sobota, 27 kwietnia 2019
Dokument Arte Moda wychodzi ze skóry - Saint Laurent, geje, motocykliści, sztuka, muzyka, moda kochają kurtki skórzane
Jaką kurtkę zawsze można znaleźć w sklepowych witrynach? Perfecto! Mija 90 lat od jej stworzenia a ta skórzana kurtka nie przestaje być niezbędnym elementem każdej garderoby.
W 1960 Yves Saint Laurent zmienił historię mody – jako jeden z pierwszych zainspirował się ulicą zamiast narzucać jej swoje trendy. Tak oto skóra weszła na salony.
5 lipca 1947 doszło do tzw. „Hoolister riot” – 5 000 motocyklistów zalało to niewielkie miasto. „Bikerzy” żyjący ponad prawem, ubrani w ciężkie, skórzane kurtki, zmienili raz na zawsze uliczną modę.
Historia skórzanej kurtki jest nierozłącznie związana z Vincem Taylorem, który – podobno - jako pierwszy wystąpił w czarnej skórze, na scenie Olympii w lipcu 1961 r. Skąd zdobył taki strój?
W latach '70 narodził się punk. Grały zespoły typu The Clash, Sex Pistols, The Ramones… Wszyscy byli chudzi, nosili obcisłe, podarte jeansy i skórzane kurtki. Występowali przeciwko instytucjom, rządom, przeciwko starszym, podkreślając "jestem inny, twardy". Potem skórzane kurtki zaczęli nagle nosić Vanessa Paradis, 50 Cents, Jay-Z… Co się stało??
Czy kurtka skórzana ma płeć? A jeśli tak ,to do kogo należy – do mężczyzn czy do kobiet? A może należy ją przypisać jakiejś konkretnej grupie – lotnikom, motocyklistom, gejom, buntownikom?
Środowisko artystyczne zainteresowało się skórzaną kurtką niemal natychmiast po pojawieniu się jej na rynku. To ponadczasowy symbol buntu, walki, tożsamości. Takimi przykładami są Andy Warhol, Keith Haring, Basquiat, Lee Quinones, Ronnie Cutrone, Rob Pruitt, Sterling Ruby, Nate Lowman czy Dan Colen. Rzadko mamy do czynienia z akcesorium, które łączy tyle różnych wizji, opinii, stylów.
Wyjątkową cechą skórzanej kurtki retro jest znak czasu. Skóra staje się jaśniejsza, gładsza, bardziej śliska, ze zgięciami w miejscach tarcia, wszystko to nadaje jej piękna.
Skórzana kurtka odgrywa ważną rolę w filmie - służy do określenia bohatera. Czarna skóra jest atrybutem buntownika, jak w filmie „Dziki” (1953)z Marlonem Brando czy „Swobodny jeździec” (1969) i Peter Fonda.
Prosto z pracowni w Nowym Jorku, Jason Schott opowiada o powstaniu legendarnej marki. Słynna kurtka skórzana pojawiła się w 1928 roku i odniosła taki sukces, że zakazano jej w szkołach. To oczywiście tylko przysporzyło jej większej popularności…
Dostępne od 18/10/2017 do 12/07/2020
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz