środa, 26 czerwca 2024

Ian Bicko: Siatkówka plażowa jako narzędzie walki z HIV


Ian Bicko, który siedem lat temu otrzymał diagnozę ma HIV, początkowo nie lubił grać w siatkówkę plażową. Szybko jednak sport ten stał się dla niego nie tylko pasją, ale i narzędziem do walki o prawa osób żyjących z HIV. 

Początkowo Bicko zmagał się z akceptacją nowej rzeczywistości po diagnozie, która zmusiła go do zmierzenia się z własnym życiem i tożsamością. „Czuję, że w wielu aspektach moje życie zaczęło się w dniu diagnozy,” wspomina. Był to czas, kiedy Ian nie akceptował swojej seksualności i zmagał się z depresją. Diagnoza zmusiła go do przemyśleń i zmian w życiu.

Po diagnozie Bicko izolował się, ale jego przyjaciel JD zachęcił go do spróbowania siatkówki plażowej. Okazało się to być doskonałym lekarstwem na jego smutki. Gra na piasku pomogła mu wyjść z izolacji i odnaleźć radość życia. Bicko zaczął trenować poważnie, z czasem stał się zawodnikiem półprofesjonalnym.

Bicko, obecnie 33-letni, łączy pracę w organizacji non-profit z grą w siatkówkę. Choć nie zarabia na życie sportem, pasja do siatkówki daje mu satysfakcję i spełnienie. „Uwielbiam, jak się czuję, gdy gram,” mówi. Sport nauczył go także wiele o inteligencji emocjonalnej i współpracy z partnerem na boisku.

Jako osoba otwarcie żyjąca z HIV, Bicko wykorzystuje swoją pozycję sportowca, by edukować i walczyć ze stygmatyzacją osób z HIV. Po publicznym ujawnieniu swojej diagnozy na mediach społecznościowych, Bicko spotkał się z różnymi reakcjami, w tym z niewiedzą na temat sposobów przenoszenia wirusa. Edukuje innych, podkreślając, że dzięki nowoczesnym lekom osoby z HIV mogą żyć normalnie i nie przenoszą wirusa na innych.

„Stygmatyzacja jest największą przeszkodą w postępie,” mówi Bicko. Uważa, że to właśnie w społeczności LGBTQI+ stygmatyzacja jest najbardziej dotkliwa. „Nie lekceważmy stygmatyzacji HIV tylko w grupach heteroseksualnych czy religijnych. W społeczności LGBTQI+ jest równie źle, jeśli nie gorzej.”

Bicko przekonuje osoby żyjące z HIV, że mogą mieć marzenia i dążyć do ich realizacji. „Masz prawo teraz, dziś, żyć pełnią życia,” mówi. „Jeśli umrzesz przedwcześnie, to nie z powodu HIV. Skorzystaj z dostępnego leczenia i żyj pełnią życia.” - Out Sports.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz