niedziela, 4 sierpnia 2019

Parady równości - Pride w Amsterdamie, Belfaście, Brighton, Sztokholmie i Hamburgu


Belfaście Irlandii Północnej odbyła parada równości niezapowiedzianą wizytą złożył premier Irlandii Leo Varadkar. Na Twitterze napisał: „Największa parada w Irlandii Północnej nie jest pomarańczowa ani zielona, ma kolor tęczy. To jest Irlandia Północna w najlepszym wydaniu. Najlepsi Brytyjczycy i Irlandczycy”.

Zwracając się do tłumu, powiedział: „Cieszę się, że jestem w Belfaście. Miałem dziś prawdziwy zaszczyt iść z lordem Haywardem, który wraz z Conorem McGinnem wprowadzili za pośrednictwem Izby Gmin i Lordów [w brytyjskim parlamencie], aby za kilka miesięcy wprowadzić równość małżeństwa w Irlandii Północnej.

To, co dziś widzimy w Belfaście, to Irlandia Północna w najlepszym wydaniu. Otwarta, integracyjna, różnorodna i dla każdego." (PinkNews)



Burmistrz Belfastu John Finucane z dumą pomaga podnieść jedną z oryginalnych flag tęczowy nad ratuszem w Belfaście.



Jedna z największych w Europie corocznych parad równości i jedyna która zamiast po ulicach płynie po kanałach, odbyła się w Amsterdamie, ponad 500 000 gości z całego świata z 80 łodzi reprezentujących wiele organizacji ze społeczności LGBT, miedzy innymi byli także polacy z Kampanii Przeciw Homofobii.

Odbywa się od 1996 roku Parada w Amsterdamie, szybko stała się jedną z największych corocznych imprez w stolicy Holandii.


Podczas parady Pride na ulicach Brighton tysiące osób uczestniczyło. Tegoroczna parada upamiętnia 50-lecie zamieszek Stonewall Inn w Nowym Jorku, które zapoczątkował ruch Pride.




Parada, która zalicza do największy Skandynawski parad równości Sztokholmska parada. Według organizatorów w Stockholm Pride, około 50 000 uczestników i 500 000 widzów wzięło paradzie.


Według policji około 200 000 osób wzięło udział w corocznej paradzie Christopher Street Day w Hamburgu.