niedziela, 31 lipca 2022

Słowo Boże na niedziele - Chrześcijańskie wieści Singapur, Nancy Ledins, Apostoł Paweł, Równość małżeństw, Anglikanie ...



Singapur - kardynał-nominat William Goh wymienił w wywiadzie dla Vatican News osoby LGBTQ wśród tych, których należało włączyć do Kościoła. 

Singapur należy do tych miejsc na świecie, gdzie sytuacja osób LGBT+ jest szczególnie delikatna: stosunki seksualne między mężczyznami są zakazane w kodeksie karnym, i choć panuje konsensus polityczno-społeczny, że prawo to jest martwe i nie należy go wykonywać, nic nie wskazuje na to, by mogło zostać zniesione. Niezwykle konserwatywne społeczeństwo skupione jest wokół rodziny rozumianej jako para różnopłciowa z dziećmi. Wizja ta jest szczególnie wspierana przez obecne w tym kraju różnorakie religie.

Tymczasem Kościół rzymskokatolicki w Singapurze po raz pierwszy w historii doczekał się kardynała – wśród ostatnich watykańskich nominacji jest arcybiskup William Goh. W wywiadzie, jakiego udzielił niedawno portalowi Vatican News, wypowiedział się króciutko na temat osób LGBT+.

„Musimy być współczujący, współczuć z tymi, którzy walczą, by żyć zgodnie ze swoją wiarą. Podoba mi się nacisk, jaki Ojciec Święty kładzie na współczucie i inkluzywność. Wszyscy muszą w jakiś sposób zostać objęci przez Kościół, czy to rozwiedzeni, ci, którzy są LGBTQ, ci, którzy są na peryferiach, biedni. I myślę, że o to właśnie chodzi w Kościele”.

Można oczywiście uznać, że jest to dalece niewystarczające potraktowanie tematu w świecie, gdzie oczekujemy pełnej otwartości i włączenia. Warto jednak umiejscowić te słowa właśnie w kontekście konserwatywnego Singapuru, a także faktu, że jeszcze kilka miesięcy temu abp. Goh naciskał na pozostawienie wspomnianego wcześniej status quo nt. kryminalizacji homoseksualności, zachęcając, by prawo utrzymano, bez jego egzekwowania. 

Mamy nadzieję, że taka zmiana w podejściu jest światełkiem nadziei na większą otwartość singapurskiego społeczeństwa na osoby LGBT+ - Fundacja Wiara i Tęcza.


 Nancy Ledins pojawiła się w ogólnokrajowych wiadomościach w USA jako „pierwsza w Ameryce kobieta ksiądz rzymskokatolicka” i pierwsza trans osoba ksiądz rzymskokatolicka po operacji korekty płci w 1979 r. Zmarła 18 lipca 2017 r. w wieku 82 lat w Karolinie Północnej.

Ledins po korekcie płci, nie starała się dalej służyć jako oficjalny ksiądz, ale w późniejszych latach służyła w Wedgewood Church, kościele w Charlotte, powiązanym z Amerykańskim Kościołem Baptystycznym w USA. 

Członkowie Kościoła Wedgewood wspominają ją czule, zbudowali ogród pamięci jej imienia. Po przeniesieniu kościoła w nowe miejsce ogród przestał istnieć. Ale pamięć o ksiądz dr Nancy Ledins i jej ogrodzie żyje w filmach nakręconych na terenie dawnego kościoła.

Jak napisał John Dart w Los Angeles Times w 1980 r.: „Ledins… może być pierwszą kobietą księdzem w historii w Kościele katolickim w sensie technicznym, ponieważ nigdy nie starała się o oficjalne przywrócenie statusu świeckiego, nigdy też nie została o tym powiadomiona przez Kościół i, zgodnie ze zwykłym rozumieniem prawa kościelnego, jest nadal księdzem – choć nie funkcjonującym legalnie.”

W 1996 r. przeniosła się do Charlotte, gdzie unikała rozgłosu i często pomagała prowadzić nabożeństwa w kościele Wedgewood. Tam głosiła, modliła się, śpiewała, chrzciła i błogosławiła kościół na wiele sposobów, jak mówi współpastor Ayers. Jej miłosny duch jest widoczny w kościelnym filmie, na którym Ledins śpiewa błogosławieństwo po łacinie - Fundacja Wiara i Tęcza


Dziś w ramach ciekawostek zachęcamy do lektury artykułu opublikowanego przez portal QSpirit, który eksploruje duchowość chrześcijańską w perspektywie tęczowej.

Apostoł Paweł, znany również jako Saul z Tarsu, jest powszechnie uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii Zachodu i jednego z największych przywódców religijnych wszech czasów. Przypisuje się mu ponad połowę ksiąg Nowego Testamentu, a siedem uznanych jest za jego autentyczne dzieło. Walka z własnymi homoseksualnymi pragnieniami w nietolerancyjnym społeczeństwie mogła zainspirować go do napisania wzniosłych nauk biblijnych na temat bezwarunkowej miłości i inkluzywności – a także kilku fragmentów używanych przeciwko osobom LGBT+. 

Zarówno to, że Paweł czuł się „niegodny”, jak i jego uznanie dla łaski Bożej mogą mieć tę samą nieoczekiwaną przyczynę: niektórzy uczeni uważają, że Paweł był homoseksualnym mężczyzną żyjącym w celibacie, próbującym pogodzić wiarę i seksualność w kulturze potępiającej pociąg do osób tej samej płci. Być może był to „cierń w ciele”, którego Bóg nie chciał usunąć pomimo jego modlitw. 

Współczesna koncepcja homoseksualności nie istniała w czasach biblijnych. Wielu badaczy zwraca jednak uwagę, że pociąg seksualny do mężczyzn wyjaśniałby niektóre tajemnice życia Pawła. Paweł nigdy się nie ożenił, co było niezwykłe jak na Żyda z I wieku, ale towarzyszył mu szereg młodszych mężczyzn. Czasami wyrażał negatywną postawę wobec kobiet i wykorzystywania homoseksualnego. Dręczony wyrzutami, trzy razy na próżno błagał Boga, by usunął nieokreślony „cierń”, który go niepokoił. Niektórzy uważają, że „cierń” to pociąg do innych mężczyzn. Więcej (w języku angielskim) Q Spirit/Fundacja Wiara i Tęcza


Od lipca 2022 w Szwajcarii pary jednopłciowe mogą zgodnie z prawem zawrzeć ważny związek małżeński. Jak pisaliśmy wcześniej, w trwającej kilkadziesiąt lat walce o równość małżeńską bardzo ważny był głos Kościołów chrześcijańskich. 

Synod Kościoła starokatolickiego w Szwajcarii (Christkatholische Kirche der Schweiz, należącego między innymi do Unii Utrechtskiej) podjął jeszcze w zeszłym roku decyzję dotyczącą wprowadzenia równości małżeńskiej (o czym pisaliśmy tutaj: https://bit.ly/3nxWTQX), gdy tylko będzie możliwa zgodnie z prawem państwowym. Starokatolicy (jak i pozostali Szwajcarzy) doczekali się równości małżeńskiej w czerwcu, i na początku lipca tego roku odbył się w Kościele starokatolickim pierwszy ślub pary jednopłciowej.

Gratulujemy nowożeńcom, życzymy dużo miłości i błogosławieństwa Bożego na wspólnej drodze przez życie - Fundacja Wiara i Tęcza.


Grupa reprezentująca członków LGBT w Kościele Irlandii z zadowoleniem przyjęła zmianę ze wspólnoty anglikańskiej na ważne oświadczenie dotyczące małżeństw osób tej samej płci.

Przed globalną Konferencją Lambeth zjazdem kościoła Anglikańskiego z całego świata debatują miedzy innymi o równości małżeńskiej. 

Jednak projekt oświadczenia na temat godności człowieka opublikowany przed konferencją mówi, że „w rozumieniu Wspólnoty Anglikańskiej małżeństwo tej samej płci jest niedopuszczalne”.

Doprowadziło to jednak do protestów wielu zborów anglikańskich z całego świata, w tym Kościoła anglikańskiego w Walii i szkockiego Kościoła episkopalnego. We wtorek oświadczenie Lambeth zostało zmienione przez Wspólnotę Anglikańską w ostatniej chwili.

Kościół Irlandii i Kościół Anglii nie zezwalają obecnie na małżeństwa osób tej samej płci, ale oba akceptują osoby LGBT jako pełnoprawnych członków.

Szkocki Kościół Episkopalny – który jest kościołem anglikańskim – zagłosował za zezwoleniem na małżeństwa osób tej samej płci w 2017 roku.

Kościół w Walii zatwierdził nabożeństwo błogosławieństwa dla par jednopłciowych w 2021 roku.

Kościół Prezbiteriański w Irlandii ma politykę, zgodnie z którą nikt w związku jednopłciowym nie może być pełnoprawnym członkiem Kościoła.

W 2018 roku głosował również za rozluźnieniem więzi z Kościołem Szkocji ze względu na jego bardziej liberalny stosunek do związków osób tej samej płci.

Tymczasem Kościół Metodystyczny w Irlandii również zezwala na małżeństwa tylko między mężczyzną a kobietą, w przeciwieństwie do Kościoła Metodystycznego w Wielkiej Brytanii (...) - BBC News.


Niemcy: Dwie mamy – para z Bawarii  – muszą wiele pokonać przeszkód, aby zostać uznanymi za rodziców swojej córki. Żony zdecydowały się na dziecko, niedługo po ślubie, niestety narodziny w małżeństwie jednopłciowym nawet w Niemczech nie oznaczają braku trudności prawnych. Mimo równości małżeńskiej w przypadku, gdy rodzice są jednej płci, w dokumentach automatycznie  wpisywany jest tylko rodzic biologiczny. Rodzic społeczny musi przejść procedurę adopcyjną – długotrwałą i stresującą.

Para miała trudności nie tylko z administracją państwową, ale i kościelną. Mimo, że chrztu bez wahania udzielił dziewczynce ks. Wolfgang Rothe, szeroko znany w Kościele rzymskokatolickim jako rzecznik społeczności LGBT+ (a przy tym ujawniony gej), okazało się, że w elektronicznym formularzu zgłoszenia chrztu przewidziane są tylko rubryki dla „matki”  i „ojca”. Żony postanowiły mimo wszystko wpisać w nie swoje dane, i czekają teraz na reakcję administracji kościelnej - Fundacja Wiara i Tęcza

Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Parafia Ewangelicka św. Marcina w Krakowie


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie.


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka). Link na stronie YouTube.

Dominikanie Łódzcy 

 

Dominikanie Wrocławscy 


Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Codziennik biblijny


Middle Church 

 

Metropolitan Community Church San Diego


Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church w  Hendersonville, Karolina Północna 


Pikes Peak Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


All God's Children Metropolitan Community Church


New Life Metropolitan Community Church

Wieści z instagramu: Gays With Kids, Tom Daley, Jacek Jelonek, Beyoncé, Gus Kenworthy, Billy Porter, Marsz Równości ...