Robimy małe podsumowanie prezydentury Andrzeja Dudy. Jego sondaże nie wyglądają najlepiej, więc uznaliśmy, że lepiej zająć się tym już teraz, zamiast po wyborach (kiedy się wreszcie odbędą) pisać posty na ostatnią chwilę.
Przez ostatnie pięć lat Andrzej Duda rzadko wypowiadał się na temat naszej społeczności, rzadko też robił cokolwiek, co miało bezpośredni wpływ na sytuację osób LGBT+ w Polsce. Ale zdarzały się wyjątki.
Przede wszystkim należy przypomnieć, że na samym początku urzędowania, w roku 2015, Andrzej Duda skorzystał z przysługującego mu prawa weta (co później praktycznie rzecz biorąc już mu się nie zdarzało) i zablokował ustawę o uzgodnieniu płci, przyjętą krótko wcześniej przez parlament.
Do kosza trafiły wówczas przepisy, będące rezultatem długich i starannych prac prowadzonych m.in. przez Anna Grodzka i Fundacja Trans-Fuzja. Przewidywały one przede wszystkim, że sprawy dotyczące uzgodnienia płci będą rozpatrywane w trybie sądowym nieprocesowym. Obecnie uzgodnienie płci wymaga wniesienia powództwa przeciwko członkom własnej rodziny, co jest niedorzeczne i wyjątkowo trudne emocjonalnie dla wszystkich zaangażowanych stron.
Ustawa miała to zmienić. Przewidywała, że po korekcie płci osoba będzie otrzymywać nowy akt urodzenia, nowy numer PESEL i nowy numer osobisty. I że wszystko to nie będzie naruszało stosunków prawnych między osobą wnioskującą a jej rodzicami i dziećmi.
Wszystko miało być prościej i bardziej po ludzku, zgodnie ze standardami obowiązującymi w państwach, które przyjaźniej odnoszą się do swoich obywateli i obywatelek. Ale nie będzie, bo Andrzej Duda zawetował, a Sejm nie zdołał odrzucić weta.
Jak widać ma znaczenie, czyja ręka trzyma ten długopis, co to się nim podpisuje ustawy. Pozostaje nam więc powiedzieć tylko: Idźcie na wybory.
Pinksixty News wiadomości LGBT - Tim Lemuel, właściciel baru gejowskiego Ruby Deluxe w Raleigh w Północnej Karolinie, odkrył, że bar został zniszczony nacjonalistycznymi symbolami i okna zostały rozbite.
Lemuel i jego personel utworzyli punkt pierwszej pomocy na parkingu, aby pomagać protestujących, pierwszej pomocy, którzy zostali ranni. Rozdali także butelki z wodą i lekkie przekąski blisko 1000 osób, które wyszły na ulice. Policja do nich podeszła z bronią kazała iść stąd.
Prefektura Mie prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w Japonii, zakazała ujawniania osób LGBT.
Lesbijska studentka pozywa biuro szeryfa w Wyoming po tym, jak czuła się zmuszona do wycofania oskarżenia o gwałt, mówiąc, że funkcjonariusze powiedzieli jej „to musi być dziwne przebywa z mężczyzną”.
Blisko dwa tygodnie temu pisaliśmy, że w drugim sezonie serialu Batwoman nie zagra Ruby Rose, odtwórczyni tytułowej roli. Choć mogłoby się wydawać, że wytwórnia rozpocznie poszukiwania aktorki, która zamiast Rose wcieli się w postać Kate Kane, temat ten wygląda nieco ciekawiej.
Anna Ekielska - Skóra - krakuska z urodzenia, gdańszczanka z wyboru, flecistka w gdańskiej operze, dyrygentka amatorskiego chóru Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, członkini zarządu Stowarzyszenia na rzecz osób LBGT Tolerado.
LA Pride organizatorzy, parada która miała być 14 czerwca i jest wstrzymana z powodu pandemii koronawirusa, ale wczoraj zorganizowali solidarność LGBT z ‘Black Lives Matter w West Hollywood.
Q News Tonight
Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe
NBC Nightly News
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz