piątek, 26 października 2012
Mój syn jest gejem!
Onet.pl: Wiadomość, że nasz syn lub córka nie interesuje się płcią przeciwną, może wstrząsnąć całą rodziną. Zamiast płakać, krzyczeć, oskarżać siebie samego, innych członków rodziny albo swoje dziecko, warto wziąć głęboki oddech i okazać mu wsparcie i zrozumienie. Właśnie tego nasze dziecko potrzebuje w takiej sytuacji najbardziej.
Orientacja seksualna jest definiowana jako trwały, emocjonalny, uczuciowy i seksualny pociąg wobec osób określonej płci. Homoseksualizm zaś oznacza kierowanie zainteresowań i potrzeb seksualnych ku osobom tej samej płci. Dotyczy to około 3% populacji na całym świecie, w większości mężczyzn. Nie są dotąd znane przyczyny kształtowania się orientacji seksualnych; najczęściej wskazuje się predyspozycje genetyczne i uwarunkowania rozwoju mózgu w życiu płodowym, związane z ukierunkowaniem i strukturą centrów seksualnych. A ponieważ orientacja seksualna nie jest zaburzeniem, nie stosuje się żadnych sposobów na jej zmianę! "Leczenie homoseksualizmu", o którym czasami słyszymy, polega wyłącznie na skłanianiu osoby do nieprzejawiania swojej orientacji tzn. zaprzestania realizowania swoich potrzeb seksualnych – natomiast sama orientacja pozostaje bez zmian.
Kiedy dowiadujemy się, że ktoś naszych bliskich jest osobą o orientacji homoseksualnej, najczęściej pojawia się zdziwienie, niedowierzanie; zaczynamy się zastanawiać, co mogło być tego powodem. To zupełnie naturalne reakcje. U rodziców często wówczas pojawia się poczucie winy ('Co zrobiłem nie tak?') oraz lęk o dziecko. Martwią się, jak ułoży sobie życie, czy będzie szczęśliwe, co na to powie jego otoczenie.
– W takiej sytuacji trzeba mieć przede wszystkim świadomość, że nie istnieją żadne podstawy, by stwierdzić, że istnieje jakiś określony typ rodziny, przyczyniający się do rozwoju tej czy innej orientacji seksualnej – mówi Małgorzata Zaryczna-Pogorzelska, psycholog z Centrum Pomocy Psychiatrycznej i Psychoterapii VOLTA w Warszawie. – Badania jasno mówią, że między rodzinami osób hetero- i homoseksualnych nie istnieją żadne istotne różnice. Pozbycie się poczucia winy pomoże rodzicom skupić się na wsparciu dziecka i lepszym rozumieniu nowej sytuacji.
Tzw. "coming out", czyli ujawnienie swojej orientacji, jest szerokim pojęciem; przede wszystkim obejmuje uświadomienie sobie swoich preferencji seksualnych i ich akceptację, a dopiero potem podzielenie się tą wiadomością z wybraną grupą bądź całym otoczeniem. Najtrudniejszym etapem dla młodej osoby jest poznanie swojej orientacji i jej jasne określenie – ten proces może trwać całymi latami. Orientacja to przecież nie tylko samo ukierunkowanie naszego popędu, ale również nałożone na naszą seksualność wymagania społeczno-kulturowe, normy i wartości religijne, światopogląd, wzorce i przekazy rodzinne – czyli wszystko to, co młodą osobę kształtuje, co na nią wpływa i… czemu chce ona sprostać. Czasem jest więc tak, że poszukiwania siebie i swojego sposobu na szczęście trwają naprawdę długo. Młody człowiek próbuje dopasować się do oczekiwań otoczenia, wchodzić w związki z płcią przeciwną, być może nawet bierze ślub, ma dziecko… i pewnego dnia stwierdza, że to jednak nie to, że tak się nie da. Dlatego zdarza się, że jesteśmy zaskakiwani wiadomością o "innej niż dotąd" orientacji swojego dziecka, czy innej bliskiej nam osoby.
Kiedy młody człowiek wie już, jakie związki chciałby budować, pojawia się chęć ujawnienia tej informacji swoim bliskim. Akceptacja rodziny, przyjaciół jest niezbędna, aby było mu łatwiej zmagać się z wymogami i zasadami w większości heteroseksualnego przecież świata.
– Rodzice mają tu do odegrania kluczową rolę – mówi Małgorzata Zaryczna-Pogorzelska, psycholog z Centrum Pomocy Psychiatrycznej i Psychoterapii VOLTA w Warszawie. – Powiedzenie "kochamy cię takim, jakim jesteś i trzymamy za ciebie kciuki" to najwspanialsza rzecz jaką dziecko może usłyszeć. Pamiętajmy, że osoba homoseksualna jest tą samą osobą, którą znamy; mającą te same marzenia, cele, radości i smutki. Zmieniła się jedynie nasza wiedza o jej orientacji.
Rodzice osób homoseksualnych często martwią się o przyszłość dziecka. Rzeczywiście, prawne usankcjonowanie takiej rodziny nie jest jeszcze możliwe, jednak większość osób homoseksualnych – tak samo jak heteroseksualnych – żyje w długoterminowych związkach i do takiej stabilizacji w życiu dąży. Nie można więc traktować informacji o homoseksualności swojego dziecka jako tragedii. Z naszym wsparciem może ono ułożyć sobie satysfakcjonujące, szczęśliwe życie.
Wsparcie otoczenia jest szalenie istotne; dodatkowo warto wybrać się również na konsultację ze specjalistą: seksuologiem czy też psychologiem, który rozwieje wątpliwości, pomoże spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, ułatwi rozwiązywanie trudności w komunikacji między bliskimi. Taka pomoc jest polecana nie tylko samej osobie, która ma wątpliwości co do własnej orientacji czy problemy w związku z jej ujawnieniem, ale także jej rodzicom i bliskim, którzy również potrzebują wsparcia w nowej i trudnej dla nich sytuacji.
Inny tekst:
Przyjęło się, że orientacja seksualna jest predyspozycją wrodzoną i zazwyczaj stałą. Co zrobić, kiedy odkrywamy w sobie lub u kogoś z bliskich orientację homoseksualną? całość Trójmiasto.pl
Tweet
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz