Czerwiec to najważniejszy miesiąc dla społeczności LGBT na całym świecie. To Miesiąc Dumy czyli tzw. Pride Month. W tym roku świętujemy w Internecie, gdzie codziennie na mediach społecznościowych Kampanii Przeciw Homofobii będziemy publikować jeden dumny materiał. A wszystko w ramach akcji „30 twarzy dumy”.
Dlaczego właśnie czerwiec? Odpowiedzi należy szukać w historii ruchu emancypacji osób LGBT i nowojorskim klubie Stonewall Inn, gdzie w nocy z 27 na 28 czerwca doszło do nalotu policji. Efektem trwających aż 2 dni zamieszek było powstanie ruchu emancypacji osób LGBT, które w sposób zorganizowany zdecydowały się walczyć o równe prawa i godne traktowanie swojej społeczności. Od tego czasu na całym świecie w czerwcu organizowane są tęczowe wydarzenia pod wspólnym szyldem Pride Month, czyli Miesiąca Dumy.
W tym roku świętujemy w Internecie, a dokładnie w mediach społecznościowych KPH, gdzie na Facebooku, Instagramie, Twitterze i Youtubie organizujemy akcję „30 twarzy dumy”. Startujemy 1 czerwca, by potem kolejno, każdego czerwcowego dnia publikować jeden materiał, który w centrum uwagi będzie stawiał osoby ze społeczności LGBTQIAP. W planie rozmowy na żywo z ekspertkami i ekspertami (m.in. live „Prawa tęczowych rodzin w Polsce z adw. Karoliną Gierdal i adw. Anną Mazurczak), seria wideo o dumie (tu np. wideo od Karoliny Brzuszczyńskiej/Way of Blonde i Arety Szpury), pokaz filmu z festiwalu Watch Docs, wywiad z gwiazdą przeprowadzony przez Piotra Grabariego Grabarczyka, Brokatowy Challenge, warsztaty KPH z Vogue Polska czy streaming z imprezy Parada Dziwności. A to tylko kilka przykładów tego, co będzie się działo u nas w czerwcu. Bądźcie z nami – bądźcie dumni/e!
Kalendarz na pierwszy tydzień: 1 – 7 czerwca
1 czerwca: Prawa tęczowych rodzin w Polsce, live na facebooku KPH, 19:00 – 20:00
2 czerwca: Jestem dumna – wideo Karoliny Brzuszczyńskiej, wszystkie media społecznościowe KPH
3 czerwca: Spoko ja też! – wideo nastolatków LGBT, wszystkie media społecznościowe KPH
4 czerwca: Jestem dumny – wideo Slavy Melnyka, wszystkie media społecznościowe KPH
5 czerwca: Power Girls przejmują Instagram KPH, instagram KPH
6 czerwca: Inaguracja spotify KPH – playlista hitów z Parady Równości Beaty Cymerman i Uli Jakubowskiej, wszystkie media społecznościowe KPH
7 czerwca: Coming out – warsztat KPH live na Insta Vogue Polska, instagram Vogue Polska, 18:00 – 19:00
Startuje Miesiąc Dumy! Gdyby nie okoliczności, przez Polskę przetaczałaby się kolejna fala marszów równości, pewnie znów byłyby bite rekordy frekwencji. Osoby LGBT+ z coraz to nowych miejscowości organizowałyby marsze, by pokazać, że istnieją, że czują tęczową dumę i że domagają się uznania swoich praw.
A dookoła padałyby pewnie różne pytania: "Ale po co? Dlaczego oni się tak obnoszą? Czemu robią te wszystkie parady?". No cóż, osoby hetero i cis (czyli nie trans) nigdy nie musiały organizować żadnych marszów w związku ze swoją orientacją i tożsamością płciową.
Właśnie zaczął się Miesiąc Dumy. To czas, kiedy osoby LGBT w sposób szczególny pielęgnują pamięć o przeszłości. Pokazują też, że pomimo homofobii i trasnsfobii - przetrwały i są dumni z bycia sobą. Właśnie teraz, po rasistowskim morderstwie Georga Floyda w USA, musimy pamiętać o zamieszkach w Stonewall. Równych praw nie wywalczy się, siedząc wiecznie w domu. Pamietajmy o czarnoskórych dragqueenkach, transkobietach, queerach, gejach, lesbijkach, którzy wtedy powiedzieli: dość.
W latach 50-tych i 60-tych nie wolno było być jawnie gejem. Lokale gejowskie były zamykane i regularnie robiono tam policyjne naloty. Osoby w pełnym dragu były wtedy aresztowane.
28 czerwca 1969 r. o 1:20 rano policja zrobiła nalot na bar Stonewall Inn w dzielnicy Greenwich Village w Nowym Jorku. Bywalcy lokalu mięli dosyć prześladowania ze strony policji i stawili opór. Podczas policyjnego nalotu ponad 1000 osób zebrało się tuż za barem. Czarę goryczy przelał policjant, który uderzył lesbijkę w głowę pałkę policyjną po tym, jak powiedziała, że kajdanki są za ciasne. Policjanci podnieśli ją i zrzucili do samochodu. Ktoś rzucił pierwszą cegłą (do tej pory toczą się spory o to kto rzucił tę pierwszą cegłę) Tlum zaczął rzucać przedmiotami w policjantów, krzycząc "Gay power". Policjanci zabarykadowali się w barze Stonewall i zostali uwolnieni dopiero po tym, jak przyjechał oddział taktyczny policji.
Rok później, na pamiątkę tych wydarzeń, przeszedł pierwszy marsz Dumy (Pride).
Czerwiec to miesiąc dumy osób LGBT+.Masz prawo do dumy z powodu tego, kim jesteś. Nie zapominaj, z jak trudnymi wyzwaniami dajesz sobie radę każdego dnia.
Nie sztuka być silnym i zadowolonym z siebie, kiedy należy się do grupy większościowej. Kiedy cały świat mówi ci, że racja jest po twojej stronie. Kiedy Twoją tożsamość wzmacnia przekaz powtarzany w szkołach, w mediach, w kościołach.
Ty natomiast masz odwagę być sobą mimo hejtu na osoby LGBT+. Mimo, że wmawiano ci strach, wstyd i winę.
Odpowiedzią na wstyd jest właśnie duma. Choć w tym sezonie nie możemy wyjść na ulice w paradach i marszach równości, nie przestaniemy mówić światu o naszej tęczowej dumie! Będziemy o niej przypominali przez cały miesiąc!
Rozpoczynamy Miesiąc Dumy LGBT. Ponad pół wieku temu, 28 czerwca 1969, doszło do przełomowego wydarzenia - walk o klub Stonewall Inn w Nowym Yorku - pierwszego tak donośnego i zdecydowanego aktu buntu naszej społeczności wobec homofobicznego ucisku.
Na pamiątkę Bohaterów_ek Stonewall obchodzimy na całym świecie w czerwcu
Miesiąc Dumy - Pride Month
Jesteśmy bowiem DUMNI i DUMNE z bycia Lesbijkami, Gejami, Osobami Biseksualnymi, Transpłciowymi, Niebinarnymi, Interpłciowymi, Aseksualnymi, Panseksualnymi, Osobami Queer...
...a nade wszystko, jesteśmy DUMNI i DUMNE z bycia sobą - bez względu na orientację, tożsamość, płeć biologiczną lub kulturową oraz ekspresję w spektrum płciowości.
Nie będziemy siedzieć w szafie!
Nie będziemy się ukrywać!
Nie damy się pokonać, stłamsić, zastraszyć zagrażającej nam fali przemocy, hejtu i kłamstw.
W obliczu Miesiąca Dumy, który przypada w tak trudnym dla całego społeczeństwa roku, tym wyraźniej chcemy przypomnieć całej naszej społeczności oraz osobom sojuszniczym słowa Harveya Milka - jednego z prekursorów emancypacji osób LGBT+:
"Musicie się wyoutować - swoim rodzicom, (...) swoim przyjaciołom, jeśli w rzeczywistości są Waszymi przyjaciółmi. Wyoutować się sąsiadom, współpracownikom, ludziom z miejsc, w których jecie i robicie zakupy. (...) Raz na zawsze przełamcie mity, zniszczcie kłamstwa i niedopowiedzenia. Dla własnego dobra. Dla ich dobra. (...)."
Równość i wolność sama się nie wywalczy, a prawa człowieka nie zapanują bez udziału Was wszystkich - skupionych nie tylko na radosnym celebrowaniu swojej tożsamości, ale również pokazujących każdego dnia, w każdej sytuacji i w każdym miejscu, że wartości te są nie tylko hasłami, ale stanowią o Was i o Waszym życiu.
Mamy w końcu tylko Jedno Życie - i jesteśmy z niego DUMNI_E! Miasto Gdańsk Łączy nas Gdańsk
Czerwiec - Miesiąc Dumy! Wspominamy wtedy wydarzenia w nowojorskim barze Stonewall Inn, w czerwcu 1969 roku, gdy queerowa społeczność zbuntowała się przeciwko nękaniu przez amerykańską policję.
Pamiętając o tych wydarzeniach solidaryzujemy się z tymi, co i dziś są przez siły porządkowe gnębieni i gnębione. Widzimy też, iż w naszej jedności jest siła! Pamiętajmy o tym!
Miesiąc Dumy #PrideMonth. Dlaczego czerwiec? Bo pod koniec czerwca 1969 roku w gejowskim pubie Stonewall w Nowym Jorku wybuchły zamieszki, których efektem był ruch emancypacyjny LGBT nie tylko w USA. To będzie dla nas wyjątkowy Miesiąc Dumy z wielu powodów: bo w kolejnym roku napędzanego systemowo hejtu, bo w trakcie pandemii, bo bez Parady i Marszy Równości. Wyjątkowy będzie także w USA, bo nie zapowiada się, by protesty po śmierci George'a Floyde'a miały ustąpić, a kraj jest w olbrzymim kryzysie.
Nie czuję się dobrze o tym pisząc, ale bardzo porusza mnie to, co widzę i czytam. Nie czuję się dobrze, bo mam przywilej i tak na serio najmniej ważne jest to, co ja czuję. Ale wkurwiam się ogromnie tym, jak łatwo nas zmanipulować. Chciałabym, żeby to była przypominajka:
Stonewall to był bunt, rewolucja, zamieszki, spowodowane systemową dyskryminacją i przemocą policji. Bo wszystko zaczęło się, gdy policja kolejny raz zrobiła pełen przemocy nalot na klub.
Stonewall się wydarzył, bo najmocniej obrywały niebiałe osoby trans, drag queen.
Przed Stonewall były inne protesty, w Los Angeles, w Waszyngtonie, o których już nawet nie pamiętamy.
Zanim zostaniemy zalani i zalane tęczą przez korporacje, zapewniające nas o swoim wsparciu, pamiętajmy skąd się to wszystko wzięło. Zanim oburzymy się na ludzi, którzy i które protestują w obronie życia swojego i swoich dzieci. O godną przyszłość, o pracę, zdrowie, bezpieczeństwo. Bo teraz tego wszystkiego w USA nie mają. Zanim uznamy, że ich prawo do tego wszystkiego wyżej jest mniej warte niż niewiadomego pochodzenia filmik na Twitterze, czy wybita szyba.
Stonewall was a riot.
W 1973 roku, podczas gejowsko-lesbijskiej demonstracji w Nowym Jorku, Sylvia Rivera, aktywistyczna siostra Marshy P. Johnson, wytknęła białym uczestnikom i uczestniczkom, że mają gdzieś te, które najmocniej oberwały kilka lat wcześniej: niebiałe trans kobiety z niższej klasy. Wraz z Marshą Sylvia założyła STAR (Street Transvestite Action Revolutionaries), pomagając biednym niebiałym trans kobietom.
Wracam do tego wystąpienia często, do jej gniewu, złości, żalu. By nigdy nie zapomnieć o tym co jest ważne i po co to wszystko.
Na pamiątkę bohaterów i bohaterek zrywu Stonewall, w czerwcu na całym świecie obchodzimy Miesiąc Dumy. #pridemonth
28 czerwca 1969 doszło do przełomowego wydarzenia - walk o klub Stonewall Inn w Nowym Jorku, co było pierwszym tak stanowczym działaniem, katalizatorem ruchu na rzecz praw osób LGBTQ+.
Dla nas duma to brak poczucia wstydu, akceptacja i radość z tego, kim się jest, pomimo strachu, aktów agresji i przemocy oraz innych form dyskryminacji - tych z urzędu i ulicy.
Przypominamy też fragmenty wypowiedzi Harveya Milka, amerykańskiego aktywisty i pierwszego otwarcie homoseksualnego radnego San Francisco, zamordowanego w 1978 roku, jednego z prekursorów emancypacji osób LGBT+:
"Musicie się wyoutować - swoim rodzicom, (...) swoim przyjaciołom, jeśli w rzeczywistości są waszymi przyjaciółmi. Wyoutować się sąsiadom, współpracownikom, ludziom z miejsc, w których jecie i robicie zakupy. (...) Raz na zawsze przełamcie mity, zniszczcie kłamstwa i niedopowiedzenia. Dla własnego dobra. Dla ich dobra".
Czerwiec to Miesiąc Dumy LGBTQI+. podczas którego celebrujemy osiągnięcia środowiska LGBTQI+. Solidaryzujemy się ze osobami LGBTQI+ na całym świecie, których podstawowe prawa wciąż nie są przestrzegane. pic.twitter.com/Pcn5PdjT3Z— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) June 1, 2020
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz