KPH: W dniu 31 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych (ang. International Transgender Day of Visibility).
Po co nam widzialność osób trans?
O tym co daje widzialność osób trans pisze Grzegorz z Angry Trans, działający w zarządach Fundacji Trans-Fuzja i Federacji Znaki Równości, dążącej do stworzenia centrum LGBTQ w Krakowie:
Usłyszałem kiedyś: „W Polsce są tylko dwie osoby transpłciowe, Anna Grodzka i Ewa Hołuszko”. Tymczasem osoby transpłciowe mijamy na ulicy, dyskutujemy z nimi na grupach, chodzimy z nimi do szkoły, na uczelnię, do pracy. Ile razy nie przeczytałem w trakcie dyskusji „Nie wiedziałem/am że jesteś trans! W ogóle nie widać jakbyś tego nie napisał na swoim profilu! Czemu się przyznajesz?”. Przyznaję się, żebyście wiedzieli, że takie osoby istnieją wśród innych, że osób transpłciowych jest więcej niż tylko dwie na całą Polskę.
Widoczność daje mnóstwo – głównie innym. Osoby odkrywające siebie wiedzą do kogo napisać, gdzie szukać pomocy. Osoby transpłciowe mogą zdobyć więcej informacji o tranzycji. Co z osobami kompletnie nie związanymi z transpłciowością? Mogą zdobyć więcej podstawowych informacji: Jak się nam żyje? Jakie mamy trudności w Polsce? Jak się zwracać? O co nie pytać? Gdzie skierować bliską osobę która się wyoutuje? Jak można nas wesprzeć? Jak można być efektywnym sojusznikiem? Jak nie mówić za nas, a zapraszać nas byśmy to my mówili za siebie?
Najbardziej szokująca rzecz dla innych przy mojej trans aktywności i widoczności to… Pozwanie rodziców. Ludzie nie wiedzą, że jesteśmy jedynym państwem na świecie, gdzie aby zmienić oznaczenie płci w dokumentach musimy pozwać własnych rodziców do sądu. Dla nich to jest chore, niedopuszczalne. Niech wiedzą. Dzięki większej świadomości może kiedyś w końcu coś zmienimy w tym temacie.
Widoczność jest super, ale pamiętajcie, że nie każdy chce żyć w ten sposób. Bardzo dużo osób transpłciowych żyje w tzw. trybie stealth tzn. ukrytym. Nie ma w tym nic złego! Każdy żyje tak jak chce – komfortowo w zgodzie z własnym sumieniem. Nie zmuszajcie kogoś do bycia widocznym – to jest decyzja, a nie obowiązek.
Jak wspierać Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych?
Chcesz pokazać swoją solidarność z osobami transpłciowymi? Oznacz swoje zdjęcie profilowe na Facebook’u przy użyciu nakładki przygotowanej specjalnie z tej okazji przez Ka – Blog transpłciowej dziewczyny. Nakładkę ściągniesz tutaj.
Tweet