Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | “Jak przetrwać zarazę” (“How To Survive a Plague”) - reż. David France; USA, 2012
Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki
Ten dokument ogląda się jak thriller. Perfekcyjna narracja, świetnie zarysowani bohaterowie i idealnie dozowane napięcie. Na dodatek nic nie inscenizowane, wszystko prawdziwe.
„Jak przetrwać zarazę” to kronika walki amerykańskich gejów i lesbijek z epidemią AIDS. A właściwie nie, inaczej – to kronika walki z biurokratyczną, bezduszną i homofobiczną machiną państwową, uosabianej przez prezydenta Reagana, który pierwszy raz wypowiedział słowo „AIDS” dopiero w 1987 r., gdy ofiary liczone były już w setkach tysięcy rocznie. To kronika walki o dostęp do leków, o więcej środków na badania nad wirusem HIV, o lepszą opiekę nad chorymi.
Z perspektywy kilku dekad od tamtych wydarzeń widać jeszcze wyraźniej, że nie sama choroba, ale choroba w parze z homofobią niosły wtedy śmierć.
Oglądamy aktywistów gejowskich stosujących niekonwencjonalne metody działania – np. słynne przykucie się do kościelnych ław podczas wygłaszania homofobicznych kazań w nowojorskiej katedrze czy włamywanie się do urzędów. Albo… badania naukowe robione na własną rękę przez organizacje LGBT.
A jednocześnie śledzimy wyścig z czasem, w którym stawką jest życie: „czy uda się wynaleźć lek przynajmniej hamujący chorobę, zanim umrę?”
Film „Jak przetrwać zarazę” otrzymał w 2013 r. nominację do Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Po projekcji zapraszamy do dyskusji!
Film w wersji oryginalnej z polskimi napisami.
W najbliższy poniedziałek, 29 lutego, zapraszamy na 19.00 do warszawskiej Krytyki Politycznej. Wstęp wolny.
Klub Filmowy LGBT to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu - Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki - zapraszają na dyskusję wokół filmu.
Mariusz Kurc - redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” - zbioru wywiadów z „Repliki”.
Bartosz Żurawiecki - krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz