Wyświetl ten post na Instagramie.
Dzisiaj, 23 sierpnia 2020 r., wieczorem w wieku 94 lat zmarła w Warszawie prof. Maria Janion, najwybitniejsza polska humanistka, historyczka literatury, badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku, nauczycielka akademicka, krytyczka literacka, członkini rzeczywista Polskiej Akademii Nauk, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, lesbijka. Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna dokonała w wieku 86 lat w książce Wydawnictwa Krytyka Polityczna „Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię”, będącej wywiadem rzeką przeprowadzonym przez Kazimierę Szczukę. W 1998 r. udzieliła wywiadu miesięcznikowi „Inaczej”, w którym mówiła o homoseksualnym nurcie w literaturze polskiej i jego przedstawicielach. W 2005 r. była jedną z sygnatariuszek protestu obywatelskiego po brutalnej pacyfikacji Marszu Równości w Poznaniu. W tym samym roku prof. Janion otrzymała nagrodę Okularów Równości. W 2009 r. została nagrodzona nagrodą Hiacynta w kategorii „osobowość”. W uzasadnieniu napisano: „Za rzetelną i niestrudzoną pracę naukową, wolną od stereotypów i rutyny, w której propaguje tolerancję wobec odmienności”. Jej cykl książek zatytułowany „Transgresje”, którego była redaktorką, miał fundamentalne znaczenie w polskim życiu intelektualnym – dogłębnie poruszał tematykę inności, także płciowej i seksualnej, w kulturze. Mówiła m.in.: „Geje pełnią dzisiaj podobną rolę jak Żydzi, to znaczy są symbolem wroga potrzebnego do integracji grupowej, trucizny, która zagraża czystości narodowej”. Będzie nam jej brakować. #magazynreplika #lgbt #lgbtq #lgbtqia #mariajanion #lesbijka
Nie żyje prof. Maria Janion - najwybitniejsza polska humanistka, lesbijka.
23 sierpnia 2020 r. wieczorem w wieku 94 lat zmarła w Warszawie prof. Maria Janion, najwybitniejsza polska humanistka, polska historyczka literatury, badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku, nauczycielka akademicka, krytyczka literacka, członkini rzeczywista Polskiej Akademii Nauk, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, lesbijka.
Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna dokonała w wieku 86 lat w książce Wydawnictwa Krytyka Polityczna: "Janion. Transe – traumy – transgresje. 1: Niedobre dziecię", będącej wywiadem rzeką przeprowadzonym przez Kazimierę Szczukę.
W 1998 roku udzieliła wywiadu miesięcznikowi Inaczej, w którym mówiła o homoseksualnym nurcie w literaturze polskiej i jego przedstawicielach.
W 2005 r. była jedną z sygnatariuszek protestu obywatelskiego po brutalnej pacyfikacji Marszu Równości w Poznaniu.
W 2005 roku profesor Maria Janion otrzymała nagrodę Okularów Równości.
W 2009 r. została nagrodzona nagrodą Hiacynta w kategorii „osobowość”. W uzasadnieniu napisano: „Za rzetelną i niestrudzoną pracę naukową, wolną od stereotypów i rutyny, w której propaguje tolerancję wobec odmienności.”
Jej cykl książek zatytułowany "Transgresje", którego była redaktorką, miał fundamentalne znaczenie w polskim życiu intelektualnym - dogłębnie poruszał tematykę inności, także płciowej i seksualnej, w kulturze.
Mówiła m.in.: "Geje pełnią dzisiaj podobną rolę jak Żydzi, to znaczy są symbolem wroga potrzebnego do integracji grupowej, trucizny, która zagraża czystości narodowej." Będzie nam jej brakować.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz