piątek, 4 marca 2016

Kolejny atak na siedzibę Lambady Warszawa oraz Atak na siedzibę KPH



W nocy, z 1 na 2 marca, nieznani sprawcy wybili szybę w siedzibie Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Pracownicy biura znaleźli w środku kawałek kostki brukowej. To już drugi, w przeciągu miesiąca, atak na siedzibę stowarzyszenia, działającego na rzecz osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych).

Atak, podczas którego nieznani sprawcy wybili podwójną szybę, nastąpił od strony ulicy Żurawiej gdzie od lat wisi tęczowa flaga organizacji. Na miejsce wezwana została policja, technicy, złożone zostały zeznania.

– To kolejny incydent motywowany homofobią uderzający w naszą organizację w ciągu ostatniego miesiąca. Sprawcy obu tych ataków mówią całej społeczności osób LGBT, że nie mają prawa do godnego i spokojnego życia w tym kraju. Nie możemy się na to zgodzić, dlatego będziemy nagłaśniać każdy taki incydent, oczekując tym samym zdecydowanej interwencji ze strony władz – poinformował zarząd Lambdy Warszawa.

Poprzedni atak miał miejsce w nocy z 6 na 7 lutego. Nieznani sprawcy wyryli wówczas na drzwiach wejściowych krzyż celtycki oraz napisy „white power” i „zakaz pedałowania”. Drzwi zostały też oplute, a wiszący na nich plakat – spalony. Niestety do dziś nie udało się ustalić ich tożsamości.

Stowarzyszenie odwiedzają codziennie dziesiątki osób. Organizacja prowadzi grupy wsparcia, poradnictwo psychologiczne i prawne. Organizuje również warsztaty, spotkania i wydarzenia kulturalne. Stowarzyszenie Lambda Warszawa

3 marca wczesnym popołudniem miał miejsce atak na siedzibę Kampanii Przeciw Homofobii. Trzech młodych mężczyzn wykrzykując obraźliwe słowa usiłowało wedrzeć się do środka biura KPH. Waląc i kopiąc w drzwi próbowano wtargnąć do wewnątrz biura, w którym znajdowali się pracownicy i pracowniczki organizacji. W trakcie trwającego ataku została wezwana policja. Napastnicy zdążyli uciec przed pojawieniem się na miejscu funkcjonariuszy policji. KPH to kolejna po stowarzyszeniu Lambda Warszawa organizacja LGBT zaatakowana w tym tygodniu.

„Jest to drugi w tym tygodniu atak na siedzibę organizacji działającej na rzecz równości osób LGBT. W nocy z 1 na 2 marca wybito szybę w biurze stowarzyszenia Lambda Warszawa (w przypadku Lambdy jest to już drugi atak w tym roku – w nocy z 6 na 7 lutego nieznani sprawcy wyryli na drzwiach wejściowych krzyż celtycki oraz napisy white power i zakaz pedałowania). Dzisiaj próbowano wtargnąć do biura KPH kopiąc w drzwi i wykrzykując takie wulgaryzmy jak cwele i pedały– relacjonuje Mirka Makuchowska, wiceprezeska Kampanii Przeciw Homofobii.
„Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych stają się coraz częściej celem ataków. W tym roku pogróżki zostały skierowane m.in. w stronę Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra i Joanny Grabarczyk, koordynatorki kampanii HejtStop Stowarzyszenia Projekt: Polska” – dodaje.
Kampania Przeciw Homofobii, wspólnie z innymi organizacjami tworzącymi Koalicję na Rzecz Równych Szans, poinformowała w połowie lutego o tych napawających niepokojem wydarzeniach Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Wojciecha Kaczmarczyka. W odpowiedzi na pismo Koalicji minister napisał:

„Rolą Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania (…) jest realizowanie polityki rządu w zakresie zasady równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji, w szczególności ze względu płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną. Nie posiada on zatem instrumentów prawnych, przyznawanych przez ustawodawcę, które pozwalałyby na podjęcie działań w podniesionej sprawie, w szczególności w związku z jej indywidualnym charakterem oraz brakiem jednoznaczności wskazanych przypadków, których ocenę należy pozostawić sądom powszechnym”. Kończąc list dodaje – „Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania może jedynie apelować o zachowanie kultury i powściągliwości w sposobie potwierdzania swoich racji i w sposobie prowadzenia debat (…)”.
Panie Ministrze, czy ataki na siedziby organizacji pozarządowych oraz pogróżki skierowane bezpośrednio do ich pracowników i pracowniczek to za mało dla Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, by interweniować? Co jeszcze musi się stać, by rząd podjął działania mające na celu zahamowanie przemocy i powstrzymanie czujących się bezkarnie oprawców? – dopytuje Kampania Przeciw Homofobii.

Wcześniej homofob napisał do Roberta Biedronia

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Robert Biedroń (@robertbiedron)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz