseach Institute) opublikował sondaż opinii publicznej z grudnia 2015 roku. Wyniki ukazują, że 53% ogółu Amerykanów popiera prawo par jednopłciowych do zawarcia cywilnego małżeństwa. Popiera je 58% amerykańskich katolików, czyli należą do progresywnych grup religijnych tego kraju. Postawa ta jest wynikiem masowego Wychodzimy z ukrycia, zwłaszcza lesbijek i gejów. Wiąże się z nim debata, edukacja i refleksja etyczna prowadząca do poszanowania naszych PRAW CZŁOWIEKA. Nienawistne poglądy przywódców religijnych są w znacznej mierze ignorowane, a górę bierze sumienie jako ostateczne kryterium moralnego osądu.
Lecz rośnie też liczba przywódców religijnych, którzy akceptują orientację homoseksualną wraz z jej odpowiedzialną fizyczną ekspresją. Dochodzą oni do wniosku, że potępianie homoseksualności na podstawie wyrwanych z historycznego kontekstu i błędnie interpretowanych fragmentów starych dokumentów wiary jest bezzasadne i krzywdzi ludzi, czyli jest złem.
Sąd Najwyższym USA 26 czerwca 2015 roku orzekł, że pary jednopłciowe mają prawo do zawarcia małżeństwa w całym kraju. Przedtem było to możliwe w niektórych stanach.
Miłość jest ważniejsza niż poglądy religijne - film Konrada Piwowarczyka
Katedra Hope z Dallas dzisiejsza msza plus środowe spotkanie
Dobra Wiadomość: Potrzebujesz przestrzeni. Rozważanie Prezbitera Tomasza Puchalskiego z Reformowanego Kościoła Katolickiego do czytań 3 Niedzieli Okresu Przegotowania Paschalnego
Rzeczywistość której nie było - 3. niedziela pasyjna
Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki - III Niedziela Wielkiego Postu 28 02 2016
Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki - Święto Katedry św. Piotra 22 02 2016
Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki - Wtorek II Tygodnia Wielkiego Postu 23 02 2016
Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki - Środa II Tygodnia Wielkiego Postu
Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki - Czwartek II Tygodnia Wielkiego Postu
Zjednoczony Ekumeniczny Kościół Katolicki - Sobota II Tygodnia Wielkiego Postu 27 02 2016
Metropolitan Community Church Liturgia
Spirit of Hope Metropolitan Community Church Kansas
Kościół Middle Church
Metropolitan Community Church Boston
All God's Children Metropolitan Community Church
Metropolitan Community Church Cathedral SunCoast, Floryda
FirstCoast Metropolitan Community Church St. Augustine, Floryda
Anna Grodzka: Empatycznie, żeby nie zwariować, wybaczam panu, panie prezydencie. - A fuj, Lechu! Obruszyłam się, kiedy usłyszałam w telewizji, jak prezydent Wałęsa - dla wielu pomnik polskiej demokracji - zapytany, "czy homoseksualista powinien siedzieć w ostatniej ławie w Sejmie?", odparł: "Oczywiście, że tak. Jak sprawiedliwość to sprawiedliwość. (...) A nawet jeszcze za murem. Jestem demokratą w stu procentach, ale nie żeby jeden procent wchodził mi na głowę"
Zupełnie nie zdziwiła mnie homofobia naszego byłego prezydenta. No cóż innego mogłam się po nim spodziewać! Wałęsa nie jest człowiekiem z mojej bajki. Jestem ateistką. Zatem wybaczam błądzącym odruchowo - i z przekonaniem, i z zasady. Gdybym zbłąkanych w naszym kraju potępiała, musiałabym zwariować.
Zdumiałam się natomiast jego rozumieniem demokracji: że zwycięzca bierze w Sejmie wszystko, a mniejszość sadza za murem. Demokracja, Lechu, to rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości - pomyślałam.
Przykro, że odbierał pan wtedy godność ludziom nieheteroseksualnym. Co czuje pan dziś, kiedy większość sejmowa zarzuca panu donosicielstwo - czyli coś, co mnie i większość Polaków brzydzi chyba najbardziej? Nie wiem, czy pan donosił, ale wiem, co pan czuje - stawiany za murem i ściągany siłą z pomnika.
Dla mnie, i dla pana, i dla milionów Polaków ważna jest pozycja Polski w świecie - nasz wizerunek i nasz honor. Dziś mali ludzie - tylko dlatego, że zdobyli władzę, że są pełni nienawiści, że mają inny światopogląd - przeciągają pana przez błoto. A ja empatycznie, żeby nie zwariować, wybaczam panu, panie prezydencie - Gazeta Wyborcza.
Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w manifestacji Komitetu Obrony Demokracji. Podczas przemówień odwoływano się do ostatnich wydarzeń; tłum skandował "Lech Wałęsa". Odczytano też list od byłego prezydenta.
Około godziny 13 tysiące osób zebrały się w al. Zielenieckiej. Do uczestników marszu KOD przemówił Mateusz Kijowski, lider KOD. - Musimy domagać się niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, wolnych mediów publicznych, musimy bronić naszego prawa do prywatności i niezależności prokuratury, a także prawa własności i naszych praw wyborczych - wyliczał.
Jak poinformował na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy, w w chwili rozpoczęcia marszu brało w nim udział około 17 tysięcy osób. Po godzinie 15, według Jóźwiaka, liczba uczestników wzrosła do 55 tysięcy. Przed godziną 17 wiceprezydent podsumował marsz KOD-u. (TVN Warszawa)
Wiele uczestników byli to osoby LGBT miedzy innymi Grupa Stonewall, czy były szef KPH Tomasz Szypuła, Miłość Nie Wyklucza.
Po 26 latach istnienia polska demokracja łapie kolejną zadyszkę, aspirujący autokraci podważają fundamenty ustroju państwa, a szeroki zryw społeczny staje im naprzeciw. Niewiele udało się osiągnąć w III RP w kwestii praw LGBT, tyle że możemy dzisiaj otwarcie mówić o swoim istnieniu, potrzebach i jawnie podnosić swoje hasła w przestrzeni publicznej. Aż tyle, bo w PRL nikt nawet o tym nie marzył. Jest czego bronić i jest o co walczyć!
Trudno dzisiaj w Poznaniu spotkać kogoś, kogo nie poruszają ostatnie wydarzenia wokół Trybunału Konstytucyjnego: bulwersują decyzje urzędników, postawy polityków i nieodpowiedzialne lansowanie haseł doprowadzających do jeszcze większego dzielenia społeczeństwa. Dzielenie to jest prowadzone w sposób systematyczny i cyniczny, choć ze zmienną intensywnością, już od 1992 r. a jego ofiarami staliśmy się wszyscy.
Jako osoby LGBT nie jesteśmy w tym względzie wyjątkiem, a kolejne kryzysy polityczne dotykają nas nie mniej, niż osoby heteronormatywne. Nie możemy być wyjątkiem, bo jesteśmy nierozerwalną częścią polskiego społeczeństwa od samego jego powstania. Nie ma żadnych podstaw by twierdzić, że polscy geje i lesbijki nie brali udziału w XIX-wiecznych zrywach narodowych, powstaniu wielkopolskim, czy strajkach w sierpniu 1980 r., jednak ich udział był niewidoczny i próżno szukać w ówczesnych postulatach praw LGBT – te mogły się pojawić dopiero w Wolnej Polsce i były wysuwane już od samego początku.
Kolejne ekipy mamiły bardziej lub mniej oficjalnymi obietnicami poprawy naszego statusu prawnego. Bezskutecznie. Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku kadłubkowa ustawa o związkach partnerskich (po raz kolejny) nie została nawet skierowana do pierwszego czytania – na początek drogi legislacyjnej w polskim prawie. Obietnice kolejnych obozów politycznych: Solidarności, SLD i PO były puste i nie przyniosły oczekiwanych zmian. Jednak i w tym przypadku, jako osoby LGBT, nie jesteśmy wyjątkiem.
Lista pustych obietnic polskich polityków zdaje się nie mieć końca, wystarczy choćby wspomnieć niezrealizowane Postulaty Sierpniowe – obniżenie wieku emerytalnego do 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn oraz wprowadzenie 3-letniego płatnego urlopu macierzyńskiego. Oczywiście, trudno do siebie porównywać te żądania, ale nie bądźmy naiwni – dla polityków obietnice pozostają tylko obietnicami, a faktyczna ich realizacja rzadko wynika z przekonania o ich słuszności, a częściej z kalkulacji politycznych. Całość na Grupa Stonewall
Dwóch instruktorów fitness Adam i Jared zaręczyli. Adam i Jared, poznali się w klubie fitness, po raz pierwszy spotkali się kiedy Adam przybył do Joyride, szukał pracy instruktora w marcu ubiegłego roku. Jared był pierwotnie miał zadanie szkolenia Adama i od razu zakochali się. Przy pomocy rodzin i przyjaciół Adam oświadczył się Jaredowi.
Lambda Warszawa: Uwaga, nabór do programu stażowego 2016! Interesuje Cię pomaganie innym, przeciwdziałanie dyskryminacji oraz działanie na rzecz osób LGBT? Zgłoś się do nas! W tym roku mamy aż 11 obszarów i 20 wolnych miejsc. Taka okazja zdarza się u nas tylko raz do roku!
Więcej informacji na stronie Lambady Warszawy.
Christopher Steele, znany również jako Mike Dozer, może pójść do więzienia na 22 lat przestępstwo gwałtu, przyznał się że zgwałcił 14 latka.
Christopher Steele, jest znany kontrowersyjną osobą porno który jest również jako HIV-pozytywnych oraz przeciwko prezerwatywom w filmach porno.
Paul Gavin Britton, 45-latek z Delaware, który był w długotrwałym związku z Steele, został także oskarżony przez śledczych o seks z 14-latkiem. Popełnił samobójstwo w lutym 2014 r. (GayStarNews)
Viktor Orbán w swoim przemówieniu przedwczoraj potępił imigrację, dlaczego po "przynoszą homofobię".
Rosja nienawidzi inności, nie mówić u nas nie lepiej. Szokująca informacja z Rosji. Mężczyzna miał niebieskie włosy i za to został brutalnie pobity w sklepie, po dla wielu "wyglądał jak pedał". (GayStarNews)
22 lutego 2016 r. Maite Oronoz Rodríguez jako pierwsza jawna lesbijka została prezeską Sądu Najwyższego Portoryka. Gratulacje! Kraj ten jest terytorium zorganizowanym nieinkorporowanym Stanów Zjednoczonych o statusie wspólnoty. Omar Gonzalez-Pagan z amerykańskiej prawniczej organizacji emancypacyjnej Lambda Legal pochwalił tę decyzję portorykańskiego Senatu mówiąc, że „przełamuje ona bariery i oznacza doniosły krok w kierunku sądownictwa, które odzwierciedla pełną i bogatą różnorodność kraju”. (Wychodzimy z ukrycia)
Donald Trump został pasowany na rycerza przez rasistowskiego Davida Duke. Były wielki Rycerz Ku Klux Klan powiedział kto nie zagłosuje na Trumpa, będzie to zdrada do dziedzictwa "rasy białej". (JoeMyGod)
Pinksixty News wiadomości LGBT
Premier Kanady Justinie Trudeau przeciwko nienawiści homofobicznej z okazji dnia Pink Shirt Day - Dzień Różowej Koszuli. Ubrał różowy podkoszulek.
Kanadyjskie wydarzenie narodziło się w Nowej Szkocji w 2007 roku, kiedy, gej uczeń Jadrien Cota był zastraszany przez różową koszulę podczas pierwszego dnia w szkole. W proteście przeciw zastraszaniu następnego dnia wielu uczniów ubrało różowy podkoszulek.
Też z tej okazji premier Kanady przemówił, dodatkowo jego gabinecie inni ministrowie jak minister Navdeep Bains założył różowy turban. (PinkNews)
Miesiąc History LGBT - Gay Police Association Scotland, stowarzyszenie gejów i lesbijek policjantów w Szkocji, przestawia osiągnięcia Szkocji dotyczące praw LGBT.
Rząd Skocji minister Społeczności Marco Biagi o obchodach miesiąc LGBT w Szkocji
Dokument o transmężczyzna Sam i Evan, urodzili się jako kobiety, po zmianie płci połączyła ich też miłość.
Hołd do Davida Bowie podczas rozdania nagród The BRIT Awards 2016
Southern Poverty Law Center ujawnia w Ameryce coraz więcej powstaje organizacji ekstremistyczny i nienawistny przeciw innym.
No Pride w więzieniach. To jest nazwa grupy walczącej o prawa transseksualny osób w więzieniach w Nowej Zelandii.
Art Attack stworzyła klip parodia kenijska "same love" od Macklemore, Ryan Lewis, promuje tolerancję wobec LGBT, teraz im za ten klip grozi więzienie, za promocja stosunków homoseksualny oburzenie w Kenii, jeden aktor klipu już uciekł z kraju przed prześladowaniem. Kenia też zażądała od Google żeby usunęła klip z YouTube. (The Advocate)