czwartek, 4 czerwca 2020

Młodzież LGBTQ zastraszana przez rówieśników. Skutek - Samobójstwa


Nowe badanie dotyczące młodzieży LGBTQ, która zmarła w wyniku samobójstwa stwierdza, że ​​wielu z nich było zastraszanych przed śmiercią. Coraz większa liczba dowodów wskazuje także, jak zastraszanie młodego człowieka może prowadzić do śmiertelnych konsekwencji.

Największe ryzyko dotyczyło młodszych dzieci. Na przykład dwie trzecie dzieci LGBTQ w wieku od 10 do 13 lat, które popełniły samobójstwo, było zastraszane przed śmiercią. „Te ustalenia zdecydowanie sugerują, że należy podjąć dodatkowe kroki w celu ochrony młodzieży LGBTQ i innych przed groźbą zastraszania” – oświadczył główny autor, Kirsty Clark, doktor habilitowany w Yale School of Public Health. Badanie, opublikowane w czasopiśmie JAMA Pediatrics, opiera się na wcześniejszych analizach wykazujących, że dzieci LGTBQ są narażone na zwiększone ryzyko zastraszania, myśli samobójczych i prób samobójczych.

The Trevor Project, grupa zajmująca się zapobieganiem samobójstwom zauważa, że ​​młodzież lesbijska, gejowska i biseksualna jest prawie pięć razy bardziej skłonna do próby samobójczej w porównaniu do młodzieży heteroseksualnej - Wprost.pl.

U nas przykłady Miko, Dominik czy Kacper także byli zastraszani, homofobia zabija to już wiemy od dawna każde słowo jak "tęczowa zaraza". Odczłowiecza osób LGBT, ale dla wielu to wolność słowa religijna, mają prawo wyzywać.

„Pandemia wpłynęła na to, jak się czujemy jako osoby LGBTQ, z wieloma lękami, niepokojami, obawami, pozostawione same sobie w domu, w czterech ścianach”  –  mówi Agnieszka Pixi Frączek, terapeutka.

Agnieszka Pixi Frączek: Ostatnio zapoznawałam się z tymi raportami. Większość  z oczywistych przyczyn nie zostawia suchej nitki na Polsce. Nawet w sytuacji sprzed pandemii, kiedy żyliśmy w tzw. ówczesnej normalności, osoby ze społeczności LGBTQ funkcjonowały w stresie mniejszościowym. Nie wszyscy są wyautowani, nie wszyscy żyją jawnie, w niektórych miastach w Polsce marsze równości wiązały się nie tyle z kontrowersjami, co atakami przemocy, np. w Lublinie czy Białymstoku. Poczucie życia w napięciu nie zaczęło się w izolacji pandemicznej, tylko dużo wcześniej (...)

Pandemia i izolacja zaskoczyły nas praktycznie z dnia na dzień. Wielu osobom zabrakło czasu, aby ulokować się u przyjaciół, w tzw. rodzinie z wyboru. Zgłaszają się do mnie po pomoc osoby, i wyautowane, i żyjące „w szafie”, i w okresie izolacji znowu wracają do nadmiarowego spożywania substancji psychoaktywnych, np. alkoholu, z którym udało im się wygrać jakiś czas temu. Są wśród nich też takie, które niespodziewanie straciły pracę z racji tego, że każda gałąź gospodarki ma bardzo zachwianą sytuację. Pojawiają się depresja i nawroty paniki. Chociaż nie są to tylko przypadki osób nieheteronormatywnych (...)

Cały czas społeczność LGBTQ w niewłaściwy sposób wiązana jest z edukacją seksualną, która miałaby deprawować dzieci i je seksualizować. Wiele warsztatów edukacyjnych, antyprzemocowych i antydyskryminacyjnych dla młodzieży, które przygotowaliśmy razem z innymi terapeutami, psychologami czy pedagogami, w tej chwili wisi na włosku. Obawiam się, że możemy stanąć w miejscu. (...) - Kultura u podstaw.

Po wprowadzeniu równości małżeńskiej próby samobójcze wśród nastoletnich uczniów relatywnie spadły o 7 proc. (co przekłada się na ok. 134,5 tys. samobójstw mniej w skali roku, biorąc pod uwagę populację nastolatków w wieku 15 - 19 lat w 2015 r.). Wśród nieheteroseksualnej młodzieży relatywny spadek prób samobójczych wyniósł aż o 14 procent!

Warto przypomnieć, że w 2004 r. Massachusetts jako pierwszy stan zalegalizował małżeństwa jednopłciowe, później podobne regulacje zaczęły wprowadzać kolejne stany. Przełomowy moment nastąpił w czerwcu 2015 r., kiedy zapadł wyrok w sprawie Obergefell v. Hodges. Sąd Najwyższy uznał wówczas, że zakazywanie parom tej samej płci zawierania małżeństw jest niezgodne z konstytucją. Do tej pory jednak nie wszystkie stany gwarantują równość małżeńską.

Według Trevor Project, amerykańskiej organizacji specjalizującej się w interwencji kryzysowej dla osób LGBT+, próba samobójcza jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci osób w wieku od 10 do 24 lat (najczęściej śmierć powodują wypadki). Młodzież LGB cztery razy częściej targa się na swoje życie, w porównaniu z nastolatkami heteroseksualnymi, a młode osoby transpłciowe – dwa razy częściej.

Nasi ustawodawcy deklarują, że zależy im na dobru dzieci. Jak widać, mogą bardzo łatwo poprawić bezpieczeństwo i dobrostan dużej części z nich - wprowadzając małżeństwa dostępne dla wszystkich dorosłych - Miłość Nie Wyklucza.

69 proc osób którzy przeszli tak zwaną terapię nawrócenia z homoseksualizmu, miało myśli samobójcze, a 32,4% próbowało popełnić samobójstwo. Wiele problemów zdrowotny mieli z powodu leczenia miedzy innymi depresja.

Jeśli Wy, albo ktoś z Waszego otoczenia potrzebuje wsparcia lub przechodzi trudne chwile, nie wahajcie się dzwonić na nasz Telefon Zaufania: (22) 628 52 22 lub napiszcie maila: poradnictwo@lambdawarszawa.org. Nasze telefonistki i nasi telefoniści czekają na wasze telefony od poniedziałku do piątku w godz. 18:00 – 21:00. Możecie też zapisać się na bezpłatne poradnictwo psychologiczne albo do grupy wsparcia.


Na łamach Onet ukazał się reportaż ”Miłość w czasach zarazy”. Opowiada on historię transpłciowego Wiktora, który odebrał sobie życie w kwietniu zeszłego roku.


32 mld dolarów - tyle zdaniem ONZ kosztuje rocznie ekonomię homofobiczna i transfobiczna dyskryminacja.

Statystyki, pokazujące że homofobia i transfobia to wciąż duży problem w wielu krajach: 40 proc. bezdomnej młodzieży LGBT w USA identyfikuje się jako LGBT lub queer

- bezdomność spowodowana jest homofobicznym i transfobicznym prześladowaniem oraz odrzuceniem przez rodzinę

- młodzież LGB jest czterokrotnie bardziej narażona na próby samobójcze, a w przypadku młodzieży transpłciowej zagrożenie rośnie nawet dziesięciokrotnie

- 1 na 5 pracowników LGBT doświadczyło w ostatnim roku dyskryminacji w pracy (Queer.pl)


Przemówienie Huberta Sobeckiego z Miłość Nie Wyklucza, zastraszanie i homofobia ma twarz ofiar Dominika, Kacpra, Milo.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz