wtorek, 16 lipca 2019
Jak być zdrowym gejem w Polsce?
W Holandii działa Centrum Zdrowia Seksualnego, gdzie większość gejów regularnie przychodzi się badać. Badania są darmowe, powszechne i nie budzą żadnych kontrowersji. A jak być zdrowym gejem w Polsce?
Tomasz Raczek: Dlaczego w ogóle mówimy o tym, jak być zdrowym gejem? Czy gejom jest trudniej być zdrowymi? Są w jakiejś specyficznej sytuacji?
Robert Kowalczyk: W tej populacji są trochę inne parametry zdrowotne. Przykład? Jest więcej osób, które chorują na depresję, niż w populacji ogólnej. O wiele więcej osób cierpi na zaburzenia lękowe, o wiele wyższe jest prawdopodobieństwo samobójstwa i też częściej pojawiają się uzależnienia. Nie wynika to może z samej orientacji, ale przede wszystkim z warunków, w których przedstawiciele tej orientacji funkcjonują. Skutkiem wyższego poziomu lęku i depresji jest większa liczba używek – to element samoleczenia.
Michał Jóźwiak: Geje na Zachodzie mają na pewno o wiele więcej możliwości sięgania po pomoc. Na szerszą skalę prowadzona jest profilaktyka. Więcej jest też takich akcji jak nasza dzisiejsza debata. Fundacja Edukacji Społecznej, gdzie pracuję jako psychoterapeuta, zaczęła od projektu Centrum Pomocy dla osób nadużywających substancji psychoaktywnych i nagle okazało się że wśród naszych pacjentów jest bardzo dużo mężczyzn homoseksualnych, którzy mają problem z narkotykami.
Szymon Adamczak: W Holandii geje mają więcej praw i wolności. Działa Centrum Zdrowia Seksualnego, gdzie większość gejów regularnie przychodzi się badać. To jest darmowe, powszechne i nie budzi żadnych kontrowersji. Badanie się jest wręcz w dobrym tonie. Jak w wynikach coś wyjdzie, dostajesz tabletki, informujesz partnera lub partnerów, i nikogo to nie dziwi. Proste mechanizmy, dostępne dla każdego. Ważne jest też, że PrEP jest ogólnie dostępny i refundowany.
To jest inna mentalność społeczna. Holandia w latach 80. przeżyła ogromny kryzys opioidowy, ludzie umierali na ulicach od przedawkowania heroiny. W związku z tym pojawił się też ogromny problem z HIV i AIDS. Państwo musiało reagować, społeczeństwo od tego czasu jest zorientowane na zdrowie publiczne. Mniejsza jest rola Kościoła, ideologię zastępuje wiedza naukowa. Holandia jest też krajem, który ma bardzo dobrze rozpoznaną scenę narkotykową, ludzie tam wiedzą, jak brać substancje psychoaktywne, żeby nie zrobić sobie i innym krzywdy. Holandia jest największym producentem ecstasy na świecie, tam jest po prosu inna kultura narkotykowa (...) - Krytyka Polityczna
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz