czwartek, 27 września 2018
Zarejestruj się i głosuj w wyborach samorządowy
Do 19 października można dopisać się do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania, żeby oddać głos w wyborach samorządowych.
Ci, którzy mieszkają tam gdzie są zameldowani rzecz jasna „z automatu" trafiają do spisu wyborców i nie muszą nic robić; wystarczy, że 21 października pojawią się w odpowiednim lokalu. Jeśli jednak ktoś mieszka np. w Warszawie, ale jest zameldowany w Krakowie, musi się dopisać do rejestru, żeby zagłosować na warszawskich kandydatów i kandydatki.
Procedura dopisania się do rejestru jest bardzo prosta - wystarczy pójść do urzędu gminy zamieszkania (lub, w przypadku większych miast, do delegatury w urzędzie dzielnicy) i złożyć odpowiedni wniosek. Jeśli masz profil zaufany, możesz to zrobić w kilka minut przez internet: goo.gl/qoABCf.
Wydaje się, że zostało sporo czasu, ale gminy zalecają, by nie zwlekać do ostatniej chwili. Zachęcamy zatem wszystkie osoby mieszkające poza miejscowością zameldowania, by szybko załatwiły sprawę. Dla społeczności LGBT+ wybory samorządowe są bowiem niezwykle ważne.
Dlaczego? Brak regulacji prawnych odpowiadających na potrzeby osób LGBT+ to problem dotyczący nie tylko prawa krajowego, lecz również działań samorządów lokalnych. To samorząd jest najbliżej potrzeb mieszkańców i mieszkanek (również osób LGBT+) i ma bezpośredni wpływ na ich codzienne życie.
Zapobieganie przemocy w szkole i na ulicach, systemowa pomoc dla osób LGBT+ zagrożonych bezdomnością, czy edukacja antydyskryminacyjna i wsparcie dla osób LGBT+ oraz inicjatyw, które im pomagają to tylko kilka przykładów postulatów dotyczących właśnie szczebla lokalnego.
Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza przygotowało program samorządowy - listę gotowych rozwiązań adresowanych do społeczności LGBT+, które można wdrażać na poziomie lokalnym. Choć dotyczy on Warszawy, pewne jego elementy da się wprowadzić w życie również w innych miastach lub gminach. Obejmuje on między innymi:
-Monitoring przestępstw motywowanych nienawiścią, prowadzony przez straż miejską
-Wprowadzenie do szkół osób przygotowanych do pomocy uczniom i uczennicom LGBT+ oraz pracy z kadrą pedagogiczną w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej
-Powoływanie pełnomocników i pełnomocniczek ds. społeczności LGBT+
-Tworzenie i finansowanie hosteli interwencyjnych dla osób LGBT+
-Tworzenie centrów społecznościowych wspierających i animujących życie lokalnej społeczności LGBT+ przez udostępnianie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz poszukiwanie pomocy i wsparcia
Więcej szczegółów dotyczących naszego programu samorządowego znajdziecie tutaj: https://mnw.org.pl/program_samorzadowy_dla_lgbt/
Jeśli zatem mieszkacie w innej miejscowości niż ta, w której macie meldunek a chcecie poprzeć miejscowych kandydatów i kandydatki przychylne postulatom społeczności LGBT+, koniecznie wypełnijcie odpowiedni wniosek w urzędzie gminy!
[Ekipa Miłości Nie Wyklucza]
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz