sobota, 2 lipca 2022

Równość małżeństw oficjalnie w Szwajcarii


W piątek w Szwajcarii odbyły pierwsze śluby par jednopłciowy. W zeszłym roku utorowało to drogę przez referendum. Tej okazji też poczta Szwajcarska wydała specjalny znaczek. W Szwajcarii małżeństwa dla par jednopłciowy weszło w życie. W kilku miastach pierwsze pary jednopłciowe zawarły już związek małżeński lub ich zarejestrowany związek partnerski został przekształcony w małżeństwo. 

Wśród pierwszych małżeństw znalazła się 46-letnia Aline i jej o rok młodsza od niej partnerka Laure, są razem 21 lat pobratały się w Genewie przez burmistrz Marie Barbey-Chappuis. „To było bardzo poruszające. To wspaniały moment i silne przesłanie dla społeczeństwa – że możesz kochać i być kochanym” – powiedziała później Barbey-Chappuis dla AFP. „Najwyższy czas, aby małżeństwo zostało wprowadzone dla wszystkich w Szwajcarii”.


Druga para Ilan i Adrien wzięli ślub. „Celowo chcieliśmy wziąć ślub w tym dniu, w którym weszło w życie nowe prawo. Dla nas to znak uznania dla wszystkich ludzi, którzy walczyli o to prawo” – mówi Adrien.

Wspomina, że ​​walka o małżeństwo dla par jednopłciowy była długa i rozpoczęła się już w latach 60. i 70. XX wieku. 26 września 2021 ostatecznie zatwierdzono poprawkę do szwajcarskiego kodeksu cywilnego, która zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci.

Dla niektórych aktywistów już nie ma, aby doświadczyć swojego sukcesu. Z pewnością będę bardzo poruszony, gdy pomyślę o nich w piątek – mówi.

Ilan i Adrien pochodzą z Val-de-Travers w kantonie Neuchâtel i są w już zarejestrowanym związku partnerskim od 2019 roku. Teraz zamieniają ten związek zmienić w małżeństwo podczas ceremonii, która odbyła się w urzędzie stanu cywilnego w Auvernier. „Święciliśmy nasz zarejestrowany związek z dużą imprezą z naszymi rodzinami i przyjaciółmi. Tym razem impreza będzie nieco mniejsza” – mówi para.

„Małżeństwo dla par jednopłciowy jest kamieniem milowym dla równości” – powiedział agencji prasowej Keystone-SDA Roman Heggli ze stowarzyszenia LGBT Pink Cross. Alessandra Widmer, współdyrektorka organizacji lesbijskiej Los, również mówiła o historycznym krok.

Jednak dla obie organizacji walka o równe prawa w Szwajcarii jeszcze się nie skończyła. W szczególności w prawie rodzinnym istnieje „wielka potrzeba działania”, aby prawnie chronić dzieci w tęczowych rodzinach. 

Równość małżeńska daję parom jednopłciowym dodatkowe prawa, które nie mieli w związkach partnerskich czyniąc wszystkie pary - homoseksualne i heteroseksualne - równe. Jeżeli partner/partnerka jest cudzoziemcem i chce zostać obywatelem Szwajcarii, osoba ta może przejść przez uproszczoną procedurę. Jest to szybsze i tańsze niż metoda konwencjonalna.

Przede wszystkim pary jednopłciowe mogą teraz adoptować dzieci. Także prawa do in vitro, Szwajcaria wyprzedziła nawet wiele sąsiednich krajów.


Pauline i Lucille Bidaux-Meyer postanowiły wziąć ślub dzięki temu mogą być rodzicami. „Małżeństwo oznacza bezpieczeństwo dla naszej rodziny” – mówią 31-letnia Pauline i 30-letnia Lucille na tarasie swojego małego domu otoczonego zielenią nad Lozanną (kanton Vaud).

Obie kobiety przekształcą swój zarejestrowany związek partnerski w małżeństwo, który zawarły we wrześniu ubiegłego roku. Nie czekali jednak na wejście w życie prawa. „4 czerwca świętowaliśmy już nasz ślub z naszymi rodzinami i przyjaciółmi. Zorganizowaliśmy świecką ceremonię” – mówią.


Aby uczcić ten dzień, Poczta Szwajcarska wydała pamiątkowy znaczek. Motyw przedstawia balony w kolorach tęczowej flagi wznoszące się ku niebu. Wypuszczanie balonów w górę jest typowym zwyczajem wielu wesel, a gratulacje dla młodej pary są zazwyczaj wysyłane w świat z dołączonymi kartkami. Odpowiednio „Tak” jest napisane na kartach we wszystkich czterech językach narodowych w Szwajcarii. (queer.de/EuroNews/Swiss Info)

Dodatkowo Szwajcarskie debata na temat równości małżeńskiej trwała długo. Pierwsze wezwania do małżeństw osób tej samej płci zostały skierowane do kościołów w latach 60. i 70. XX wieku. Mimo odrzucenia, kościoły utorowały drogę do dyskusji o normalności homoseksualizmu, idei ewentualnego błogosławieństwa. Synod 72 szwajcarskiego Kościoła katolickiego posunął się bardzo daleko w swoich obradach, nawet jeśli jego rezolucje zostały później unieważnione przez Watykan. (Swiss Info)

Kościoły pokazały, że są bardziej otwarte niż politycy, czekano długo mimo to tej pory wiele Kościoły są otwarte ostatnie Euroforum spotkanie grup LGBT z całej Europy spotkały się sponsorem był Kościół katolicki.  

Dodam sam Synod Kościoła Starokatolickiego w Szwajcarii (Unia Utrechcka) podjął decyzję dotyczące równości małżeńskiej. Do tej pory Kościół jedynie błogosławił związki osób tej samej płci, teraz oficjalnie zatwierdził małżeństwa dla par jednopłciowych. 

Kościół w Szwajcarii liczy ponad 13 500 członków i członkiń, praktykuje święcenia kobiet i jest jednym z inicjatorów Unii Utrechckiej oraz ruchu ekumenicznego w Szwajcarii.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz