niedziela, 17 maja 2020

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii


Dzisiaj, 17 maja, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. 25 lat temu czyli 17 maja 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia, usunęła homoseksualizm z listy Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Niestety, nie ma dobry wiadomości, tym roku jest naprawdę źle naszym kraju jesteśmy "dumnym krajem" homofobii, spadamy w rankinga praw człowieka w tym ILGA-Europe - Polska jest jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Unii Europejskiej.

Jednej strony jakie to zaskoczenie. Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że państwo polskie ostatni rok pokazał nam, co działo się od ataków na marszach równości jak Białymstoku, po próba zamachu bombowego na marszu w Lublinie, nie mówić słowa pewnego arcybiskupa o "tęczowej zarazie", po słowa Kaczyńskiego obrażał na konwencji osób LGBT. W tym jak po całej polsce pojawiają się samochody homofobiczne, oskarżają LGBT o pedofilie.

Już czas nie pozwalać, by ktokolwiek wmawiał nam, że to prawa osób LGBT to temat zastępczy. Jeszce daleka droga wiele wspólnej pracy do walki o równe prawa LGBT w Polsce. Pokazaliśmy w Stonewall czy San Francisco Castro i wiele inny miejsca świata jak walczyć. Nie podajemy się, walka trwa.

Stanowisko Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego: Psychologowie, psychiatrzy i inni specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym zgadzają się co do faktu, że homoseksualność nie jest chorobą, zaburzeniem psychicznym czy problemem emocjonalnym. Ponad 35 lat obiektywnych, dobrze zaprojektowanych badań naukowych wykazało, że homoseksualność, sama w sobie, nie wiąże się z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi czy społecznymi problemami. Homoseksualność niegdyś była uważana za chorobę, ponieważ specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym i społeczeństwo dysponowali nierzetelnymi, opartymi na uprzedzeniach, informacjami.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego: Polskie Towarzystwo Seksuologiczne jest zaniepokojone krzywdzącym wpływem społecznych uprzedzeń na funkcjonowanie psychiczne i społeczne osób homoseksualnych i biseksualnych oraz jest świadome niechlubnej roli, jaką w podtrzymywaniu tych uprzedzeń odegrała niegdyś nauka, która przez ponad sto lat (do 1973 r. w USA i do 1991 r. w Europie) uznawała homoseksualność za zaburzenie psychiczne. Ówczesne mniemanie o patologicznym charakterze homoseksualności okazało się niepoparte faktami naukowymi, lecz oparte na społecznych uprzedzeniach od wieków zakorzenionych w kulturze zachodniej. Dlatego też homoseksualność została wykreślona z obu najważniejszych klasyfikacji zaburzeń psychicznych – DSM i ICD.

Minuta cichy dla ofiar prześladowań i morderstw nienawiści wobec LGBT, cały czas giną nasi bracia i siostry tylko za to że są inni.

Śmierć wielu tysięcy osób LGBT jest bezpośrednia wynikiem ignorancji wielu ludzi w tym duchowny, strachu przed słowem "gej/lesbijka". Wielu LGBT marzenia mieli marzenie być kochanym, wielu odbiera to nie pozwala im żeby byli sobą. Wielu tyle nadziei i marzeń zostało odebrano przez przemoc, nienawiść. Jeszcze nie jest za późno są inne tysiące LGBT które pokazać im że są normalni, godni, mają prawo bycia sobą. Bóg ich kocha. Nie powinni zmieniać, jak mówiła mama Bobbiego Griffitha.

Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich: 17 maja corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. W tym dniu szczególnie wsłuchujemy się w głos osób LGBT+, które nadal narażone są na nierówne traktowanie, uprzedzenia oraz motywowaną nimi agresję i przemoc ze względu na to kim są.

W Polsce stoimy przed ogromnym wyzwaniem, ponieważ wciąż brakuje wielu regulacji zapewniających odpowiednią ochronę prawną.

Rzecznik Praw Obywatelskich jako niezależny organ ds. równego traktowania dokłada wszelkich starań, aby zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową był przestrzegany zarówno w prawie, jak i w praktyce. Podsumowaniem tych działań jest wydany raport pt. „Sytuacja prawna osób nieheteronormatywnych i transpłciowych w Polsce” (patrz załącznik).

Tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii – Przełamując ciszę – wyraźnie wskazuje na potrzebę przerwania milczenia, podjęcia tematu i uznania potrzeby szerokiego dialogu. To konieczne wsparcie dla osób, które ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową muszą iść przez życie w poczuciu niepewności, niekiedy nawet wstydu. Dla organów władzy publicznej zaś to wyraźny sygnał do podjęcia działań, które zmienią obecną sytuację prawną i społeczną.

W ocenie RPO krajowy system ochrony prawnej osób LGBT jest nieefektywny i dalece odbiega od międzynarodowych standardów. Potwierdza to także najnowszy raport Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, który opiera się o badanie przeprowadzone wśród 140 tysięcy osób LGBTI z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Serbii i Macedonii Północnej. Wynika z nich między innymi, że 40 % badanych doświadczyło w ciągu ostatnich 5 lat molestowania lub przemocy – w 1 na 10 przypadków była to agresja fizyczna lub seksualna. 20 % wszystkich respondentów/ek wskazało, że czują się dyskryminowani/ne w miejscu pracy, a ponad 30 % doświadczyło nierównego traktowania w miejscach publicznych, w których spędzają czas wolny. Podsumowanie sytuacji w Polsce, zwłaszcza na tle innych państw biorących udział w badaniu, pozwala stwierdzić, że strach zdecydowanie dominuje nad poczuciem bezpieczeństwa i wolności. 66 % respondentów wskazało przy tym, że przemoc i dyskryminacja wobec osób LGBTI wzrosły w Polsce na przestrzeni ostatnich 5 lat, a jako główną przyczynę takiego stanu rzeczy wskazano negatywny stosunek i dyskurs polityków i rządzących. 96 % odpowiedziało, że uprzedzenia wobec osób LGBTI nie są zwalczane przez organy władzy publicznej.

Złą sytuację w Polsce w zakresie praw i wolności osób LGBTI potwierdza także ranking ILGA Europe mierzący poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie, według którego Polska spadła na ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Dla porównania zwycięzcą rankingu po raz kolejny została katolicka Malta.

W ostatnim czasie widać niemal jak w soczewce, że brakuje przepisów chroniących przed homo-bi-i-transfobiczną mową nienawiści, przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami wobec orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej oraz przed dyskryminacją ze względu na te cechy we wszystkich obszarach życia politycznego, społecznego i gospodarczego. W sytuacji, w której niebezpieczne napięcia społeczne stanowią realne zagrożenie dla godności i praw mniejszości, litera prawa oraz praktyka jego stosowania przez organy administracji i niezależne sądy powinny zapewnić ochronę przed negatywnymi konsekwencjami tych zjawisk.

Oceniając stan wdrożenia międzynarodowego standardu praw człowieka w krajowych przepisach, stosowania go praktyce oraz w orzecznictwie polskich sądów, Rzecznik sformułował szereg rekomendacji dla organów władzy publicznej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii przekazał je wraz z książkową wersją raportu do Ministrów i innych urzędów zwracając uwagę na kluczowe rekomendacje zmian prawnych.

Zwrócił uwagę m.in. na próby „leczenia” z orientacji seksualnej w ramach tzw. „praktyk konwersyjnych”. Pomimo jednoznacznych regulacji międzynarodowych, które potwierdzają, że homoseksualizm nie jest chorobą, a praktyki dążące do jego leczenia powinny być zakazane, wciąż w Polsce prawo je dopuszcza. Problem ten zauważył również Komitet ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami, który w wydanych we wrześniu 2018 r. rekomendacjach dla Polski wprost zalecił władzom ustanowienie zakazu stosowania wszelkich praktyk konwersyjnych opartych na założeniu, że homoseksualność można wyleczyć.

Rzecznik Praw Obywatelskich zarekomendował również uregulowanie sytuacji prawnej osób interpłciowych w Polsce, w tym wprowadzenie zakazu przeprowadzania operacji „normalizujących” płeć bez świadomej zgody, gdy taka interwencja nie jest konieczna ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia.

W piśmie do MSWiA RPO pokreślił natomiast postulat wyjaśnienia sytuacji prawnej małoletnich obywateli RP, których rodzice są tej samej płci. Obecnie jedyną drogą uzyskania dla dziecka numeru PESEL i polskich dokumentów tożsamości, niezbędnych w kontekście ochrony praw i dobra dziecka, pozostaje wydanie ich na podstawie zagranicznego aktu urodzenia. NSA stwierdził natomiast w grudniu 2019 roku, że transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci jest niedopuszczalna ze względu na konieczność ochrony podstawowych zasad polskiego porządku prawnego. W konsekwencji, możliwość skutecznego wnioskowania o transkrypcję takich aktów urodzenia wydaje się być obecnie niedostępna, co powoduje że dzieci z takich związków pozostają bez ochrony prawnej, należnej obywatelom.

Ponad to w wystąpieniach skierowanych do władz RPO przedstawił także rekomendacje dotyczące konieczności zwiększenia ochrony prawnej przed homo-bi-i-transfobią, instytucjonalizacji związków osób tej samej płci, zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony praw uczniów LGBT (m.in. poprzez prewencyjną edukację antydyskryminacyjną), przeciwdziałanie dyskryminacji i poniżającemu traktowaniu w obszarze opieki zdrowotnej oraz umożliwienie swobodnej organizacji marszów równości i bezpiecznego w nich uczestnictwa.


Co roku 17 maja Ambasada Brytyjska, podnosi na maszt tęczową flagę, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.

Tego dnia w 1990 roku, Światowa Organizacja Zdrowia usunęła homoseksualizm z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. IDAHOBIT pomaga zwiększać świadomość o działalności na rzecz praw osób LGBTI na całym świecie.

W tym roku, ze względu na epidemię COVID-19, pracujący z domu personel Ambasady obchodzi ten dzień inaczej niż zwykle, zakładając tęczowe maseczki ochronne.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott powiedział: Chociaż obecnie wszyscy skupiamy się na walce z COVID-19, nie możemy zapomnieć o dalszej ochronie wartości, w które wierzymy.

W Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, podkreślamy nasze wsparcie dla wysiłków mających na celu zwiększenie publicznej świadomości o problemach dotykających społeczność lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transseksualnych i interseksualnych (LGBTI). Wyrażamy nasze uznanie dla ciężkiej pracy osób LGBTI w Polsce, Wielkiej Brytanii i na całym świecie, dbających o poszanowanie praw człowieka i godności osobistej każdego z nas.

Nie ustajemy w wysiłkach na rzecz zapewnienia wszystkim ludziom równych szans i możliwości oraz ochrony przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową.


































Krzysztof Bosak oburzony na ambasadę Amerykańską po a okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii, jak mieli prawo wspierać LGBT.