niedziela, 5 września 2021

Już czas na równość małżeńską, także w Kościołach


Pastor ewangelicki: Jestem gotów błogosławić związkom jednopłciowym. Małżeństwo oparte jest na miłości, a więc kiedy dwie osoby publicznie deklarują, że się kochają i chcą spędzić razem życie w miłości i szacunku, to uważam, że małżeństwo w oczach Boga jest zawarte - mówi pastor Michał Jabłoński, proboszcz warszawskiej Parafii Ewangelicko-Reformowanej.

Oni najzwyczajniej nie myślą o sytuacji osób LGBT+, nie zastanawiają się nad tym, że mężczyzna naprawdę może kochać drugiego mężczyznę, a kobieta kobietę. To nie jest sprawa, która bezpośrednio ich dotyka

Nie mogę wypowiadać się w imieniu Kościołów ewangelickich w Polsce. Mogę natomiast powiedzieć, że ja jestem gotowy (na równość małżeńską). 

Jako ewangelik twierdzę, że państwo polskie poniosło porażkę, podpisując konkordat z Kościołem rzymsko-katolickim, tym samym pozwalając na to, by religia weszła do szkół.

Sto lat temu w Kościołach protestanckich mówiono głośno, że homoseksualizm jest grzechem. Dzisiaj teologia ewangelicka mówi, że nie można tego jednoznacznie stwierdzić. To jest właśnie wyjście z dogmatycznego getta.

Jeśli odczytywać księgi w ich kontekście historycznym, socjologicznym i językowym, da się zauważyć, że coś takiego jak homoseksualność w pojęciu biblijnym nie istnieje. Fragmenty tekstu odnoszą się do aktów płciowych między mężczyznami (...) - Gazeta Wyborcza.

 Większość wszystkich głównych grup religijnych kościołów w USA opowiada się za ochroną przed dyskryminacją Amerykanów LGBT. Ponad sześciu na dziesięciu członków każdej grupy religijnej popiera przepisy o niedyskryminacji. Dodam jedyna instytucja oficjalnie sprzeciwia się jest Rzymski kościół, ale nie wierni tylko biskupi. 

Ośmiu na dziesięciu lub więcej żydów Amerykanów (79%), latynoskich katolików (81%), białych protestantów (82%) i niezrzeszonych religijnie Amerykanów (82%) opowiada się za ochroną przed dyskryminacją Amerykanów LGBT. Około trzech na czterech czarnych protestantów (73%), inni kolorowi katolicy (74%), biali katolicy (77%) i mormoni (78%) opowiadają się za ochroną. Protestanci czarni (72%) i latynoscy protestanci (68%) nieco rzadziej opowiadają się za zabezpieczeniami przed dyskryminacją. Biali ewangelicy protestanci (62%) najrzadziej opowiadają się za prawami o niedyskryminacji, które chronią Amerykanów LGBT.

Dodam jeszcze inne badania z października 2020 które pokazują większość chrześcijan wspiera równość małżeńską. 

70% Amerykanów popiera małżeństwa osób tej samej płci, według 11. corocznego badania American Values ​​Survey. Wyniki opublikowane badania pokazują, że zaledwie 28 procent respondentów sprzeciwia się prawu par homoseksualnych do zawierania małżeństw.

Poparcie przekroczyło polityczne podziały, tradycyjnie większość Demokratów (80%) i osób niezależnych (76%) popiera małżeństwa osób tej samej płci, ale popiera 50% Republikanów, według sondażu przeprowadzonego przez Public Religion Research Institute (PRRI) we współpracy z Brookings Institution.

Większość głównych wyznań religijnych również popiera równość małżeństw, w tym biali protestanci (79%), latynoscy katolicy (78%), religijni niechrześcijanie (72%) latynoscy protestanci (68%), biali katolicy (67%), afroamerykanie Protestanci (57 proc.) I inne wyznania chrześcijańskie (56 proc.).

Biali ewangelicy wyróżniają się jako jedyna denominacja chrześcijańska, w której większość sprzeciwiała się małżeństwom osób tej samej płci, 63% do 34%. Poparcie zmniejszyło się w tej grupie, według PRRI, wcześniej 41 procent białych ewangelików popierało małżeństwa homoseksualne w badaniu z 2019 r. (NBC News)

Wielu krajach Skandynawski, Holandia, Niemcze, Francji wielu krajach równość małżeńska w kościoła coraz więcej. Brytyjski Kościół Metodystyczny, głosował za równością małżeńską. Pierwsza transpłciowa pastorka z Brazylii

Pastorka Brenda Bos, pierwsza lesbijka która została wybrana na sześcioletnią kadencję jako biskup synodu południowo-zachodniej Kalifornii Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce.

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim na Słowacji odbyło Nabożeństwo tęczowe. Coraz więcej otwartości kościołów katolicki na zachodzie jak np USA

Nabożeństwo tęczowe - kazanie ks. Roman Pracki z roku 2021. 


Dodam od siebie Tom Bridegroom i jego historia co powoduje brak legalizacji związków jednopłciowy.


Andrzej Piaseczny - Miłość


10 maja sześć par tej samej płci zostało pobłogosławionych w kościele katolickim św. Jana w Kolonii, wbrew Watykanowi, który twierdzi, że księża nie mogą błogosławić tego typu związków. W ocenie Stolicy Apostolskiej tylko małżeństwo kobiety i mężczyzny to część bożego planu, polegającego na tworzeniu nowego życia. 


Śluby jednopłciowe kościelne 


W USA, który jest podzielony kraj na długą listę kwestii kulturowych i społecznych, akceptacja małżeństw jednopłciowy jest niezwykłym wyjątkiem, gdzie obecnie liberałów i konserwatystów łączy poparcie. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz