środa, 29 lipca 2015

News: Irlandia, Grupa Stonewall, mowie nienawiści, Turcja, Tajlandia, Skauci, Penny Wong, ateizm ...


„Przyjechałem do Irlandii w 2006 r. Jak większość Polaków i Polek - z powodów ekonomicznych i na chwilę, rok, może dwa. (…) Irlandia stała się moim domem, miejscem, gdzie da się żyć, będąc sobą. Bardzo ubolewam, że Zielona Wyspa daje mi więcej praw niż moja ojczyzna. W Irlandii mogę już poślubić mężczyznę, którego kocham. W Polsce, gdy przyjeżdżam z moim ukochanym, z punktu widzenia państwa jesteśmy dla siebie obcymi osobami.”– pisze w najnowszej „Replice” Piotr Gawlik, prezes polonijnej organizacji Dialogue Diveristy, członek zarządu irlandzkiej National LGBT Federation.

Gawlik opisuje w „Replice” niesamowitą transformację mentalności, którą przeszła Irlandia w ciągu ostatnich 30 lat w kwestiach LGBT (i nie tylko):

„W 1983 r. niejaki David Norris próbował znieść karalność homoseksualizmu, wnosząc sprawę do sądu. – tak Sąd Najwyższego Irlandii uzasadnił swój wyrok w 1983 r. – i podtrzymał karalność. Zniesiono ją dopiero w 1993 r. (!). A David Norris? Od 1987 r. jest senatorem, pierwszym wyoutowanym parlamentarzystą w Irlandii.”

22 lata po zniesieniu karalności homoseksualizmu Irlandia, jako pierwszy kraj na świecie, 22 maja przyjęła małżeństwa jednopłciowe w referendum.

„Akurat, gdy przyleciałem do Irlandii w 2006 r. - pisze Gawlik – ówczesny premier Bertie Ahern powiedział w jednym z wywiadów: Marzę o tym, by i w Polsce się zmieniło. Przykład Irlandii pokazuje najdobitniej, że taka zmiana jest możliwa.” – konkluduje Gawlik. Cały tekst Piotra Gawlika - do przeczytania w najnowszej “Replice”.

Grupy LGBT katolickie w Irlandii spotkali się z prymasem Irlandzkim arcybiskupem Eamonem Martinem, spotkanie było pozytywnym krokiem w otwarciu dialogu.

Brendan Butler, powiedział, że zwrócił uwagę arcybiskupowi na pkt z Listu do Biskupów Kościoła katolickiego o duszpasterstwie osób homoseksualnych, co mówił, było "moralnie obraźliwe", do osób homoseksualny jak to opisuje orientację homoseksualną zaburzeniem i złem moralnym. Chcą zmian w kościele i więcej akceptacji dla osób homoseksualny. (Eile Magazyn)

W Polsce też było kilka spotkań z jednym biskupem ale inni odmawiają jeden taki arcybiskup polski odmawia kręci szkoda słów, woli słuchać księdza Oko. U nas jest bardzo skomplikowanie, kilka lat temu grupa Wiary i Tęczy pisało list do biskupów Polski, prawie brak reakcji.

Arek Kluk i Paweł Skrodzki – para na życie i, jak się okazuje, na działanie. Założyli organizację Grupa Stonewall i zamierzają reaktywować poznański Marsz Równości, który po gruntownym retuszu – przejdzie ulicami Poznania 26 września.

Czy będzie taki sukces, jak 30 maja na pierwszym Marszu w Gdańsku? Oby!

„Historia poznańskich Marszów sięga 2004 r.” – przypominają Arek i Paweł w najnowszej „Replice” – „Pierwszy zdołał przejść jakieś 100 metrów i cofnął się na żądanie policji i pod wpływem agresywnej kontrmanifstacji (skandującej m.in. „pedały do gazu”). Drugi nie ruszył w ogóle z miejsca, za to odbił się echem na całą Europę – ponad 60 pokojowo manifestujących ludzi aresztowano. Tak rozpoczynały się dwuletnie rządy PiS.

Potem było już lepiej, w 2006 r. Marsz przeszedł całą trasę. Ale nigdy nie było naprawdę dobrze. Po części ze względu na termin. 16 listopada to wprawdzie Międzynarodowy Dzień Równości i Tolerancji UNESCO, ale zwykle było po prostu szaro i zimno. Klimat poznańskich Marszów był przytłaczający – fatalna pogoda, brak muzyki, niemrawo głoszone hasła, mała frekwencja, źle wytyczona trasa.

Tegoroczny Marsz odbędzie się 26 września, a od 2016 r. będzie w maju. Chcemy, by uczestnicy paradowali radośnie, aktywnie, a nie trzęsąc się z zimna. Trasa również będzie inna – taka, by mieszkańcy Poznania mogli lepiej nas poznać, zobaczyć nasze postulaty – i przyłączyć się. Ma być też dużo muzyki i tańca, dużo tęczowych kolorów. Chcemy też, by Marsz miał spójny przekaz. Skupiamy się na prawach osób LGBTQ, na naszej pełnej równości wobec prawa.”

Dochodzą nas słuchy, że poznańska społeczność LGBT rzeczywiście nabrała energii – ponoć na spotkania Grupy Stonewall przychodzi po 30 osób, przygotowania do Marszu idą pełną parą. (grupa.stonewall@gmail.com)


Trzymamy kciuki! A przy okazji: "Replika" pojawiła się w Poznaniu w nowym miejscu, o tu:
https://www.facebook.com/PracowniaGODny Cały tekst Arka i Pawła – w najnowszej „Replice”.


Platforma Obywatelska przyspiesza prace nad projektami SLD i Ruchu Palikota o tzw. mowie nienawiści, informuje "Rzeczpospolita". Przewidują one, że LGBT byłyby szczególnie chronione przed zniewagami, tak jak np. Żydzi.

Proponuje się, by za znieważenie osób ze środowisk LGBT groziły trzy lata więzienia, a za stosowanie wobec nich gróźb - nawet pięć lat pozbawienia wolności - TVN24.

Katolicka transfobia. Hiszpania ksiądz i biskup odrzucił skargę, Alex Salinas chciał być chrzestnym, ale ksiądz powiedział nie może być po odrzuca naukę kościoła katolickiego z powodu transpłciowości. (Pink News)

Australijscy biskupi katolicy dostają coraz większej szału, frustrację ich i atakowanie osób LGBT i każdego kto myśli inaczej pro LGBT. Wmawiają biskupi to oni są normalni, a LGBT i zwolennicy są agresywni. Tylko Geoffrey Robinson, biskup pomocniczy, który jest już na emeryturze z Sydney, który mówi racjonalnie i współczuciem, ale biskupi inni nie słuchają go. (New Ways Ministry)

Charakterystyczne tęczowe schody w Stambule zostały zburzone przez władze lokalne. Stały się one popularne miejsce zarówno wśród turystów i społeczności LGBT. Według władz że one będą odbudowane na nowo i pomarnowane. (Pink News)

Surogatka, która urodziła dziecko dwóm homoseksualistom, zabroniła mężczyznom wyjazdu z córką z Tajlandii, bo „para nie jest normalna”. Sprawa trafiła do sądu.

Kwestie prawne są o tyle skomplikowane, że kobieta nie jest biologicznie spokrewniona z dziewczynką, którą urodziła. Ojcem małej Carmen jest jeden z homoseksualistów Gordon Lake z Ameryki, a dostarczycielką jajeczka – anonimowa dawczyni. Mimo to surogatka z Tajlandii chce odebrać dziecko parze, bo, jak twierdzi, nie wiedziała, że rodzi je dla małżeństwa gejów – Gordona i jego męża Manuela z Hiszpanii – pisze „Guardian”. Teraz para ukrywa się w Tajlandii i zapewnia, że nie opuści kraju bez Carmen – sprawa stała się głośna. W poniedziałek mężczyźni ponowili apel do surogatki, by pozwoliła im wyjechać.

Tajlandzka surogatka przekazała dziecko ojcu w styczniu. Wątpliwości naszły ją później, dlatego nie podpisała stosownych dokumentów, które umożliwią wyrobienie paszportu dla Carmen. Poinformowała o tym Lake'a mailowo - Newsweek.pl

Rewolucja u amerykańskich skautów. Męska organizacja skautowska USA zniosła zakaz pełnienia w niej funkcji liderów, instruktorów i płatnych ekspertów przez osoby o orientacji homoseksualnej.

Dotychczas było to zakazane, ale po fali krytyki i po serii procesów o dyskryminację, przyszedł czas na zmiany - Radio Zet.


Emocjonalne przemówienie na temat małżeństw homoseksualnych na krajowej konferencji Partii Pracy w Australii, lesbijka Penny Wong.


​Pinksixty News wiadomości LGBT


Fäde Zu Grau niemiecki projektant z znany z amerykańskiej wersji Project Runway, obecnie mieszka z mężem na Florydzie, przemawiał w Memphis w stanie Tennessee na konwencji ateistów.


Działacz Matt Baume dotyczące skautów amerykański


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz