Mk 11,11-25: Jezus przybył do Jerozolimy i wszedł do świątyni. Obejrzał wszystko, a że pora była już późna, wyszedł razem z Dwunastoma do Betanii. Nazajutrz, gdy wyszli z Betanii, uczuł głód. A widząc z daleka drzewo figowe, okryte liśćmi, podszedł ku niemu zobaczyć, czy nie znajdzie czegoś na nim. Lecz przyszedłszy bliżej, nie znalazł nic prócz liści, gdyż nie był to czas na figi. Wtedy rzekł do drzewa: „Niech już nikt nigdy nie je owocu z ciebie”. Słyszeli to Jego uczniowie. I przyszli do Jerozolimy. Wszedłszy do świątyni, zaczął wyrzucać tych, którzy sprzeda wali i kupowali w świątyni, powywracał stoły zmieniających pieniądze i ławki tych, którzy sprzedawali gołębie, i nie pozwolił, żeby kto przeniósł sprzęt jaki przez świątynię. Potem uczył ich mówiąc: „Czyż nie jest napisane: Mój dom ma być domem modlitwy dla wszystkich narodów? Lecz wy uczyni liście z niego jaskinię zbójców”. Doszło to do arcykapłanów i uczonych w Piśmie i szukali sposobu, jak by Go zgładzić. Czuli bowiem lęk przed Nim, gdyż cały tłum był zachwycony Jego nauką. Gdy zaś wieczór zapadał, wychodzili poza mia sto. Przechodząc rano, ujrzeli drzewo figowe uschłe od korze ni. Wtedy Piotr przypomniał sobie i rzekł do Niego: „Rabbi, patrz, drzewo figowe, któreś przeklął, uschło”. Jezus im od po wiedział: „Miejcie wiarę w Boga. Zaprawdę powiadam wam: Kto powie tej górze: «Podnieś się i rzuć w morze», a nie wątpi w duszy, lecz wierzy, że spełni się to, co mówi, tak mu się stanie. Dlatego powiadam wam: Wszystko, o co w modlitwie prosicie, stanie się wam, tylko wierzcie, że otrzymacie. A kie dy stajecie do modlitwy, przebaczcie, jeśli macie co przeciw komu, aby także Ojciec wasz, który jest w niebie, przebaczył wam wykroczenia wasze”.
Papież Franciszek przyjął w poniedziałek czołowego reprezentanta świata islamu, wielkiego imama uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tajeba. Jednocześnie Watykan wznowił zerwany dialog z wpływową sunnicką uczelnią.
"W czasie rozmowy papież i imam podkreślali wielkie znaczenie spotkania dla dialogu między Kościołem katolickim a islamem. Mówili o wspólnym zaangażowaniu liderów i wiernych wielkich religii na rzecz pokoju na świecie, wyrzeczenia się przemocy i terroryzmu, a także o sytuacji chrześcijan oraz ich ochronie w związku z konfliktami i napięciami na Bliskim Wschodzie" - poinformował Watykan w komunikacie.
Regularne kontakty między Watykanem a wpływową muzułmańską uczelnią rozpoczęły się po wizycie Jana Pawła II w Egipcie w 2000 roku. Relacje te zostały zawieszone w 2011 roku przez uniwersytet, który jako powód podał wypowiedzi Benedykta XVI, uznając je za krytykę islamu. Ahmed al-Tajeb skrytykował wówczas papieża za jego apel do światowych przywódców o ochronę chrześcijan po zamachu w Aleksandrii i wiązanie islamu z przemocą.
Sam imam w przeszłości w ostrych słowach mówił o Państwie Islamskim i jego zbrodniach. - Ugrupowania zbrojne popełniają barbarzyńskie zbrodnie, przywdziewając szaty świętej religii, i nazywają się Państwem Islamskim, próbując eksportować własną fałszywą wersję islamu - oświadczył w 2014 roku, zwracając się do przywódców religijnych z ok. 20 krajów, w tym Arabii Saudyjskiej, Iranu i Maroka - Gazeta Wyborcza.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz