sobota, 8 czerwca 2019
W Tygodniku Polityka historyk ujawnia jest gejem i o seksualności w kościele i grecji
Replika: W "Polityce" wywiad z historykiem starożytności prof. Włodzimierzem Lengauerem, który gładko obala parę mitów na temat greckiej homoseksualności, a przy okazji dobitnie mówi o dzisiejszych problemach seksualnych Kościoła. Oraz… robi coming out!
O tym, że miłość dorosłych mężczyzn do chłopców tłumaczono tym, że jej głównym zadaniem miało być wprowadzanie chłopca w dorosłość:
"Takie wytłumaczenie pojawiło się pod koniec XIX w., gdy badacze, mając mieszane uczucia w stosunku do erotyzmu Greków, próbowali "usprawiedliwić" miłość do chłopców (...) Jeśli dwóch nastolatków stworzyło parę, to nikt się nie sprzeciwiał.
"Wszystko wskazuje na to, że w Atenach epoki klasycznej wzorcem były związki homoerotyczne równolatków"
O seksie udowym jako częstej aktywności Greków:
"To znów wiktoriański sposób tłumaczenia pożycia homoerotycznego, dawno zresztą obalony. Z ikonografii i tekstów wynika, że głównie uprawiano seks analny, stąd określenia takie jak np. euryproktos, czyli "ten o szerokim odbycie"
„Dla Greków żadna forma seksualności nie łączyła się z poczuciem grzechu i winy, co pojawia się dopiero wraz z judeochrześcijańskim stosunkiem do seksualności”
A na koniec profesor Lengauer odnosi się do niedawnej wypowiedzi Legutki:
„- Choć prof. Legutko to osoba, z którą dzieli mnie ideowo i politycznie przepaść i w jego wypowiedzi na temat homoseksualizmu czuć było pogardę, to muszę go trochę bronić, bo w sumie powiedział rzecz słuszną – głównym problemem Kościoła jest homoseksualizm połączony z panującą tam homofobią i obowiązującym celibatem. Bo choć nie da się wykluczyć, że wśród duchownych są też pedofile, których pociąga dziecięcość jako taka bez względu na płeć, to zdecydowana większość tych, którzy krzywdzą małoletnich, to zakonspirowani geje, którzy sięgają po ministrantów, bo mają ich pod ręką. Gdyby księża mogli mieć żony lub partnerów, to by tego wykorzystywania było mniej.
- Kościół i środowiska LGBT będą oburzone.
- Jakoś to zniosę jako ateista wychowany poza religią chrześcijańską . I gej.
My w "Replice" ani trochę nie jesteśmy oburzeni. A raczej jesteśmy - ale sugestią autorki wywiadu Agnieszki Krzemińskiej, a nie wypowiedzią prof. Lengauera.
Frerderic Martel stawia zresztą w "Sodomie" podobną tezę - Kościół katolicki jest wściekle homofobiczny, a jednocześnie trwa dzięki całej masie kryptogejów w swych szeregach.
Panie profesorze, gratulujemy coming outu i dziękujemy za wywiad
Foto: prof. Lengauer (foto: Leszek Zych)
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz