Wydarzenie organizowane jest przez Kampanię Przeciw Homofobii przy współpracy z Fundacją Pozytywnych Zmian oraz Fundacją Trans-Fuzja przy wsparciu Fundacji Róży Luksemburg.
Świat jest różnorodny.
Różnorodne są też rodziny. Każda z nich jest inna, i każda wyjątkowa.Nie wszystkie rodziny składają się jednak z mamy, taty i dziecka. Są rodziny złożone z samej mamy i dziecka, samego taty i dziecka, dwóch mam i dzieci, dwóch ojców i dziecka, dwóch mężczyzn czy dwóch kobiet, babć wychowujących wnuki, pojedynczych rodziców, wielu rodziców i też przysposobionych rodziców, itd..Takie rodziny żyją wśród nas – także w Polsce.
Zapraszamy Państwa do udziału w wydarzeniach edukacyjnych w tym temacie. W programie wykłady, pokazy filmów, warsztaty oraz dyskusje.
Program festiwalu
Program IV Festiwalu Tęczowych Rodzin w Bielsku- Białej
29 listopad – 1 grudzień 2012
Czwartek, 29.11.2012,
Pokaz filmu „Right 2 love”
http://www.facebook.com/events/350324178392880/?fref=ts
Miejsce: Qubus Hotel
ul. Mostowa 2, 43-300 Bielsko - Biała
www.qubushotel.com
Piątek, 30.11.2012,
Konferencja „Tęczowe Rodziny. Teoria i praktyka.”
http://www.facebook.com/events/513308732030665/permalink/513308738697331/
Czas: 11.00 – 17.00
Miejsce: Qubus Hotel
ul. Mostowa 2, 43-300 Bielsko - Biała
www.qubushotel.com
Wstęp: Agata Loewe
Część 1 – 11.15 – 12.35
Mgr Rafał Majka- „Re/definicje rodziny”
Dr Tomasz Sikora – „Reprezentacje rodziny w kulturze”
Mgr Justyna Struzik, Fundacja Przestrzeń Kobiet: "Nikt nie chce być w sferze nieistnienia" - prezentacja wyników badań prowadzonych w ramach projektu "Niewidoczne (dla) społeczności"
Mgr Natalia Sarata, Fundacja Przestrzeń Kobiet: “Podwójnie, potrójnie Inne - perspektywa dyskryminacji krzyżowej nieheteroseksualnych kobiet żyjących na terenach wiejskich w badaniach "Niewidoczne (dla) społeczności" Fundacji Przestrzeń Kobiet”
Dyskusja, pytania – 20 minut
-------------------------------------------------------------------------------------
Przerwa – 25 minut
--------------------------------------------------------------------------------------
Część 2 – 13.00 – 14.30
Dr Przemysław Tomalski - „Potrzeby rozwojowe dzieci gejów i lesbijek w Polsce”
Inż Alina Kula – „Inicjatywy LGBT w woj. śląskim”
Mgr Zofia Jablońska – „Prawo Antydyskryminacyjne w kontekście „
Mgr Marcin Szczepkowski – „Związki Partnerskie, a rodzina” - stan w Polsce i Europie”
Dyskusja, pytania – 20 minut
--------------------------------------------------------------------------------
Przerwa – 45 minut
-------------------------------------------------------------------------------
Część 3 15.15- 16.00
Mgr Alina Synakiewicz – "Edukacja antydyskryminacyjna młodzieży - jak mówić w szkole o homofobii i Tęczowych Rodzinach"
Dyskusja, pytania – 20 minut
Zamknięcie – Agata Loewe
Sobota, 1.12.2012,
Warsztaty Trans-fuzji “Oswajanie transpłciowości”
http://www.facebook.com/events/412380735495320/?fref=ts
Czas: 10.00- 15.00
Miejsce:
Kuźnia Projektów Kreatywnych
ul.Piastowska 1 piętro 4
43-300 Bielsko-Biała
Zainteresowanych prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 15 listopada 2012, na adres aloewe@kph.org.pl , w temacie prosimy wpisać „Warsztaty OT”. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Warsztaty dla dzieci “MALOWANIE NA PŁÓTNIE, T-SHIRTACH, TORBACH PŁÓCIENNYCH”
Czas: 10.00- 15.00
Miejsce:
Kuźnia Projektów Kreatywnych
ul.Piastowska 1 piętro 4
43-300 Bielsko-Biała
Tęczowe dyskusje oraz czytanie bajek antydyskryminacyjnych
w Vagina Café.
Czas: 17.00- 19.00
Miejsce:
Vagina Café
Plac Wolności 1/6
Bielsko-Biała
www.vaginacafe.pl
Niedziela, 2.12.2012
Spacer po Bielsku-Białej
Opisy warsztatów:
OSWAJANIE TRANSPŁCIOWOŚCI
W ramach IV Festiwalu Tęczowych Rodzin 29.11-2.12.12 w Bielsku-Białej odbędzie się warsztat podstawowy "Oswajanie transpłciowości" skierowany do osób zainteresowanych życiem i problemami osób transpłciowych, z którymi być może codziennie się spotkamy, choć nie jesteśmy tego świadomi.
Szczególnie zapraszamy reprezentantów/tki szerokopojętych służb pomocy społecznej (w szczególności do pracowników i pracowniczek Domów Dziecka, Świetlic Socjoterapeutycznych, Ośrodków Interwencji Kryzysowej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, Ośrodków Adopcyjnych, Organizacji Pozarządowych, pracowników i pracowniczek socjalnych, nauczycieli i nauczycielek Wychowania do Życia w Rodzinie, pedagogów i pedagożek, wychowawców i wychowawczyń wszelkich placówek młodzieżowych, pracowników i pracowniczek Służby Penitencjarnej, psychologów
i psycholożek, edukatorów i edukatorek seksualnych, kuratorów i kuratorek sądowych społecznych i zawodowych, kuratorów i kuratorek rodzinnych i innych). Celem warsztatu jest wprowadzenie podstawowych pojęć na temat płci, tożsamości płciowej i transpłciowości oraz przekazanie rzetelnych informacji na temat osób transpłciowych.
W trakcie warsztatu dowiesz się, kim właściwie są osoby transpłciowe, jak to jest, kiedy ktoś bliski okaże się osobą transpłciową, jak zachować się, gdy dziecko wykazuje objawy nieakceptacji płci. Albo co można czuć, gdy przez całe życie od dzieciństwa wszyscy wmawiają Ci, że jesteś przeciwnej płci niż to czujesz.
Prowadzenie:
Lalka Podobińska - współtwórczyni i prezeska Fundacji Trans-Fuzja. Od lat zajmuje się problemami osób transpłciowych, starając się udzielać potrzebującym niezbędnej pomocy i wsparcia. Jest współautorką publikacji na temat zagadnień prawnych i społecznych transpłciowości. Współpracuje z mediami i prowadzi warsztaty upowszechniające wiedzę na ten temat.
Edyta Baker – osoba transpłciowa, aktywistka i rzeczniczka prasowa Fundacji Trans-Fuzja, uczestniczka wydarzeń artystycznych zwiazanych z transpłciowością, która podczas warsztatów podzieli się również własnymi doświadczeniami.
MALOWANIE NA PŁÓTNIE, T-SHIRTACH, TORBACH PŁÓCIENNYCH
Warsztaty polegają na wycięciu wzoru i odbicie ich poprzez wycięty szablon na t-shirt lub torbę płócienną za pomocą specjalnych farb do tkanin. Farby są niespieralne więc zrobioną przez nas torbę czy t-shirt mamy kila lat. Wzory mogą być tak różnorodne jak tylko pozwala na to fantazja warszatowiczów.
Warsztat składa się z dwóch części. W pierwszej wycina się szablony, w drugiej, szablony malowane są na płótnie. Farby szybko schną więc można gotową torbę czy koszulkę zabrać ze sobą. Warsztat trwa ok. 2 godzin.
Prosimy zabrać ze sobą:
t-shirt lub torbę płócienną
ostry nożyk do wycinania
Prowadzenie:
Alina Kula – inż. ochrony środowiska, ekolożka, feministka, działaczka społeczna. Kilka lat pracowała w Stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, gdzie koordynowała projekty, organizowała konferencje, spotkania, warsztaty. Członkini GIGi-Grupy Inicjatyw Genderowych Śląsk, lokalnej grupy feministycznej Lady Zone. Obecnie współtworzy Fundację Pozytywnych Zmian w Bielsku-Białej. Wspierała organizację śląskich Manif i Marszu równych Szans dla wszystkich. W Bielsku-Białej organizuje Festiwal "Vagina Dentata" promujący feminizm, równouprawnienie oraz twórczość kobiet.
Panelistki i paneliści Konferencj „Tęczowe Rodziny. Teoria i praktyka.”
mgr, DHS Agata Loewe - absolwentka Institute for Advanced Studies of Human Sexuality w San Francisco, gdzie uzyskała tytuł Doctor of Human Sexuality (DHS) i kontynuuje studia w kierunku uzyskania Ph.D. Agata ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie z tytułem magistra psychologii klinicznej i międzykulturowej. W trakcie studiów ukończyła specjalizację z seksuologii, neuropsychologii oraz mediacji i negocjacji w sytyacjach kryzysowych. Obecnie studiuje w Krakowie na podyplomowych studiach Systemowej Terapii Rodzin. Od 4 lat działa w organizacjach pozarządowych (KPH, Ponton, Trans-fuzja, YouAct, IGLYO) zajmujących się wyrównywaniem szans dla osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz promocją zdrowia seksualnego. Jej specjalizacją są badania nad płcią, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi i identyfikacjami płciowymi.
Agata zajmuje się pracą na rzecz promocji Ruchu Pozytywnej Seksualności, bezpieczniejszych, odpowiedzialnych i konsensualnych zachowań oraz świadomych związków.
mgr Rafał Majka - radykalny feminista, radykalny lewicowiec i aktywista LGBTQIA. Jest absolwentem filologii angielskiej Uniwersytetu Śląskiego, gdzie w 2006 roku obronił pracę magisterską na temat dehumanizujących metafor w dyskursach antysemickim i homofobicznym. Skończył również podyplomowo Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest doktorantem na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich SWPS, gdzie pracuje nad dysertacją poświęconą radykalnej filozofii politycznej na styku studiów queer i studiów postanarchistycznych. Jego zainteresowania obejmują etykę i politykę queer, gender studies, feminizm, filozofię polityczną ruchy społeczne, postanarchizm, (post/neo) marksizm i studia kulturowe. Jest członkiem Stowarzyszenia Młodzi Socjaliści.
Dr Tomek Sikora - amerykanista i kanadysta, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. Jest autorem książki "Virtually Wild: Wilderness, Technology and the Ecology of Mediation" (2003) oraz współredaktorem kilku tomów z zakresu "queer studies". Od kilku lat współredaguje internetowe czasopismo naukowe "InterAlia". Jego zainteresowania obejmują szeroko rozumiane studia kulturowe, a w szczególności zagadnienia płci kulturowej i seksualności, natury i technologii, człowieczeństwa i zwierzęcości. Jest także autorem kilku przekładów z języka angielskiego. W wolnych chwilach współtworzy blog: Hodowla Idei.
Mgr Justyna Struzik - socjolożka, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Zarządu Fundacji Przestrzeń Kobiet, działaczka feministyczna i queerowa. Zainteresowania badawcze: socjologia seksualności, gender i queer studies, studia feministyczne.
Mgr Natalia Sarata - socjolożka, absolwentka gender studies, od 2002 roku związana z organizacjami, grupami, inicjatywami feministycznymi i lesbijskimi. Współzałożycielka i członkini Zarządu Fundacji Przestrzeń Kobiet, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Edukatorka antydyskryminacyjna i genderowa.
Dr Przemysław Tomalski - jest adiunktem w Katedrze Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku uzyskał na University of London stopień doktora, a do 2012 r. odbywał staż podoktorski na University of East London Wschodniego Londynu w Wielkiej Brytanii. Jego zainteresowania badawcze obejmują relację rodzic-niemowlę, neurokognitywistykę rozwojową oraz metody wczesnej diagnostyki i interwencji u dzieci z zaburzeniami rozwojowych. Jest autorem książki “Nietypowe rodziny. O parach lesbijek, gejów i ich dzieciach z perspektywy teorii przywiązania.” (Wydawnictwa UW, 2007). Obecnie w ramach prowadzi badania nad samoregulacją i rozwojem poznawczym polskich niemowląt doświadczających ubóstwa.
Alina Kula – inż. ochrony środowiska, ekolożka, feministka, działaczka społeczna.
Kilka lat pracowała w Stowarzyszeniu Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, gdzie koordynowała projekty, organizowała konferencje, spotkania, warsztaty. Członkini GIGi-Grupy Inicjatyw Genderowych Śląsk, lokalnej grupy feministycznej Lady Zone.
Obecnie współtworzy Fundację Pozytywnych Zmian w Bielsku-Białej. Wspierała organizację śląskich Manif i Marszu równych Szans dla wszystkich. W Bielsku-Białej organizuje Festiwal "Vagina Dentata" promujący feminizm, równouprawnienie oraz twórczość kobiet.
Mgr Zofia Jabłońska - prawniczka, aktywistka. Absolwentka podyplomowego studium praw człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i PAN. Trenerka antydyskryminacyjna. W KPH koordynuje działania grupy prawnej oraz prowadzi szkolenia z prawa antydyskryminacyjnego.
Mgr Marcin Szczepkowski – działacz LGBT, rzecznik akcji Miłość Nie Wyklucza, która skupia swoje działania wokół wprowadzenia w Polsce związków partnerskich, pracownik Kampanii Przeciw Homofobii gdzie oprócz administracji biura zajmuje się również sprawami związanymi ze zdrowiem osób LGBT. Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także kursu Queer Studies KPH.
Mgr Alina Synakiewicz – pedagożka, edukatorka seksualna, trenerka umiejętności psychospołecznych. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Pracuje w obszarze edukacji młodzieży i dorosłych. Od 8 lat związana z Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton. Autorka poradnika dla młodzieży „Jak dojrzewać i nie zwariować”, współredaktorka publikacji „Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce".
Zapraszamy
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz