niedziela, 29 stycznia 2023

Słowo Boże na niedziele - Kościół Anglii, Papież Franciszek o homoseksualizmie, Pierwsza luteranka w Palestynie, plus nabożeństwa


Duchowni zadeklarowali, że jakiekolwiek zachowanie homofobiczne, jak również wykluczanie kogokolwiek ze względu na orientację seksualną jest w Kościele niedopuszczalne. Jednocześnie jednak w propozycji do przyjęcia przez zbliżający się Synod Generalny znalazło się stwierdzenie, że nadal nie będą możliwe kościelne śluby dla osób tej samej płci. Zamiast tego Kościół Anglii zaproponował możliwość – wedle uznania kapłanów – udzielenia błogosławieństwa parom homoseksualnym.

Kościół Anglii to najstarszy, ale nie jedyny z Kościołów anglikańskich; anglikańskie Kościoły Episkopalne w Stanach Zjednoczonych czy w Szkocji już kilka lat temu zaakceptowały możliwość udzielania ślubów parom jednopłciowym. Trzeba też pamiętać, że jakkolwiek księża w Kościele Anglii uznają autorytet biskupa, to wiele aspektów i decyzji może podlegać jedynie ich własnemu sumieniu. Tak też będzie w przypadku błogosławieństw udzielanych parom homoseksualnym; niektórzy kapłani będą ich udzielać, a inni nie, w zależności od swych własnych poglądów.

Ślub kościelny ma mieć w założeniu moc prawną (w prawie świeckim), co nie w każdym kraju działa w przypadku Kościoła Anglikańskiego. Przykładowo, w Polsce żaden duchowny anglikański nie udzieli ślubu ważnego z punktu widzenia polskiego urzędu stanu cywilnego. Ks. David Brown, kapelan Kościoła Anglii w Polsce, nie ukrywa, że wedle jego przekonań należy cieszyć się, ilekroć dwoje ludzi decyduje się razem iść przez życie, wspierając się i kochając, i że każdy ma prawo prosić o Boże błogosławieństwo dla swego monogamicznego związku, niezależnie od tego, czy jest to związek hetero- czy homoseksualny. Zarazem z prawnego punktu widzenia ks. Brown może udzielać w Polsce jedynie błogosławieństw - Tygodnik Powszechny



W wywiadzie dla agencji Associated Press papież Franciszek skrytykował uznawanie homoseksualizmu za przestępstwo, podkreślając, że Bóg kocha wszystkie swoje dzieci „takimi, jakie są”. Podkreślił, że „traktuje homoseksualizm w kategoriach grzechu” (przypomnijmy,  że Kościół rzymskokatolicki nie uznaje samej orientacji za grzech), dodał natomiast, że należy odróżnić grzech od przestępstwa. „Bycie homoseksualistą nie jest przestępstwem (…)” – powiedział papież w opublikowanym w środę wywiadzie. 

Papież odniósł się do działań niektórych biskupów, którzy udzielają poparcia kryminalizacji homoseksualności, głosząc wręcz, że jest to stanowisko Watykanu. Ma to miejsce w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Franciszek skomentował, że traktuje takie postawy jako wynikające z „pochodzenia kulturowego” tych biskupów i że muszą oni przejść proces nawrócenia, aby uznać godność każdej osoby ludzkiej. Powołując się na dane organizacji Human Dignity Trust, agencja Associated Press podkreśliła, że współżycie z osobą tej samej płci jest uznawane za przestępstwo w około 67 krajach na świecie, przy czym w niektórych zagrożone jest ono karą śmierci. 

Przepisy, które penalizują homoseksualizm, papież nazwał w rozmowie z agencją „niesprawiedliwymi”. Jak podkreślił, Kościół katolicki powinien przyczynić się do ich zmiany. „Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy i za siłę, z jaką każdy z nas walczy o swoją godność” – dodał papież - euractiv.pl. (Fundacja Wiara i Tęcza)

Papież Franciszek, musi również aktywnie działać na rzecz zniesienia praw kryminalizujących wobec homoseksualizmu. Uznając takie prawa za „niesprawiedliwe”, wezwał cały Kościół do przeciwstawienia się tym prawom. „Musi to zrobić. Musi to zrobić” – powiedział.

W przeszłości kilku biskupów katolickich i co najmniej jedna konferencja biskupów publicznie poparli takie represyjne prawa. W Ghanie konferencja biskupów katolickich niedawno stwierdziła, że ​​„praktyki homoseksualne [powinny być zdelegalizowane w Ghanie”.

Inni biskupi katoliccy, wygłaszali pogardliwe uwagi pod adresem osób LGBTQ: na przykład biskup w Polsce, który nazwał homoseksualizm „zarażą tęczową”. Takie wypowiedzi służą zwiększaniu nienawiści do osób LGBTQ i przyczyniają się do tworzenia kultury zastraszania, nękania i przemocy.

Ogólnie jednak, pomimo próśb osób LGBTQ cierpiących prześladowania, niewielu biskupów lub konferencji biskupów potępiło kryminalizujące prawa, które papież dzisiaj odrzucił, mimo że jest to w końcu kwestia życia - Outreach.


Sally Azar to pierwsza kobieta, która została wyświęcona na pastorkę Palestyny. "Mam nadzieję, że wiele dziewcząt i kobiet będzie wiedziało, że jest to możliwe i że inne kobiety w innych kościołach dołączą do nas. Wiem, że to zajmie dużo czasu, ale to ekscytująca myśl, że zmiany dotarły do Ziemi Świętej" - ofeminin.pl.


Swoją premierę miała książka "Co to jest chrześcijaństwo?" autorstwa zmarłego ostatnio emerytowanego papieża Benedykta XVI. Ratzinger poruszył w niej m.in. wątek "klubów homoseksualnych" w seminariach. 

Kardynał Robert McElroy uważa, że Kościół katolicki powinien na Synodzie o Synodalności dopuścić kobiety do sakramentalnego diakonatu. Amerykański duchowny przekonuje też, że należy udzielać komunii świętej rozwodnikom oraz homoseksualistom - o2.pl.

Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Metropolitan Community Church Tampa


Metropolitan Community Church San Diego


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Liturgii Eucharystii z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.


Dominikanie Wrocławscy 


Dominikanie w Łodzi 


Liturgia kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Luteranie w Katowicach


Luteranie w Łodzi 


Codziennik biblijny


Katedra Narodowa w Waszyngtonie (Washington National Cathedral)


Metropolitan Community Church - Resurrection Houston 


Metropolitan Community Church Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Middle Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Metropolitan Community Church - Los Angeles


New Life Metropolitan Community Church


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz