niedziela, 2 grudnia 2018

Jak wygląda bieda w Polsce? "Jest dużo bardziej powszechna, niż nam się wydaje"


- To może zdarzyć się każdemu. Są osoby, które kiedyś nieźle sobie radziły w życiu, a choroba czy inne zdarzenia w życiu sprawiły, że znalazły się w kręgu ubóstwa - powiedział dr Rafał Bakalarczyk w TOK FM.

Z raportu Szlachetnej Paczki wynika, że co siódmy Polak dostaje minimalne wynagrodzenie. Oznacza to, że 1,5 mln osób musi utrzymać siebie i swoją rodzinę za około 1 530 zł miesięcznie. Z raportu wynika również, że w co piątej rodzinie włączonej w program Szlachetnej Paczki do dyspozycji dziennie jest... 6 zł 70 gr.

Natomiast co czwarta dorosła osoba w Polsce nie ma pracy. Choć w skali całego kraju nie mówi się o bezrobociu jako istotnym problemie, to w wielu peryferyjnych regionach sięga ono nawet 20 proc.

I jak mówi - powołując się na dane GUS - aż 4 proc. Polaków jest dotkniętych skrajną biedą. - Przekładając to na liczby, jest to 1,5 mln osób. To bardzo dużo - podkreślił ekspert. (...) - Tok FM

Jedna siódma Amerykanów żyje w nędzy, 11 procent niedojada, 1,5 miliona gospodarstw domowych z 2,8 mln dzieci musi przetrwać za dwa dolary dziennie. A Donald Trump pogorszy sytuację najuboższych.

Propaganda mediów i rządu pokazuje jak jest cudownie, że rzekomo bezrobocie jest niskie, gospodarka rozwija się, a tak naprawdę to iluzja, życie jest inne.

Nawet w środowisku LGBTQ jest problem biedą, najgorzej starsze osoby i transpłciowe,wielu na skraju biedy. Odrzucenie przez najbliższy, homofobia otoczenia, brak perspektyw. Brak pomocy wiele instytucje rządowe odrzucają osoby LGBTQ podwójnie dyskryminuje z powodu np niesprawności i inne orientacji.

Polski Raport Social Watch 2010 – Ubóstwo i wykluczenie społeczne który współudział raportu mieli Kampania Przeciw Homofobii.

Najstarszy mieszkaniec warszawskiego hostelu uciekł do niego po tym, jak jego brat uwięził go w domu, tłumacząc, że dzięki temu "nie będzie się ru**ał". Wielu trafiło tam po nieudanych próbach samobójczych. To schronienie dla osób LGBT, które doświadczyły przemocy. Dokładny adres znają wyłącznie jego lokatorzy oraz kadra. O jedynym tego typu ośrodku w Europie Wschodniej opowiada pracująca w nim Agnieszka Duszyńska.

- Trudno jednoznacznie określić. Stosunek naszego społeczeństwa do osób LGBT trochę się zmienia, aczkolwiek jest to powolny proces. Przemoc wobec tych osób pojawia się najczęściej w ich najbliższym otoczeniu, czyli w rodzinie albo sąsiedztwie. Często jej skala jest większa w małej miejscowości, gdzie wszyscy wszystko o sobie wiedzą. Taka osoba jest odrzucana, nie ma środków na życie i pomysłów na to, co ze sobą zrobić. W Warszawie jest trochę lepiej, tu można liczyć na większą anonimowość, ale i większą otwartość. Należy jednak pamiętać, że osoby, które szukają pomocy, często nie mają możliwości, żeby szybko przyjechać do stolicy. Gdy już zdecydują się na taki krok, wydają ostatnie pieniądze, żeby do nas trafić.

- Tak, odzywają się głównie dzięki telefonowi zaufania, ale myślę, że są świadome tego, że u nas nie będą mogły nocować. Na stronie internetowej informujemy o braku takiej możliwości. Było natomiast kilku chłopaków, których przyjęliśmy zaraz po ukończeniu przez nich 18 lat. Przyszli do nas od razu po swoich urodzinach, najwyraźniej czekali specjalnie na ten moment. To byli uczniowie liceów.

- Z naszego doświadczenia i z opowieści osób, które do nas przychodzą, wynika, że takie placówki nie zawsze są na to przygotowane. Zdarza się, że osoby LGBT ponownie doświadczają tam przemocy, tym razem ze strony współlokatorów. Co więcej, świadczą o tym również telefony pracowników schronisk, noclegowni czy innych miejsc interwencji kryzysowej. Oni nie wiedzą, co zrobić z osobami LGBT. Nie są przeszkoleni, nie mają pojęcia, jak się zachować, kiedy osoba, która do nich trafia, identyfikuje się z inną płcią niż biologiczna. To tylko potęguje w ofiarach poczucie odrzucenia. Hostel prowadzony był przez Lambdę i TransFuzja był przede wszystkim miejscem bezpiecznym i profesjonalnym, w którym takie osoby nie są poddawane ocenom. Całość na Gazeta.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz