sobota, 14 czerwca 2014

Dziś Parada Równości


W specjalnym liście, skierowanym do uczestniczek i uczestników Parady Równości 2014, ministra Agnieszka Kozłowska Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, wyraża swoje poparcie dla idei przemarszu i życzy powodzenia.

W liście czytamy m.in.: „W związku z tegoroczną Paradą Równości (…) pragnę wyrazić swoje uznanie dla Państwa starań zmierzających do upowszechnienia kwestii praw oraz podniesienia świadomości społecznej dotyczącej osób nieheteroseksualnych w społeczeństwie polskim.” Ministra odwołuje się także do wsparcia, jakiego rok rocznie udzielają Paradzie Równości mające siedzibę w Warszawie ambasady państw.

Rok temu Agnieszka Kozłowska-Rajewicz objęła patronatem Paradę Równości.

Gazeta Wyborcza o Paradzie Równości 


Parada Równości 2014 odbędzie się 14 czerwca (sobota) 2014 roku. Przemarsz ruszy z centrum miasta o godzinie 15:00, dokładna lokalizacja startu zostanie podana w terminie późniejszym na tej stronie. Parada Równości zakończy się imprezą „Plaża Równości” która odbędzie się po praskiej stronie rzeki Wisły w klubie La Playa przy ulicy Wybrzeże Helskie 1/5.

12 POSTULATÓW PARADY RÓWNOŚCI

Parada Równości z racji swojego wkluczającego charakteru, postuluje i żąda realizacji szeregu postulatów, które prezentujemy poniżej!

1. Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem obowiązkiem państwa

Żądamy prowadzenia aktywnej polityki antydyskryminacyjnej, dotyczącej wszystkich mniejszości.

2. Prawa osób trans prawami człowieka

Żądamy wprowadzenia uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transpłciowym.

3. Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści

Żądamy regulacji prawnych w sprawie przestępstw motywowanych nienawiścią i mowy nienawiści wobec osób LGBTQ. Postulujemy rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji.

4. Związek partnerski i małżeństwo prawem każdego obywatela

Żądamy wprowadzenia ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, w tym szczególnie przepisów zapewniających zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań oraz pełnej równości małżeńskiej z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami.

5. Miasta bez barier

Żądamy zniesienia barier ograniczających dostęp do dóbr kultury, miejsc rozrywki, a także innych miejsc publicznych osobom z wszelkimi niepełnosprawnościami, rodzicom z wózkami dziecięcymi i osobom poruszającym się na rowerach. Wykluczenie przestrzenne to izolacja społeczna.

6. Miasta otwarte przyjazne dla lokalnej społeczności

Apelujemy o otwieranie i udostępnianie przestrzeni miejskiej społeczeństwu oraz zaprzestanie zamykania już istniejących obszarów integracji społeczności lokalnych.

7. Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców

Żądamy usprawnienia, tj. skrócenia procedury wystawiania wiz do Polski szczególnie w placówkach dyplomatycznych na wschodzie Europy. Żądamy ograniczenia biurokracji stosowanej wobec obcokrajowców mieszkających w Polsce. Żądamy poprawienia warunków, w jakich przetrzymywani są azylanci na terenie Polski. Azyl to nie wyrok więzienia. Zgodnie z przesłaniem Konstytucji 3 Maja: Kto granice Rzeczpospolitej nawiedza – wolnym jest!

8. Edukacja antydyskryminacyjna i etyka w szkole

Żądamy wprowadzenia do szkół publicznych rzetelnej, nowoczesnej edukacji antydyskryminacyjnej, uczącej otwartości na różnorodność, oraz zajęć z etyki.

9. Rzetelna edukacja seksualna prawem każdego człowieka

Żądamy wprowadzenia, zwłaszcza do szkół i przedszkoli publicznych, rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, dostosowanej do możliwości percepcyjnych i wieku.

10. Zaostrzenie kar za przemoc na zwierzętach

Żądamy nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, zaostrzenia przepisów dotyczących maltretowania i zabijania zwierząt oraz zwiększenia wykrywalności i karalności tego typu przestępstw.

11. Różni – równi wobec siebie

Apelujemy do wewnątrz środowiska LGBTQ o rozprawienie się z wewnętrzną homo-, bi-, trans- i heterofobią.

12. Dość chamstwa – żądamy debaty

Apelujemy do mediów o nielegitymizowanie skrajnie seksistowskich, homo-, bi-, i transofobicznych poglądów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz