wtorek, 26 lipca 2022

Wieści LGBTQ: Walka o równość małżeństw na Ukrainie, Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii, Orban i jego rasistowskie komentarze ...


28 000 - tyle podpisów zebrała petycja o wprowadzenie w Ukrainie równości małżeńskiej! To o 3000 więcej, niż liczba wymagana do rozpatrzenia petycji przez prezydenta. Wymaganą liczbę podpisów udało się zebrać w połowie lipca, dzięki czemu petycja trafiła na biurko Zełenskiego - a ten ma jedynie 10 dni, by zdecydować o jej dalszych losach.

Ta petycja to reakcja na wojnę Rosji z Ukrainą, która jeszcze bardziej uwydatniła problemy par osób tej samej płci: pary te nie mogą liczyć na żadną ochronę ze strony państwa, i podobnie jak w Polsce nie mają prawa do pochówku partnera/partnerki czy do informacji o ich stanie zdrowia.

Na razie nie pojawiły się żadne informacje o decyzji prezydenta Zełenskiego. Zagwarantowanie małżeństw dla wszystkich oznaczałoby zmianę Konstytucji - a to z kolei nie jest możliwe w trakcie wojny. Dlatego też pojawiają się coraz silniejsze głosy na rzecz wprowadzenia związków partnerskich tak, by zabezpieczyć najbardziej podstawowe prawa tysiącom par osób LGBT+ żyjących w okupowanej Ukrainie. 

Sprawę skomentowała Inna Sovsun, deputowana Rady Najwyższej Ukrainy: "W naszym kraju są tysiące rodzin niedostrzeganych przez państwo. Tysiące ukraińskich wojskowych LGBT+ nie może korzystać z tych samych praw, co pary różnopłciowe. Nie mogą odwiedzać swoich bliskich w szpitalu, nie zostanie im wydane ciało zmarłego czy zmarłej na froncie, nie mogą przejąć opieki nad ich wspólnymi dziećmi - z takimi problemami stykają się tysiące Ukraińców i Ukrainek LGBT+, którzy wskutek rosyjskiej okupacji utracili bliskich i wspólne mienie" - Miłość Nie Wyklucza

Pinksixty News wiadomości LGBT - Po raz pierwszy z okazji Parady Równości w Berlinie nad Bundestagiem oraz nad siedzibą kanclerza powiewają tęczowe flagi. 

Dwie firmy LGBTQ w Pittsburghu otrzymały pogróżki, ale policja powiedziała, że ​​po przeszukaniu ich nie znaleźli bezpośredniego zagrożenia nie znaleziono bomb - Post-gazette.

10 maja 2022 r. w Wiktorii stanie Australijskim uchylono wiele przestarzałych przepisów prawa karnego dotyczących usług seksualnych, co stanowi wielką wygraną dla praw osób świadczących usługi seksualne i wolności wypowiedzi. Złagodzenie przepisów dotyczących reklamy to pierwszy zestaw zmian w przepisach dotyczących branży seksualnej po uchwaleniu w lutym ustawy o dekryminalizacji pracy seksualnej z 2022 r  - Star Observer.

Konkurs piosenki Eurowizji przyszłym roku odbędzie się w Wielkiej Brytanii po tym, jak ukraiński nadawca publiczny wycofał swoje zastrzeżenia i zgodził się współpracować z BBC przy tym wydarzeniu - The Guardian.


Queer News Tonight


Reportaż Pride - zmiana płci 


Viktor Orban opanował polityczną sztukę robienia sobie wrogów. To przedstawiciele innych religii, migranci czy szeroko rozumiany "liberalny" świat. Podczas niedawnego wystąpienia premier Węgier zapowiedział, że zadba o "czystość rasową" swojego narodu i zamknie granice kraju dla osób spoza Europy. "Nie da się ukryć, że to tezy wzięte z nazistowskiej retoryki" — czytamy na rumuńskim portalu Libertatea - onet.pl


Nawet w najbardziej pesymistycznych prognozach naukowcy przewidywali takie susze dopiero w okolicach 2045 roku, tymczasem już lata 2018-2020 pokazały, jak ekstremalnych zmian pogody możemy się spodziewać. Wyjątkowo wysokie temperatury doprowadziły do wysychania gleb i pożarów lasów w całej Europie. W Rumunii i Hiszpanii tworzą się pustynie, pod Berlinem szaleją burze piaskowe, fale upałów dręczą mieszkańców całego kontynentu, a woda staje się cennym towarem. Co zrobić, by zatrzymać ten kataklizm?


CBC News: The National


PBS NewsHour


Democracy Now


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz