sobota, 7 października 2017

News: Homofobia szkolna, Lambda dla kobiet, Piotr Grabarczyk, Nowoczesna, Malta ...


Uczennice i uczniowie tworzący Związek Uczniowski Liga Młodzieży Wolnościowej piszą list otwarty do nauczycieli, dyrektorek szkół i uczniów oraz uczennic. Żądają m.in. obowiązkowych warsztatów antydyskryminacyjnych w szkołach, czy niewpuszczania do szkół osób z zewnątrz otwarcie propagujących poglądy dyskryminujące.

My, Uczniowie i Uczennice wzywamy polskie szkoły do przyjęcia naszych postulatów. Mają one na celu, by szkoła nie kojarzyła się wielu z nas z doświadczaną codziennie przemocą, która doprowadza w efekcie do tragedii, jaką była między innymi samobójcza śmierć 14-letniego Kacpra. Nie chodzi tu tylko o homofobię i rasizm. Chodzi o dyskryminację z jakiegokolwiek powodu.

Wielu z naszych kolegów i koleżanek codziennie spotyka się z agresją ze strony rówieśników, a niekiedy i nauczycieli. Brak odpowiedzi dyrekcji i grona pedagogicznego na tego typu zdarzenia jest dla Nas, uczniów i uczennic polskich szkół, rzeczą niedopuszczalną.

W kraju, w którym coraz częściej do głosu dochodzą ludzie promujący otwarcie zachowania homofobiczne, rasistowskie i ksenofobiczne, my, uczniowie i uczennice gimnazjów i liceów jednoczymy się i tworzymy ten list otwarty w trosce o szkołę wolną od dyskryminacji i hejtu.

Nie dopuścimy by liczba ofiar dyskryminacji wzrosła. Za długo szkoły zamykały oczy na to co działo się na ich terenie.

Nauczyciele, Nauczycielki! Dyrektorzy i Dyrektorki! Wasza pomoc jest konieczna, byśmy razem tworzyli szkoły, które będą nasze, bezpieczne i demokratyczne. Gdzie każdy uczeń będzie miał głos, który będzie słyszalny.

Oprócz szkół, adresatem tego listu są wszyscy uczniowie i wszystkie uczennice. Wzywamy Was do solidarnego wystąpienia z nami przeciwko przemocy i opresji w szkole. Pamiętajcie, tworzycie swoją szkołę tak samo jak grono pedagogiczne i macie prawo do decydowania o życiu szkolnym. Bierzmy sprawy w swoje ręce! Pamiętajcie, stoimy za Wami murem. (...) -Krytyka Polityczna

fot. Agata Kubis
Nauczyciele rzadko bronią uczniów przed dyskryminacją, bo sami są pełni uprzedzeń. Aneta Dekowska, prezeska Stowarzyszenia Akceptacja, zrzeszającego rodziców osób LGBT, wzięła trzy lata temu udział w programie szkoleniowym dla nauczycieli i pedagogów na temat dyskryminacji. Szkolenie prowadziła trenerka, a Aneta, matka lesbijki, oraz druga kobieta, matka geja, opowiadały nauczycielom i pedagogom, jakie przeżycia ma rodzic dziecka LGBT, które chodzi do szkoły. – Opowiadałyśmy, co czuje dziecko, które dotyka homofobia, co czuje wtedy jego rodzic, jak przeżywamy razem z dzieckiem jego problemy, jak to się przenosi na cała rodzinę – opowiada Dekowska. – Chcieliśmy opowiedzieć o naszych osobistych doświadczeniach. Czyjeś dziecko zostało pobite, czyjeś było wyzywane, wyśmiewane. Szkolenia miały uświadomić nauczycielom, że odrzucany przez grupę czy nękany z powodu swojej orientacji seksualnej młody człowiek cierpi, może zachorować na depresję, okaleczać się, pić. I że wraz z nim cierpią jego rodzice. (...) - Wprost.

W ramach religii uczeń dowie się, że „poczęcie dokonuje się pod sercem” oraz uczy się „zagrożeń dla zdrowia związanych ze współżyciem homoseksualnym”. Na historii zapozna się „z symbolami narodowymi, państwowymi i religijnymi” i będzie umiał wymienić „rolę Kościoła (w tym zakonów) w dziedzinie nauki, architektury, sztuki i życia codziennego”. Czy wiesz, czego uczy się dzisiaj twoje dziecko w polskiej szkole? Podpowiadamy cytatami z podręczników – ku przestrodze. (Newsweek)

Lambda Warszawa rusza z cyklem bezpłatnych warsztatów dla par kobieco-kobiecych. Zapraszamy do zapisów wszystkie osoby, które chcą dbać o jakość relacji w swoich związkach, pragną budować relacje oparte na zrozumieniu, zaufaniu oraz empatii.

Podczas warsztatu uczestniczki będą miały okazję zdobyć umiejętności, które sprzyjają dobrej komunikacji oraz pomagają rozwiązać konflikty pojawiające się w bliskich związkach. Będziemy ćwiczyć asertywne wyrażanie swoich potrzeb i emocji, przyjrzymy się także sytuacjom trudnym oraz czynnikom, które je wywołują.

Dodatkowo każda para uczestnicząca w warsztacie będzie miała możliwość skorzystania z 1,5-godzinnej konsultacji psychologicznej lub seksuologicznej w wybranym przez siebie terminie.

Warsztat poprowadzi Renata Romanowska – psycholożka, która współpracuje ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa od 1999 roku jako prowadząca grup wsparcia i rozwojowych dla kobiet, treningi i warsztaty dla młodzieży, dorosłych i seniorów LGBT. Obecnie prowadzi poradnictwo psychologiczne dla osób indywidualnych, par i rodzin.

Czas: 21 i 22 października 2017, godz. 9.00-17.00, Miejsce: Fundacja Feminoteka, ul. Mokotowska 29a ZAPISY mailowo na adres pchmielewska@lambdawarszawa.org lub telefonicznie 22 628 52 22 (pon-pt, 18.00-21.00)

Piotr Grabarczyk, czyli grabari.pl o swym rodzinnym coming oucie - w wywiadzie w najnowszej "Replice": "To zabawne, bo swój coming out, jako nastolatek, planowałem właśnie na czas, kiedy będę miał 28 lat. Czyli powinien mieć miejsce dopiero teraz (śmiech). Wszystko miałem starannie zaplanowane, bo uznałem, że moi rodzice na wieść o tym, że jestem gejem, pomyślą, że to w jakiś sposób wpłynie negatywnie na moją przyszłość, pracę i w ogóle życie. Dlatego chciałem im o tym powiedzieć jako już dorosły facet, żeby zobaczyli, że moje gejostwo absolutnie nie miało na nic wpływu. Los spłatał mi jednak figla, bo w trakcie przeprowadzki na studia, w moim domu rodzinnym zawieruszyła się kartka urodzinowa, którą dostałem od swojego ówczesnego chłopaka. Znalazł ją mój tata, ale dość długo zbierał się, żeby to ze mną skonfrontować. Na szczęście, mój młodszy brat uprzedził mnie o znalezisku, więc miałem czas, żeby się przygotować na rozmowę. Kiedy w końcu do niej doszło, oczywiście nie zaprzeczyłem. Mój tata potrzebował chwili na oswojenie się z tą informacją, mama jak to mama, miała swoje przeczucia już wcześniej. Najbardziej pozytywnie zaskoczyła mnie reakcja mojego rodzeństwa, myślę, że dzięki temu staliśmy się sobie nawet bliżsi. Teraz mi głupio, że chciałem tak z tym zwlekać!

- Na blogu wspominasz też o babci. Kocham ją i z racji podeszłego wieku, nie wymagałem od niej niczego. Aż tu któregoś dnia ona dzwoni i mówi, że chciałaby, jak to babcia, zrobić mi praktyczny prezent i kupić pościel. „A ty na jakim łóżku śpisz… no, śpicie z tym swoim facetem? To ma być taka duża kołdra czy każdy ma swoją?”. Domyślam się, jak wiele musiało ją to na początku kosztować i aż w oku zakręciła mi się łezka. Druga babcia z kolei ostatnio rozpływała się nad urodą mojego faceta. Czy można chcieć czegoś więcej?" Cały wywiad z Grabarim - do przeczytania w najnowszej "Replice".

Nowoczesna zapowiada złożenie w Sejmie projektu ustawy o związkach partnerskich. Jako Miłość Nie Wyklucza odnosimy się do tego sceptycznie. Inicjatywa nie była konsultowana ze społecznością LGBT+ i nie odpowiada na jej potrzeby - według badań najwięcej osób LGBT+ chce prawa do zawierania małżeństwa cywilnego, nie związków partnerskich. Nie widzimy w propozycji Nowoczesnej woli dialogu, trwałej współpracy czy inicjowania debaty publicznej na temat równości. To jedynie element walki politycznej między partią Ryszarda Petru a Platformą Obywatelską.

– Przy aktualnym układzie politycznym nie ma szans na wprowadzenie żadnego rodzaju instytucjonalizacji związków par jednopłciowych. Inicjatywa ustawodawcza jest jednak szansą na debatę i tłumaczenie opinii publicznej zagadnień dotyczących równości. Dlatego kolejny raz proponujemy Nowoczesnej skorzystanie z gotowego projektu ustawy o równości małżeńskiej – dodaje Sobecki. Więcej TUTAJ.

Każdy kraj ustanawia własny dzień, w którym odbywa się Parada Równości. Dzień, w którym można świętować i uczcić równość, wolność oraz kulturę społeczności LGBTQIA. Z radością informujemy, że 10 października należy do Kosowa. W następny czwartek, odbędzie się tam pierwsza Parada Równości.

Jak dotąd obywatele corocznie maszerowali by zaznaczyć swój sprzeciw wobec homofobii i transfobii. Teraz społeczność LGBTQIA doczekała się pierwszego pochodu celebrującego kulturę, dumę, równość i wolność - Parady Równości.

Pochód zostanie uwieńczony koncertem. Już dzisiaj zaczyna się seria eventów i działań aktywistycznych w ramach Pride Week w Kosowie, pod hasłem "W imię miłości" (TransFuzja)

European Network of Parents of LGBTIQ children - (stowarzyszenie rodziców dzieci LGBT), spotkali się na Malcie miedzy innymi też byli goście z Polski, można zobaczyć na filmie plakaty kampanii "przekażmy znak pokoju" i  Katarzynę Remin (członkini Kampanii Przeciw Homofobii).

Też Joseanne Peregin która była kilka lat temu w Polsce z mężem na spotkaniu rodziców dzieci LGBT oraz też na spotkaniu Wiary i Tęczy miedzy z mężem niosła baner WiTu podczas parady równości.

Miedzy innymi grupa rodziców Malty która należy Peregin dzięki im zmienili nastawienie w tym kraju do osób LGBT, wszyscy razem walczyli o prawa LGBT. Dzięki temu dziś Malta jest na czele osiąknięć praw LGBT. Krótkim czasie zrobili wielki skok w równość osób LGBT na Malcie.


Pinksixty News wiadomości LGBT


Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV


Debata o równości małżeńskiej po projekcji filmu Artykuł Osiemnasty. Wydarzenie w ramach Festiwalu Równych Praw podczas festiwalu Pride w Wrocławiu.


Zdaniem Żakowskiego, rządzący chcą "wreszcie zrobić z tym społeczeństwem porządek". - A jak wiadomo kobiety robią nieporządek, psują porządne patriarchalne państwo. Trzeba coś z nimi zrobić na początek zabrać komputery. Po co im komputery? Paniom zostały długopis, a jak długopisów zabraknie, to będą rysiki i tabliczki. Niech sobie kobietki coś grzebią w glinie, to przecież najlepsze dla kobiet jak wiadomo... Sprawa jest bardzo poważna - Tok FM.


Najnowszy dokument ID- Vice News, działacz, muzyk Mykki Blanco podczas podróży do największego miasta w Południowej Afryce Johannesburgu, aby poznać kulturę Queer gdy głosy LGBT wciąż są wyciszane w RPA.


Richard Eric Weigle omawia życie po 50 roku życia



Ellen zaprosiła Oprah do swojego programu i poszły też do sklepu później pojechały do domu, dodatkowo Ellen żartuje z Oprah o ich przyjaźni.


HAIM ‘Little Of Your Love’



Fergie ‘Tension’



Miley Cyrus: These Boots Are Made for Walkin' i podziekowanie dla Hillary Clinton która gościła w programie Jimmy Fallona.



Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz