czwartek, 11 kwietnia 2019

Kongres LGBT+ - Przyjęto wspólną Deklarację


Ogromny sukces społeczności LGBT+. W dniach 30-31 marca 2019 w Warszawie odbył się Kongres LGBT+ zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza przy wsparciu ILGA-Europe. W Kongresie wzięło udział 27 grup i organizacji z całej Polski, działających na rzecz osób LGBT+. Przyjęto wspólną Deklarację, w której wskazano najważniejsze potrzeby społeczności LGBT+ oraz zaproponowano konkretne rozwiązania prawne, które na te potrzeby odpowiadają.

Treść Deklaracji możecie przeczytać TUTAJ.

Wskazanych zostało sześć obszarów, w których należy wprowadzić zmiany prawne:

-  Rodzina. Deklaracja postuluje wprowadzenie równości małżeńskiej, zakładającej, że związek małżeński może zostać zawarty przez dwie osoby różnej lub tej samej płci. Dziecko ma prawo do bycia adoptowanym przez małżonków – bez względu na ich płeć. Równolegle do instytucji małżeństwa funkcjonuje instytucja związku partnerskiego, dostępnego dla par tej samej i różnej płci.

- Uzgodnienie płci. Wprowadzenie ustawy o uzgodnieniu płci, przewidującej szybką, przejrzystą i przystępną procedurę administracyjną umożliwiającą uzgodnienie płci dla osób, których tożsamość płciowa jest niezgodna z ich płcią metrykalną, od ukończenia 16 roku życia.

- Bezpieczeństwo. Uwzględnienie w Kodeksie karnym definicji przestępstw z nienawiści, w tym popełnionych ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową lub cechy płciowe. Przestępstwa takie byłyby ścigane z urzędu, a kary surowsze niż kary za porównywalne przestępstwa popełnione bez motywacji opartej na uprzedzeniach.

- Równe traktowanie. Ochrona prawna przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe, obejmująca wszystkie obszary wskazane w ustawie o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Te obszary to: zabezpieczenie społeczne, usługi (w tym usługi mieszkaniowe), rzeczy, nabywanie praw lub energii, opieka zdrowotna, oświata i szkolnictwo wyższe, zatrudnienie.

- Zdrowie. Wprowadzenie zakazu tzw. praktyk konwersyjnych oraz ich promowania. Zapewnienie ze środków publicznych zabiegów medycznych związanych z uzgodnieniem płci.

-  Edukacja. Wpisanie do podstawy programowej treści związanych z równym traktowaniem i przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe oraz przeciwdziałaniem przemocy motywowanej uprzedzeniami. Oprócz tego w podstawie powinny znaleźć się treści pozwalające na przekazywanie wiedzy o orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych.

Deklaracja Kongresu LGBT+ to krok milowy dla naszej społeczności. Rekordowa liczba organizacji i grup podpisała się pod stanowiskiem, zobowiązując się do współpracy i solidarnego pomagania sobie w dążeniu do realizacji wspólnej wizji.

Zyskaliśmy i zyskałyśmy nową nadzieję, że w Polsce wreszcie dokonają się dla nas pozytywne zmiany. Że Polska stanie się krajem, z którego nie będziemy musieli i musiały wyjeżdżać, żeby bezpiecznie i godnie żyć.

Więcej: mnw.org.pl/kongreslgbt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz