niedziela, 24 lipca 2022

Słowo Boże na niedziele - Wieści chrześcijańskie ksiądz na paradzie, Synod, Sally Miller Gearhart, Bruno Camurati ...


Katolicki ksiądz na Christopher Street Day - Paradzie Równości w Monachium! Wolfgang Rothe ma nadzieje, że swoim pojawieniem się na tegorocznej paradzie w Monachium da przykład innym: „Z mojej strony chciałbym prosić o przebaczenie za to, jak się traktuje się osoby LGBTQIA+ w naszym kościele”, powiedział Niemieckiej Agencji Prasowej. „W pełni podzielam cele parady CSD”.

Rothe ujawnił się jako gej kilka lat temu. W 2021 r. w ramach kampanii „Miłość zwycięża”, pobłogosławił kilka par jednopłciowych podczas nabożeństwa – wbrew zakazowi ze strony Watykanu. Na początku tego roku wydał książkę - bycie osobą LGBT w Kościele. 

"Kościół katolicki w Niemczech powoli robi kroki we właściwym kierunku", powiedział Rothe. W rzeczywistości, jak na katolickie standardy, w niedalekiej przeszłości wiele się wydarzyło. Miedzy innymi w styczniu tego roku 125 pracowników kościoła queer wyszło z ukrycia i zaprotestowało przeciwko dyskryminacji w miejscu pracy pod hasłem #OutInChurch. (https://bit.ly/3RQWvej) - Fundacja Wiara i Tęcza.

„My, jako Kościół Katolicki, musimy po prostu zaakceptować osoby queer takimi, jakimi są, takimi jakimi ich stworzył Bóg, jakimi Bóg ich chciał i jak ich Bóg kocha” w wywiadzie dla domradio.de.

Kościół powinien złagodzić krytykę społeczności LGBT, a ona sama nie może być wykluczana ze wspólnoty – wynika z głosów podczas trwającego obecnie synodu. Pierwszy etap, diecezjalny, właśnie się w Polsce kończy, a zespoły synodalne publikują pierwsze syntezy. 

Zapisano w niej, że „w prace synodalne włączyło się środowisko osób homoseksualnych, które nie czują się zrozumiane przez Kościół i proszą o duszpasterstwo, uwzględniające ich sytuację życiową”. Z kolei w syntezie z Archidiecezji Poznańskiej można przeczytać, że „większość uczestników synodu, która wypowiedziała się na ten temat LGBT, dała do zrozumienia, że potrzebna jest zmiana języka i postaw wobec LGBT”. Wątki LGBT pojawiły się też w dokumentach z: Gliwic, Łomży, Płocka, Radomia, Świdnic, Wrocławia, warszawskiej Pragi i wspomnianej na wstępie Łodzi. Jednak na tym lista nie musi się skończyć, bo niektóre diecezje nie opublikowały jeszcze syntez. Z dokumentów najczęściej wynika oczekiwanie wiernych, by przedstawiciele Kościoła złagodzili retorykę wobec LGBT.

Czy synod sprawi, że osoby LGBT zaczną być inaczej traktowane? Liczy na to Marcin Dzierżanowski z Fundacji Wiary i Tęczy. Jego zdaniem najbliższe tygodnie i miesiące będą czasem powiedzenia: „sprawdzam” (...) - Rzeczpospolita.

Przypomnienie relacja z spotkania warszawskiej grupy Fundacji Wiara i Tęcza - Obecność osób nieheteronormatywnych w procesie synodalnym to szansa zarówno dla nas, jak i dla Kościoła. Nie przychodzimy pokornie prosić, by nas wpuszczono – przychodzimy jako dar dla Kościoła, jako szansa na uzdrowienie ran, którego wszyscy potrzebujemy. To spotkania może być przemieniające dla nas wszystkich (...) 



Pierwsza rocznica śmierci Sally Miller Gearhart, lesbijki, ujawnionej edukatorki, aktywistki, teolożki i autorki książek, w tym klasyki z 1974 r. „Loving Women/Loving Men: Gay Liberation and the Church”. 

Sally Gearhart jest najbardziej znana ze swojego aktywizmu na rzecz praw LGBTQ wspólnie z Harveyem Milkiem i z tego, że została pierwszą ujawnioną lesbijką, która otrzymała stałą posadę akademicką w Stanach Zjednoczonych – w 1973 roku na Uniwersytecie Stanowym w San Francisco, gdzie wykładała przez dwie dekady, pomagając stworzyć jeden z pierwszych w USA programów women’s studies.

W 1978 r. zyskała rozgłos w całym kraju dzięki działaniom ramię w ramię z Milkiem przeciwko tzw. Inicjatywie Briggsa, która zabroniłaby osobom homoseksualnym nauczania w szkołach w Kalifornii. Jej rola jest dobrze udokumentowana w nagrodzonym Oscarem w 1984 roku filmie dokumentalnym „Czasy Harveya Milka”.

Oprócz swojej działalności politycznej Gearhart brała udział w życiu religijnym jako współprzewodnicząca Rady ds. Religii i Homoseksualizmu. Grupa edukowała i podważała opinie przywódców religijnych i politycznych w kwestiach LGBTQ.

W 1973 r. napisała kluczowy dla queerowego i feministycznego chrześcijaństwa artykuł był zatytułowany „Lesbijka i Bóg-Ojciec, czyli wszystko, czego Kościół potrzebuje, to dobry świecki — po jego stronie”. Był tak radykalny na tamte czasy, że miała trudności z oficjalnym jego opublikowaniem, i długo krążył w drugi obiegu. I nadal jest radykalny, o czym można przekonać się pod linkiem – atakuje podporządkowanie kobiet, zwłaszcza lesbijek, w religii patriarchalnej. „Z wielką niecierpliwością wyczekuję śmierci kościoła w jego obecnym kształcie. Im szybciej umrze, tym szybciej będziemy mogli zająć się życiem według Ewangelii”.

Ostatecznie Gearhart porzuciła tradycje metodystyczne i luterańskie, kierując się w stronę duchowości skupionej na ziemi i przyrodzie. Do końca życia z pasją pracował na rzecz praw osób LGBTQ, zwierząt i środowiska - Q Sprit/Fundacja Wiara i Tęcza

Dziś polecamy Podcast Priceless - Patrząc na wydarzenia w Kościele katolickim trudno nie poddać się zniechęceniu, wydawać by się mogło, że nigdy nic w nim się nie zmieni. Po kilku krokach do przodu następuje kilka kroków wstecz. Dlatego też polecamy rozmowę z Franziską Driessen-Reding, pierwszą kobietą przewodniczącą rady Synodu Kościoła rzymskokatolickiego w Szwajcarii. 

Franziska walczy o prawa na kilku frontach, ale też pokazuje nam, że Kościół może być inny i możemy odejść od starych sposobów hierarchicznego funkcjonowania Kościoła katolickiego. Jest głosem dyskryminowanych i głosem bardziej sprawiedliwego Kościoła, gdzie świeccy i kler dzielą się władzą.
 
Rozmowa w języku angielskim.




Bohaterką odcinka Inspirujące Kobiety Doroty Wellman jest Monika Zuber. Pierwsza w Polsce pastorka Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, która po siedmiu latach próby została ordynowana na diakonkę, a w 2019 roku na prezbiterkę. Monika pomimo tego założyła własną rodzinę — ma męża oraz trójkę dzieci.

Podczas nabożeństw Monika głosi kazania o kobietach, których obecność w Ewangelii jest na ogół pomijana lub marginalizowana przez duchownych. Nie obawia się też poruszać tematów „trudnych" jak in vitro czy prawo do aborcji. Bohaterka opowiada, że kobiety inaczej budują Kościół. Są egalitarne, tworzą sieć wsparcia zamiast tradycyjnej hierarchii.

Premiera w niedzielę o 16:40 na TVN Style. Wszystkie odcinki "Inspirujących kobiet" dostępne na player.pl


Katolicki festiwal muzyczny w Brazylii spotyka się z reakcją po odwołaniu występu gejowskiego piosenkarza  Bruno Camurati, miał wystąpić na festiwalu Halleluya 23 lipca. Camurati występował na festiwalu w przeszłości, ale od kiedy ujawnił się jest nie mile widziany już - New Ways Ministry


Nabożeństwo wielowyznaniowe z okazji parady równości w Berlinie Pride CSD w kościele św. Marii wśród reprezentantów byli z Polski ze Fundacji Wiara i Tęczy.


Katedra Hope 


Metropolitan Community Church of Toronto


Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu 


Parafia Ewangelicka św. Marcina w Krakowie


Liturgia Eucharystii z poznańskiej kaplicy Reformowanego Kościoła Katolickiego w Polsce.


Nabożeństwo parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie 


Bracia Dominikanie z Rzeszowa zapraszają do duchowej łączności w trakcie Liturgii w kościele św. Jacka. W niedzielę transmitujemy Eucharystię o godz. 7:00, 8:30, 10:00 (rodzinna), 11:30, 13:00, 16:00, 17:17 (młodzieżowa), 19:00 (akademicka). Link na stronie YouTube.

Nabożeństwo z kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Warszawie 


Kościół ewangelicko-augsburski w Katowice


 Parafia Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.


Codziennik biblijny


Middle Church 

 

Metropolitan Community Church of Washington DC


Metropolitan Community Church of Richmond


Metropolitan Community Church Tampa 


Metropolitan Community Church - Los Angeles


Pikes Peak Metropolitan Community Church


Metropolitan Community Church of Windsor


Milwaukee Metropolitan Community Church


All God's Children Metropolitan Community Church


New Life Metropolitan Community Church

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz