sobota, 13 lipca 2019
Transpłciowa młodzież pod ochroną prawa – nabór do projektu KPH
„Szkoła to najlepszy czas mojego życia”. Niewiele osób transpłciowych podpisze się pod tym zdaniem. Czas to zmienić! Dołącz do nas – zgłoś swój udział w przełomowym projekcie prawnym, który uchroni młodzież transpłciową przed szkolną dyskryminacją.
Odmowa używania preferowanego imienia, zmuszanie do korzystania z niewłaściwej toalety, przymus uczestniczenia w nieodpowiednich zajęciach WF-u. To codzienność transpłciowych uczniów i uczennic, z którą chce skończyć Kampania Przeciw Homofobii. Uruchamiając strategiczne postępowanie sądowe (tj. litygację strategiczną) KPH chce wprowadzić w Polsce rozwiązania prawne gwarantujące ochronę młodzieży transpłciowej przed dyskryminacją w szkole. Obecnie KPH poszukuje osoby transpłciowej, która jest gotowa wziąć udział w zainicjowanym przez organizację projekcie.
Kogo szukamy?
KPH poszukuje osoby transpłciowej, która doświadcza (bądź w ciągu ostatnich dwóch lat doświadczyła) nierównego traktowania w szkole i jest gotowa wziąć udział w strategicznym postępowaniu sądowym (tj. litygacji strategicznej).
Osoby zainteresowane udziałem w litygacji strategicznej prosimy o kontakt mailowy na adres: jskonieczna@kph.org.pl. W tytule maila prosimy wpisać „ Litygacja”.
“Nierówne traktowanie w szkole” – co to znaczy?
Nierówne traktowanie młodzieży transpłciowej w szkole może dotyczyć:
* używania przez nauczycieli/ki imienia z aktu urodzenia pomimo próśb o używanie preferowanego imienia zgodnego z poczuciem tożsamości płciowej ucznia lub uczennicy;
* zmuszanie do uczestniczenia w lekcjach (np. WF-u) w podziale na grupy ze względu na płeć, z grupą, z którą osoba się nie utożsamia;
* zmuszanie do korzystania z toalety niezgodnej z odczuwaną płcią.
Co to jest litygacja strategiczna?
Litygacja strategiczna to wyjątkowe działania prawne. Głównym celem litygacji jest doprowadzenie do systemowej zmiany prawa oraz zmiany społecznej. Litygacja strategiczna wiąże się – zazwyczaj – z wszczęciem postępowania przed sądem. Wynikiem takiego postępowania powinno być korzystne orzeczenie sądu, które wpłynie na zmianę prawa albo na to, jak jest ono rozumiane lub stosowane w praktyce. Takie orzeczenie – wykorzystywane przez inne osoby w podobnych sytuacjach – ułatwi im uzyskanie podobnej ochrony prawnej.
Główne cele litygacji strategicznej
* Wydanie przez sądy korzystnego orzeczenia potwierdzającego, że szkoła musi traktować swojego ucznia/uczennicę zgodnie z jego/jej poczuciem tożsamości płciowej. W przeciwnym razie szkoła narusza dobra osobiste ucznia/uczennicy.
* Wywołanie debaty publicznej nt. sytuacji młodzieży transpłciowej w szkołach w Polsce.
Procedura
* Litygacja strategiczna będzie wymagała od jej uczestnika/uczestniczki pozwania szkoły w postępowaniu cywilnym o naruszenie dóbr osobistych.
* KPH zapewnia wsparcie ze strony profesjonalnego prawnika przez cały czas trwania postępowania, aż do jej prawomocnego zakończenia. Prawnik będzie dbał o terminowe i efektywne realizowanie wszystkich działań procesowych.
* Uczestnik/uczestniczka litygacji strategicznej będzie planować strategię postępowania wspólnie z prawnikiem oraz przy wsparciu KPH.
Warto wiedzieć, że w sytuacji niekorzystnego rozstrzygnięcia przez sąd pierwszej instancji osobie biorącej udział w litygacji strategicznej przysługuje apelacja. W przypadku oddalenia apelacji, w sprawie przysługiwać będzie również skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
W przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia konieczne może być przedstawienie zgody rodziców / opiekunów prawnych na udział w projekcie oraz ich współpraca na dalszym etapie postępowania.
Orientacyjny czas trwania litygacji
* Postępowanie przed sądem pierwszej instancji: około 18 miesięcy (półtora roku)
* Postępowanie przed sądem drugiej instancji: ok. 18 miesięcy (półtora roku)
* Postępowanie przed Sądem Najwyższym: do ok. 12 miesięcy (rok)
Koszty
* Kampania Przeciw Homofobii gwarantuje pokrycie wszystkich kosztów związanych z litygacją strategiczną, tj.:
kosztów związanych z postępowaniem sądowym (w tym kosztów wynagrodzenia prawnika zapewnianego przez KPH).
* Ewentualnych kosztów związanych z przegraniem sprawy.
Jak się zgłosić?
Osoby zainteresowane udziałem w litygacji strategicznej prosimy o kontakt mailowy na adres: jskonieczna@kph.org.pl. W tytule maila prosimy wpisać „ Litygacja”. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 marca.
KPH zastrzega sobie możliwość wyboru jednej sprawy do projektu. W przypadku pozostałych zgłoszeń gwarantujemy udzielenie porady prawnej.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz