niedziela, 2 października 2016

Organizacja Narodów Zjednoczonych i prawa LGBT


Miłość Nie Wyklucza: Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon, który właśnie kończy swoją drugą kadencję, niejednokrotnie zabierał głos w sprawie osób LGBT+. Wzywał do zniesienia penalizacji kontaktów homoseksualnych, sprzeciwiał się sankcjonowanej przez wiele państw dyskryminacji i jasno stwierdzał, że prawa osób LGBT+ to prawa człowieka.

W ubiegłym tygodniu Sekretarz powiedział między innymi: „Gdy po raz pierwszy obejmowałem urząd Sekretarza Generalnego, niewiele wiedziałem o wyzwaniach [społeczności LGBT+]. Uczyłem się, słuchając.

Wszyscy, którzy nie rozumieją tych spraw powinni słuchać, bo fakty budzą niepokój. Co roku umierają setki ludzi, tysiące doznają poważnego uszczerbku na zdrowiu a miliony żyją w cieniu dyskryminacji i potępienia. To skandal.

Istnieją kraje, które starają się zawrócić bieg historii, wprowadzając nowe drakońskie kary za bycie osobą LGBT+, lub nawet za mówienie o byciu taką osobą.

Martwię się zwłaszcza o dzieci i młodzież, dręczone w szkołach i wyrzucane z domów lub żyjące na ulicach. (...) Prawie 40 krajów uznaje obecnie związki osób tej samej płci. Niektóre starają się również ułatwić uznanie płci osobom transpłciowym.

To wielki postęp, który ma miejsce dzięki staraniom dzielnych osób, które walczyły o to, co słuszne”.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, nie pierwszy raz za prawami LGBT przemawiając na obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka podkreślił, że prawa człowieka są uniwersalne i dotyczą osób lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych razem ze wszystkimi. Dzięki za jego rządów otwierało na bardziej na prawa LGBT, mimo wiele krajów arabski ale też katolicki jak Watykan próbowało wiele rewolucji dotyczące LGBT zablokować.


Komisja Praw Człowieka ONZ ich klip głos Zachary Quinto, mówi ile kosztuje homofobia, ponad 30 mln, bezdomność, depresja, problemy zdrowiem, dyskryminacja w pracy ... ONZ mówi że przez transfobie i homofobie marnuje się ludzki potencjał, wielu talenty, kreatywność, ma to wielki wpływ na społeczeństwo i ekonomię danego kraju.



Miłość Nie Wyklucza: W trakcie szczytu ONZ poświęconego walce z pandemią HIV/AIDS, koalicja kilku państw, której przewodziła Rosja, doprowadziła do wykreślenia z końcowej rezolucji wezwania do dekryminalizacji stosunków homoseksualnych w krajach członkowskich.

Poza Rosją były to Polska, Iran i kilka państw Zatoki Perskiej.

Ogłoszony w Genewie raport rok temu zwraca uwagę, wyraźnie wskazują na niepokojąco wysoki wskaźniki przemocy wobec gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych na całym świecie.

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Husajn nadal utrzymującą się na wysokim poziomie agresję wobec LGBT; ich sprawcy zbyt często pozostają bezkarni.

Jako przykłady brutalnych morderstw autorzy raportu ONZ przywołują zabójstwa transseksualnych kobiet w Urugwaju oraz czarnoskórych lesbijek w RPA. Przywołany został również przypadek homoseksualnego mężczyzny w Chile zamordowanego przez neonazistów, którzy wycięli mu na ciele swastyki.

Według autorów raportu w samej Brazylii w 2012 roku udokumentowano 310 morderstw, "w których motywem była homofobia lub transfobia". Inny projekt Trans Murder Monitoring, który gromadzi przypadki zabójstw osób transpłciowych, wyszczególnia aż ok. 1600 takich przypadków w 62 krajach między 2008 a 2014 rokiem. Z kolei Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka odnotowała prawie 600 morderstw z nienawiści do ludzi LGBT w 25 krajach Organizacji Państw Amerykańskich między styczniem 2013 roku a marcem 2014 roku.

Autorzy opisują także wiele przypadków aktów przemocy niezakończonych śmiercią. Wśród nich wymieniają aresztowanie, bicie i złe traktowanie przez policję w Zimbabwe 44 członków organizacji LGBT czy aresztowanie w Bangladeszu kobiety za to, że jest lesbijką; w czasie pobytu w areszcie została ona najprawdopodobniej zgwałcona przez policjanta. W raporcie przytoczono także przykład czterech ludzi aresztowanych w Egipcie ze względu na ich domniemaną orientację seksualną; mieli być oni wykorzystywani seksualnie przez współwięźniów.

Ponadto w co najmniej 76 krajach świata utrzymywane jest prawo, które służy do karania i prześladowania ludzi ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. Uwzględniono tutaj również prawodawstwo pozwalające uznać za przestępstwo oparte na obopólnej zgodzie związki homoseksualne między dorosłymi osobami. W takich krajach, jak Iran, Mauretania, Arabia Saudyjska,Sudan, Jemen, Somalia i część Nigerii, takie relacje mogą zostać nawet ukarane śmiercią, "co stanowi ciężkie naruszenie praw człowieka" - podkreślono w raporcie ONZ.

Komisarz ds. praw człowieka wyraził również zaniepokojenie prawodawstwem uchwalonym lub zaproponowanym w ciągu dwóch minionych lat w celu ograniczenia debaty publicznej pod pretekstem "ochrony nieletnich" przed informacjami na temat nietradycyjnych związków seksualnych. W tym kontekście wskazano na Kirgistan, Nigerię, Mołdawię, Rosję, Ugandę i Ukrainę. (Gazeta Wyborcza)

Inne klipy



Mocny głos Hillary Clinton, obecna kandydatka na prezydenta USA, komisji praw człowieka ONZ powiedziała że prawa gejów i lesbijek to prawa człowieka, a prawa człowieka to prawa gejów i lesbijek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz