Prawa osób LGBT na Grenlandzie są podobne do praw w Danii. Mimo w 1979 roku, Dania przyznała Grenlandii autonomię ale wiele wpływu nadal ma Dania. Grenlandia jest uważana za liberalną. Akceptacja homoseksualizmu i związków osób tej samej płci jest bardzo wysoka, a doniesienia o dyskryminacji osób LGBT są niezwykle rzadkie.
Niemniej jednak, ze względu na małą populację Grenlandii, wiele grenlandzkich osób LGBT zdecydowało się na przeprowadzkę do Danii.
Początki lat 90 nie było łatwo, konserwatyści w tym duchowni sprzeciwiali się, pierwsza debata o związkach partnerskich w roku 1994 sprzeciw duchowny doszło do uchwalenia do 2010 roku, sama Biskupka Sofie Petersen poparła równość małżeńską.
Podobnie jak w przypadku Danii, aktywność seksualna osób tej samej płci nie jest przestępstwem. Został zalegalizowany homoseksualizm przez Danię w 1933 r. Pierwsza para osób tej samej płci, która się zarejestrowała swój związek, to w 2002 roku.
W marcu 2015 r. Poseł Justus Hansen z demokratycznej partii centroprawicowej przedstawił projekt ustawy o legalizacji małżeństw osób tej samej płci na Grenlandii, włącznie obejmowało także prawa do adopcji dzieci. Projekt ustawy został zatwierdzony jednogłośnie (27-0) przez parlament Grenlandii w dniu 26 maja 2015 r., Ale wymagał duńskiej zgody przed wejściem w życie. Początkowo ustawa miała wejść w życie 1 października 2015 r., Ale wygasła z powodu wyborów parlamentarnych w Danii w czerwcu 2015 r. Procedura parlamentarna musiała zatem rozpocząć się od nowa, a nowy duński rząd liberalny umieścił identyczny projekt w porządku dziennym na swój pierwszy dzień pracy w dniu 5 listopada 2015 r. W dniu 19 stycznia 2016 r. Duński parlament, zatwierdził wniosek 108-0 i królowa Małgorzata II w dniu 3 lutego 2016 r podpisała.
Równość małżeńska weszło w dniu 1 kwietnia 2016 roku, a związki partnerskie zostały uchylone z dniem wejścia w życie nowego prawa małżeńskiego.
Od 2010 roku, Grenlandia zakazała mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści ze względu na orientację seksualną. Artykuł 100 kodeksu karnego zabrania mowy nienawiści.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz