wtorek, 23 października 2018
9 brzydkich powodów, dla powinno wspierać osoby LGBTQ
Brzydkie Słowa: Dołącz się, wspieraj, podaj dalej! Akcja #wspieramosobylgbtq ma na celu podniesienie świadomości i odwagi osób heteroseksualnych w sojusznictwie z osobami LGBTQ oraz reagowaniu na homofobię i transfobię.
Nie wiesz jak możesz tego dokonać i co to znaczy? Poniżej znajdziesz 9 wskazówek, które rozjaśnią Ci wiele rzeczy, których możesz nie wiedzieć o doświadczeniach osób LGBTQ. Zabieraj głos publicznie, stawiaj opór przeciw homofobii, reaguj na przemoc, aluzje, pogróżki i docinki. Nie ignoruj partnera/partnerki swojego syna/córki, koleżanki/kolegi. Bądź wspierającą/cym koleżanką/kolegą, rodzicem, nauczycielką/lem. Twoje drobne gesty mogą podnieść codzienne poczucie bezpieczeństwa osoby LGBTQ lub nawet uratować komuś życie.Wszyscy mamy wpływ na budowanie dobrych relacji, wzajemną pomoc i zmianę społeczną, która zaczyna się na poziomie jednostki. Nic nie wydarzy się bez twojego udziału i gestu - masz siłę i, sprawczość, żeby zatrzymać eskalację przemocy wobec osób LGBTQ.
1.Osoby LGBTQ doświadczają stresu mniejszościowego. Oznacza to, że z powodu swojej orientacji innej niż heteroseksualna lub tożsamości płciowej doświadczają stresu i samotności związanej nierzadko z wykluczeniem w codziennych aspektach życia, od trzymania za rękę swojego partnera/partnerki po pytania o życie prywatne przez osoby z rodziny, pracy, znajomych. Przywileje są często przezroczyste, jeśli je masz to pomyśl jak możesz nimi wspierać inne osoby, np. poprzez zabieranie publiczne sojuszniczego głosu w kwestiach LGBTQ albo po prostu traktowanie orientacji nieheteroseksualnej znanej ci osoby, tak jakby nie była czymś nienaturalnym, dziwnym odstającym od normy. Niezależnie od orientacji ludzie chcą po prostu tworzyć relacje, rodziny, przeżywają miłości, rozstania czy dzielą wspólnie życie. Nie zadawaj pytań kto jest mężczyzną/kobietą w związku nie próbuj relacji niehetero przypisywać do stereotypów i schematów płciowych.
2.Reaguj na homofobię w przestrzeni publicznej, domu, pracy. Nie puszczaj mimo uszu homofobicznych “dowcipów”, przekłamań o statystykach HIV/AID czy pedofilii, którymi różne grupy zastraszają społeczeństwo. Nie milcz i nie bądź bierny/a - milczenie i bierność tak naprawdę wspiera stronę atakującą i sprawców przemocy. Nidgy nie wiesz czy w twoim otoczenia nie ma osób LGBTQ, które cierpią z powodu częstych ataków i docinek homofobicznych. Homofobiczny i przemocowy głos jest zazwyczaj tak zawłaszczający, że odbiera sprawczość i napawa niepewnością osoby, które wcale tak nie myślą. Przełam to, dodaj siły sobie i innym. Twój sojuszniczy głos może wesprzeć wiele osób, które doświadczają homofobii w wielu miejscach.
3.Prawdopodobnie w każdej klasie czy grupie na uczelni jest jakaś osoba LGBTQ - jeśli jesteś rodzicem czy nauczycielką/lem pomyśl o tym jak zadbać o edukację antydyskryminacyjną w swojej szkole, klasie, uczelni. Jest wiele organizacji pozarządowych, trenerek, trenerów, którzy świetnie edukują młodzież! Skala przemocy rówieśniczej na tle homofobii jest ogromna - nie pozwól, żeby gnębiono, wyzywano, zastraszano, wyśmiewano czy namawiano do samobójstwa dzieci z twojej szkoły czy młodzież z twojej uczelni. Pamiętaj, że bierność wspiera sprawców, a twoja reakcja jest w stanie ocalić komuś życie.
4.Jeśli jesteś rodzicem osoby LGBTQ, znasz jakiś rodziców osób LGBTQ i wiesz, że nie potrafią do końca zrozumieć sytuacji swojej córki czy syna poradź im kontakt z jakąś organizacją rodziców i sojuszniczek/ów osób LGBTQ. Rodzice są często zagubieni i samotni w tej sytuacji oraz boją się doświadczenia dyskryminacji, przemocy i wykluczenia jakie może spotkać ich i ich dziecko. Skontaktuj się z: Akceptacja.
5.Lesbijki i kobiety biseksualne doświadczają dyskryminacji krzyżowej czyli ze względu na płeć oraz orientację, są też dużo częściej narażone na przemoc seksualną niż geje (czyt. Raport KPH), między innymi na gwałty, które w mniemaniu sprawców mają zmienić ich orientację na heteroseksualną. Reaguj na pogróżki, dziwne dwuznaczne teksty, nigdy powtarzaj, nie popieraj haseł, które mówią, że lesbijki są lesbijkami ponieważ nigdy nie doświadczyły heteroseksualnego seksu, ich partner był nieodpowiedni lub są w fazie eksperymentowania. Podobnych aluzji doświadczają też geje Tego typu aluzje mogą doprowadzić do eskalacji przemocy. Jako osoba heteroseksualna nie zawłaszczaj i nie odbieraj integralności seksualnej osób nieheteroseksualnych.
6.Nie traktuj heteroseksualnej orientacji jako jedynej słusznej, dominującej i docelowej. To krzywdzące i wykluczające dla dorastającej młodzieży LGBTQ, która w fazie dojrzewania powinna być objęta szczególną opieką, a nie wykluczeniem i upokorzeniem ze strony osób dorosłych, rówieśniczych, instytucji. Nie dziw się jak ktoś mówi o swoim nieheteroseksualnym związku nawet jak zakładałaś/eś, że jest hetero - nie zakładaj docelowej orientacji, nigdy nie wiesz wszystkiego o życiu osobistym osób z pracy, rodziny, znajomych, sąsiadów/ek. Przy coming oucie koleżanki/kolegi raczej unikaj stwierdzeń typu: no ja też kiedyś całowałam/em się z dziewczyną/chłopakiem. To pozornie pozytywne hasło tak naprawdę ma znamiona homofobiczne, wspiera podejście do osób LGBTQ jakby ich orientacja była przygodą seksualną, eksperymentem albo czymś odbiegającym od “normy”. Najlepsze co możesz w tym momencie powiedzieć to: możesz na mnie liczyć, zawsze będę reagować na homofobię.
7.Pamiętaj, że osoby LGBTQ nie mają równego dostępu do przywilejów społecznych i dóbr ekonomicznych. Małżeństwa,związek aprobowany społecznie i akceptowany przez rodzinę, możliwość decydowania i dowiadywaniu się o stan zdrowia partnera/ki w szpitalu, dziedziczenie, wspólnota majątkowa i ekonomiczny przywilej wspólnych rozliczeń podatkowych, wychowywanie dziecka bez stygmatu i przemocy homofobicznej dla dziecka i rodziców to tylko niektóre z codziennych spraw, które dla osób heteroseksualnych być może są oczywiste i dostępne. Osoby nieheteroseksualne są z tych dóbr wyłączone, a ich głos w tej sprawie jest ignorowany, ośmieszany, wykluczany z debaty publicznej. Pamiętaj raz jeszcze, że bierność wspiera dyskryminację, zabierz głos, zachęć inne osoby sojusznicze, podziel się swoimi zasobami.
8.Być może nie wiesz co to znaczy doświadczenie dysforii płciowej, czyli niezgodności płci psychicznej z płcią fizyczną. W Polsce żyje tysiące osób transseksualnych, które doświadczają nie tylko codziennej dysforii, ale także ogromnej przemocy instytucjonalnej, fizycznej, seksualnej, psychicznej ze strony osób na ulicy, rodziny, lekarzy/lekarek itd. Wspieraj osoby trans poprzez używanie zaimków i imienia takiego, jakim życzy sobie osoba, staraj się nie zadawać pytań o genitalia, seks, orientację seksualną (osoby trans również przecież mogą mieć różne orientacje i nie jest to tożsame z ich tożsamością płciową), imię metrykalne. Nie nazywaj tranzycji zmianą płci ponieważ nie jest to zmiana płci, a korekta płci (korekta fizyczna do płci psychicznej), nie nazywaj tego eksperymentem czy krzywdą dla ciała. Wspieraj osoby transpłciowe takimi jakimi są, nie neguj, nie zawłaszczaj przestrzeni, nie ignoruj ich lęki i stresu.
9.Nie ignoruj homofobii i transfobii, reaguj - możesz ocalić komuś życie. Nie wspieraj milczeniem seksistowskich, i krzywdzących docinek, aluzji, dowcipów. Nie traktuj homoseksualizmu jako trendu, a koleżanki/kolegów LGBTQ jako modny dodatek do swojego życia. Osoby LGBTQ są codziennie na całym świecie zastraszane, gwałcone, ośmieszane, mordowane, pozbawiane podstawowych przywilejów społecznych i ekonomicznych, wyzywane i opluwane z powodu swojej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Bądź wspierająca/y, bądź sojuszniczką/sojusznikiem, zacznij reagować od dziś i na zawsze, zawsze masz wpływ na zmianę społeczną i zatrzymanie przemocy!
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz