Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych (International Transgender Day of Visibility) obchodzimy 31 marca już po raz piąty. Ustanowiony w 2009 r., jest drugim po Dniu Pamięci Osób Transpłciowych (obchodzonym 20 listopada) istotnym dla transpłciowej społeczności świętem, którego celem jest przybliżenie problemu dyskryminacji ze względu na tożsamość i ekspresję płciową. Powołanie Dnia Widzialności łączy się z inną niezwykle ważną dla społeczności kwestią – do tej pory jedynym znanym i rozpoznawalnym świętem jest właśnie Dzień Pamięci, podczas którego wspominamy ofiary zbrodni z nienawiści, a całą naszą uwagę koncentrujemy na problemach przemocy wobec płciowej nienormatywności.
Mimo że Dzień Widzialności ustanowiono z konieczności zwracania uwagi na dyskryminację, mamy wrażenie, że powoli staje się innego rodzaju świętem. Dniem, podczas którego możemy otwarcie rozmawiać o naszych radościach, problemach, mówić o swojej transpłciowości w sposób oczywisty i bez zawiłości. Nie bać się otwarcie mówić, kim jesteśmy i jakie mamy za sobą doświadczenia. Bez względu na to, czy chcemy mówić o sobie jako o osobach transpłciowych, tych poza płciową binarnością, czy po prostu jako o kobietach i mężczyznach, zasługujemy na szacunek. Szacunek, który – podobnie jak ludzka godność – nie może być nam odebrany.
Jednocześnie zaś Dzień Widzialności przypomina nam o tym, że transpłciowy status danej osoby jest jej prywatnym wyborem i nikt nie może być zmuszony do tego, aby go ujawniać. Dlatego też nasze obecne działania wokół zmiany procedury prawnej korekty płci koncentrują się również wokół stworzenia regulacji zapewniających prywatność osobom decydującym się na ten krok. Miejmy nadzieję, że już niedługo po korekcie płci metrykalnej wystawiane będą nowe akty urodzenia. Bez wzmianek oraz bez możliwości dotarcia do poprzednich danych osobowych. Uważamy, że każda osoba ma prawo do decydowania, czy chce dzielić się swoją przeszłością ze światem, czy nie. Państwo zaś ma obowiązek zapewnić jak najwyższy poziom transpłciowej prywatności.
Z okazji 31 marca Fundacja Trans-Fuzja pragnie życzyć wszystkim osobom pod transpłciowym parasolem prawa do nie/widzialności. Decyzja o otwartym mówieniu o swojej transpłciowości nie może stawać się pretekstem do dyskryminacji lub przemocy, niewidzialność zaś nie powinna być podyktowana strachem przed reakcją społeczeństwa, ale wypływać z własnej nieprzymuszonej woli.
Każdy ma prawo być sobą i każdy ma prawo do prywatności. Pamiętajmy o tym nie tylko dzisiejszego dnia.
Fundacja Trans-Fuzja
Tweet