niedziela, 1 listopada 2020

Zaproszenie na spotkanie Wiara bez uprzedzeń


Tytuł debaty został zaczerpnięty z numeru 748 Miesięcznika „Znak”, który ukazał się we wrześniu 2017 roku. Był to dla nas ważny wrzesień, bo właśnie zaczynały się w Gdańsku prace nad Modelem na rzecz Równego Traktowania. Prezydent Paweł Adamowicz zaproponował, aby była to jedna z naszych lektur. Dlaczego? Bo wydanie zostało przygotowane rok po pierwszej w Polsce wspólnej kampanii katolików i wierzących osób LGBT "Przekażmy sobie znak pokoju". Bo tematem miesiąca stali się "wierzący homoseksualni", a Prezydent słusznie przewidział, że przekazanie znaku pokoju osobom LGBT będzie największym wyzwaniem w pracach nad Modelem. Redaktor naczelna „Znaku” pisała we wstępniaku, że "w ostatnich latach dokonała się wyraźna zmiana" w stosunku Kościoła do osób homoseksualnych. Zmiana miała być na lepsze. 

Dochodził do nas głos Papieża Franciszka o tym, że katolicy muszą prosić Boga i osoby homoseksualne o wybaczenie, że ich niesłusznie dyskryminowali. Przyjechała do Polski siostra J. Gramick, która od lat prowadzi w Kościele Katolickim duszpasterstwo osób homoseksualnych. Inteligencja katolicka właśnie wyraziła stanowisko, że z wartości chrześcijańskich wypływa konieczność postawy szacunku, otwarcia i życzliwości wobec wszystkich ludzi, w tym homoseksualnych,biseksualnych i transpłciowych. Tak było. Od tamtego czasu wiele się wydarzyło. Na naszych oczach zamordowano Prezydenta, ustanowiono strefy wolne od LGBT, motywując to przywiązaniem do tradycji katolickiej, do obrony Kościoła i wiary przed „zarazą”. Episkopat wydał stanowisko dotyczące osób homoseksualnych i transpłciowych. To czas przeszły. A jak jest teraz? W jakim punkcie dzisiaj jesteśmy? Czy wiara i Kościół naprawdę, tak jak chciał Jezus, przygarnie każdego? KAŻDEGO? Dziś trawają największe od lat protesty Polek i Polaków przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Na ulice miast wyszły zagniewane tłumy. Wśród nich są osoby wierzące, katolicy. Nie wolno o tym zapomnieć. Niektórzy z nich swój gniew, frustrację wyrażają pod pałacami biskupów i pod kościołami. Czy można nawet w imię słusznych wartości, malować hasła na murach kościoła? Czy można przerywać mszę? Czy granice zostały już przekroczone? Czy można w tej sytuacji jeszcze znaleźć jakąś płaszczyznę porozumienia? Czy wiara powinna być bez uprzedzeń?

Zapraszamy na dyskusję!

Spotkanie odbędzie się online 5 listopada o godz. 19 na platformie: Facebook.com/klubtygodnika klubtygodnika.pl/tv oraz gdansk.pl

Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Gdańska
dr Anna Strzałkowska - psycholożka i socjolożka z Uniwersytetu Gdańskiego, działaczka na rzecz praw człowieka, członkini Klubu Tygodnika Powszechnego Trójmiasto oraz Fundacji Wiara i Tęcza. Współprzewodnicząca Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania w Gdańsku.

Uschi Pawlik – aktywistka na rzecz społeczności LGBT+, współkoordynatorka grupy lokalnej Fundacji Wiara i Tęcza, dawniej zaangażowana w prace inicjatywy Miłość Nie Wyklucza i Stowarzyszenia
Otwarte Forum oraz prowadzenie portalu homiki.pl. W życiu zawodowym-
tłumaczka i redaktorka.

Andrzej Kuśmierski OP- Urodzony w 1966 roku w Wałczu. Do Zakonu wstąpił w 1989 roku. Święcenia przyjął w 1995. Zdobył tytuł lic. teologii Facultad de Teologia de San Esteban. Przeor w wielu klasztorach. Koordynator obchodów jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego.

Paweł Dobrowolski-Dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Pracował w stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg. Studiował wiedzę o teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Współorganizował kampanię społeczną "Przekażmy sobie znak pokoju". 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz