poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Złoty medal dla biegaczki z RPA Caster Semenya. Dwie skrajności w sporcie

Fot: Reuters
Caster Semenya – południowoafrykańska lekkoatletka, biegaczka na średnich dystansach na 800 m kobiet, z wynikiem 1:55.28 wygrała złoty medal.

Zdiagnozowano u niej hiperandrogenizm, co oznacza nadmierne wydzielanie androgenów u kobiet, objawiające się osłabieniem cech typowych dla dojrzałych miesiączkujących kobiet, z równoczesnym narastaniem objawów maskulinizacji oraz zmianami metabolicznymi. To również oznacza, że poziom testosteronu przekracza poziom, który ma większość kobiet. (Tygodnik Polityka)


Kiedy Rafaela Silva zdobyła dla Brazylii pierwszy złoty medal w judo, okrzyknięto ją cudownym dzieckiem faveli. Jeszcze 4 lata temu na Twitterze pisano jej, że „miejsce małpy jest w klatce”. W Rio Brazylijki demonstrują, że w sporcie nie ma miejsca na uprzedzenia. Chociaż najlepsza piłkarka na świecie wciąż zarabia rocznie tygodniówkę Neymara.

Jej pierwsze Igrzyska, w 2012 w Londynie, prawie stały się ostatnimi. Kiedy została zdyskwalifikowana za dopiero co zabroniony cios, uderzyła w nią internetowa nienawiść. „Pisali, że przynoszę wstyd rodzinie, że miejsce małpy jest w klatce. Teraz ta małpa wyszła z klatki i została mistrzynią olimpijską w Rio” - powiedziała Rafaela, która stała się twarzą kampanii przeciwko rasizmowi w sporcie. Kupiła rodzicom bilety żeby mogli z nią być na stadionie. Była też Thamara Cezar, była zawodniczka, a od trzech lat dziewczyna Rafaeli, która bardzo jej w sukcesie pomogła. Kiedy Rafaela trenuje, Thamara dba o mieszkanie i zajmuje się ich trzema psami. Spełnia też funkcje menadżerki, umawiając wywiady i dbając o wizerunek na portalach społecznościowych.

Pływaczka Joanna Maranhão odpadła z Igrzysk jeszcze na etapie eliminacji. Noc przed zawodami weszła na Facebooka i nie zmrużyła już oka. Użytkownicy życzyli jej m.in. żeby została zgwałcona i żeby umarła jej matka.

Joanna pochodzi z Recife na ubogiej północy kraju. Zaczęła pływać w wieku 3 lat, jako 17-latka na Olimpiadzie w Atenach została piątą najszybszą kobietą na 400 metrów stylem zmiennym. Potem przyszły dwie próby samobójcze. Jako dziewięciolatka była wykorzystywana seksualnie przez swojego trenera. Po tylu latach okazało się, że nie dała sobie z tą traumą rady tak dobrze jak myślała. Przeszła długoletnią terapię, zaczęła mówić o swoich przejściach i założyła fundację na rzecz walki z pedofilią. Nigdy nie kryła też swoich lewicowych poglądów politycznych. Być może dlatego stała się celem internetowych hejterów.

„Brazylia to kraj szowinizmu, rasizmu i homofobii” - powiedziała w jednym z wywiadów, ale nie ma zamiaru się temu poddać. Chce pozwać użytkowników, którzy obrażali ją na Facebooku, i wygrane w sądzie pieniądze przeznaczyć na swoją działalność charytatywną. „Bardzo wam dziękuję. Wasza nienawiść przysłuży się dobrej sprawie”.

Po ostatnim meczu i ceremonii wręczania medali w kategorii rugby Izzy Cerullo myślała już tylko o tym, żeby coś zjeść. Dziewczyny z drużyny kazały czekać na jakiś wywiad, więc czekała, niczego się nie spodziewając. Nagle wokół pojawiła się cała drużyna zeszli wszyscy pracownicy stadionu. Marjorie Enya, wolontariuszka na Igrzyskach, a prywatnie dziewczyna zawodniczki wzięła mikrofon i zaczęła mówić. „Mam bardzo ważne pytanie”. Izzy płakała i mówiła tak, jeszcze zanim to pytanie skończyła. Z braku obrączek zaręczyły się, zawiązując wstążki na palcach. Zdjęcia i nagrania szczęśliwej, całującej się pary obiegły Internet, ku zaskoczeniu samej zawodniczki, zbierając prawie wyłącznie serdeczne komentarze pełne poparcia. (...) - Na Temat.pl


Mimo tegoroczna Igrzyska olimpijskie były najbardziej pro LGBT ponad 50 sportowców LGBT, ale były ataki homofobiczne. Jak pseudo dziennikarz próbował ujawniać sportowców LGBT z krajów homofobiczny, zagroził ich życiu.

Czy ostatni skandal chrześcijańscy fundamentaliści zaatakowali Toma Daleya, oskarżyli że przegrał po jest gejem. W obronię go wzięli miedzy innymi pisarka Harrego Portera JK Rowling, czy poseł brytyjski Stewart McDonald który ostatnio sam doświadczył homofobii w hotelu w Nowym Jorku. (PinkNews)

Sport nadal jest homofobiczny w piłce nożnej kobiecej norma lesbijki i są akceptowane, ale w męskiej piłce nożnej, brak wielu piłkarzy gejów. Jak np w Polsce popularne hasła na stadionach do "pedał" nie dodawać już o rasistowski i antysemicki norma.

FIFA walczy rasizmem ale z homofobią, to wiele razy olewa pokazać co dzieje się że kasa bardziej liczy się niż drugi człowiek.