W stałym dziale „Repliki”, w którym Tomasz Golonko (na co dzień dziennikarz gazeta.pl) rozmawia z naszymi prenumeratorami – tym razem: Arkadiusz Nowicki, 23-latek z Wrocławia.
Arek jest typem społecznika. W 2013 r. na forum Parlamentu Młodzieży Wrocławia, jako posłowi-inicjatorowi, udało mu się zachęcić resztę młodych posłów, by poparli uchwałę wzywającą ówczesny parlament do poparcia ustawy o związkach partnerskich. W 2014 r. kandydował do Rady Miasta Wrocławia z pierwszego miejsca listy Partii Zieloni z hasłem „Wrocław miastem równości”. W tym roku kandydował do Rady Osiedla Szczepin. Niestety bez powodzenia. „Ale spokojnie — przyjdzie i na mnie kolej” - uśmiecha się.
Pierwszy coming out zrobił, gdy miał 16 lat: "Zapragnąłem z tą samą lekkością co moi heteroseksualni koledzy, wypowiadać się na temat tego, kto mi się podoba. A z przyjaciółmi chciałem swobodnie dzielić się swymi uczuciami i rozterkami (…).
Nie spotkałem się z nietolerancją, raczej z niewiedzą. Mówiłem znajomym, że mogą zapytać mnie, o co chcą. I padały przeróżne pytania: Czy chodzę ze swoim chłopakiem za rękę? Czy w związku z tym, że jestem gejem, to przebieram się za drag queen?, Czy aż tak bardzo mi nie wychodziło z dziewczynami, że postanowiłem przerzucić się na facetów?"
Arek jest z wzajemnością zakochany. („Mamy szczęście, bo rodzice Grześka też nas zaakceptowali bez problemu.”). Mają psa Dropsa. We trzech wystąpili w spocie reklamowym zachęcającym do adopcji bezdomnych zwierząt.
Co Arek powiedziałby innym młodym ludziom LGBT? "Niestety, w takim społeczeństwie żyjemy, że brak edukacji oraz demonizacja osób nieheteroseksualnych prowadzą czasem do nieprzyjemnych reakcji. Jeśli możecie, pokazujcie ludziom, że wasze życie jest takie samo, jak gdybyście byli hetero. Pozwólcie im zadać sobie wszelkie pytania i cierpliwie odpowiadajcie. A dzięki temu, że będziecie żyć w zgodzie ze sobą, będziecie mieć szansę na szczęście."
Wszystkich naszych prenumeratorów/ek, którzy chcieliby znaleźć się w tym dziale „Repliki”, prosimy o kontakt: redakcja@replika-online.pl – wystarczy napisać: „Jestem prenumeratorem/ką „Repliki” i chętnie porozmawiam z Tomkiem. Cały tekst Tomka o Arku Nowickim – do przeczytania w najnowszej "Replice".
Sam Smith ma nową miłość. Jeszcze kilka tygodni temu mówił w wywiadzie, że "jest bardzo, ale to bardzo singlem - jeszcze bardziej niż, gdy wydawałem poprzednią płytę".
Ale teraz Sam randkuje - i to z kim? Z Brandonem Flynnem, gwiazdorem serialu "13 reasons why" ("13 powodów"). 24-letni Brandon, który w serialu gra Justina Foleya, wyoutował się ledwo w zeszłym miesiącu.
W reakcji na mocną kampanię referendalną przeciwko równości małżeńskiej w Australii, Brandon napisał niedawno na Instagramie: "Jestem w Sydney i widziałem wielki napis na niebie "Głosuj przeciw" za ciągnącym go samolotem - ile trzeba było pieniędzy wydać na wynajęcie samolotu i całą tę operację promującą nienawiść? (...) Cóż, my walczymy, wychodzimy z szaf, wychodzimy z ukrycia, pokonując strach - a ci, którzy wynajmują takie samoloty, pielęgnują w sobie strach przed innością. Żeby zawalczyć o równość, trzeba nam odwagi!"
Na zdjęciu: Sam i Brandon całują się na ulicy w Nowym Jorku. Notabene, dość niecodzienny widok, jak na polskie standardy - i nie, nie chodzi nam o to, że Sam i Brandon to gwiazdy...To dwóch chłopaków. Zakochanych. Całujących się. Na ulicy. W biały dzień. (Replika)
Miłość Nie Wyklucza wspólnie z Kulturą Równości zapraszają na kolejne z serii spotkań organizowanych w ramach "Orientuj się!" - projektu edukacyjnego o tematyce LGBT+ skierowanego do młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek ze szkół średnich, realizowanego przez Miłość nie wyklucza przy wsparciu organizacji lokalnych. W nadchodzących miesiącach będziemy odwiedzać kolejne miasta w całej Polsce.
Do udziału zachęcamy uczniów i uczennice, osoby pracujące z młodzieżą i wszystkich zainteresowanych tematem przeciwdziałania homo-, bi- i transfobii w polskich szkołach.
W trakcie spotkania będziemy rozmawiać m.in. o tym:
- czy polskie szkoły przekazują wiedzę o osobach LGBT+ czy raczej utrwalają stereotypy i uprzedzenia?
- jak skutecznie edukować i wspierać młode osoby?
- jak szukać sojuszników i sojuszniczek w polskim systemie edukacji?
Spotkanie odbędzie się 7 października o 13.00 w CoffeePlanet Wrocław, Rynek 7 we Wrocławiu.
Informacje o projekcie i pakiet materiałów edukacyjno-pomocowych można znaleźć na stronie mnw.org.pl/orientujsie
Chcesz otrzymać pakiet w wersji drukowanej? Skontaktuj się z nami przy pomocy tego formularza: https://tinyurl.com/y7abzpx8
"Orientuj się!" to pakiet materiałów drukowanych, strona internetowa oraz spotkania i dyskusje w miastach w całej Polsce. Pakiet dostarcza podstawowych informacji o osobach LGBT+, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz praktycznych porad o tym jak wspierać młode osoby LGBT+ i gdzie mogą one szukać pomocy.
Wszystkie materiały powstały we współpracy z uczniami i uczennicami szkół średnich. Projekt "Orientuj się!" jest realizowany przez Miłość Nie Wyklucza ze środków PlanetRomeo Foundation.
Wywarto presję na organizatorach festiwalu, aby część wystawy "Cień obrazu" usunięto z ekspozycji. Wszystkie prace miedzy innymi związane z parami jednopłciowymi.
"Prace Patrycji Łapszo z cyklu "True of Love" pokazywane wcześniej w innych galeriach musieli zdjąć ze ścian. Zgodnie z tematem tegorocznej edycji festiwalu "Granice tolerancji" pozostawiamy to bez komentarza." (Białystok Interphoto Festival)
Czy homoseksualista może zostać zbawiony? - na takie pytanie mają odpowiadać uczniowie podczas lekcji religii w szkołach ponadgimnazjalnych. Na tych lekcjach przywołuje się także niezgodne ze współczesną wiedzą twierdzenia o rzekomej szkodliwości homoseksualizmu dla zdrowia. Czy da się poprowadzić tak zaprojektowaną lekcję, nie zamieniając jej w homofobiczną nagonkę?
To okrutna i niepotrzebna próba wmawiania młodym ludziom (wśród których mogą być przecież również dzieciaki odkrywające u siebie właśnie orientację homo- lub biseksualną) całkowicie nieprawdziwej tezy, że “współżycie homoseksualne jest przeciwne naturze”.
Wymaganie, by współcześni uczniowie budowali swoje postawy wobec drugiego człowieka na podstawie biblijnych tekstów będących odzwierciedleniem głęboko homofobicznych czasów, w których powstawały, to co najmniej nadużycie, jeśli nie jawna zachęta do wrogości - Wysokie Obcasy.
Wśród osób zabity w masakrze Las Vegas jest Cameron Robinson, 28 latek, został zastrzelony w niedzielę, jego chłopak Bobby Eardley, 36 lat przeżył.
Para była razem cztery lata poznaniu poprzez OkCupid, a rok temu Cameron zamieszkał z Bobby'm i jego trójką dzieci w St George w stanie Utah. Bobby złożył oddał hołd swojemu chłopakowi w wywiadzie dla CNN i The Guardian.
Anderson Cooper rozmawiał z Bobby'm Eardleyem, gejem ocalałym z masakry w Las Vegas, który stracił swojego partnera Camerona Robinsona podczas ataku. Mówił o tym jak on pomógł jego rodzinie zaakceptować że jest gejem. Mówi że był przy nim cały czas trzymał go za rękę.
Bobby Eardley's partner died in Las Vegas: “I just can not say enough amazing things about that man." https://t.co/Xw1gTMa5ef— Meg Wagner (@megwagner) 4 października 2017
Pinksixty News wiadomości LGBT
W Polsce wciąż gorącym tematem są związki partnerskie
Atak w Las Vegas został nazwany największą masową strzelaniną w historii Stanów Zjednoczonych. Biskup William Barber i przyjaciel osób LGBT mówi o mniej znany ataku terrorystycznym w USA. Masakra Wilmington z 1898 r., Kiedy rasiści biali zajęli kontrolę nad miastem Północnej Karolinie i zabili co najmniej 60 Afro-Amerykanów. Barber dyskutuje także o przemocy przez broń.
Ujawniona lesbijka rosyjsko-amerykańska dziennikarka Masha Gessen, na temat interwencji rosyji w sprawie wyboru Trumpa
Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz