wtorek, 5 września 2017
Znamy laureatów i laureatki Nagrody Tolerancji 2017
Przyznawana co roku Nagroda Toleracji jest wyrazem uznania dla szczególnych dokonań osób z poszczególnych krajów. Statuetka przedstawiająca cztery żagle symbolizować ma przymierze. Nagrodę przyznają kraje członkowskie Berlińskiego Przymierza Przeciw Homofobii (European Alliance Against Homophobia) – Lambda Warszawa wspólnie z KPH oraz z organizacjami z Francji (SOS-Homophobie), Niemiec (MANEO), Irlandii Północnej (The Rainbow Project) i Szwajcarii (Pink Cross). Znamy już tegorocznych laureatów.
W Polsce Lambda Warszawa i KPH postanowiły uhonorować Elżbietę Szczęsną za jej całościowe zaangażowanie w obronę praw człowieka, a w szczególności za zainicjowanie i współtworzenie pierwszej w Polsce grupy Rodziców osób LGBT.
Wręczenie statuetek odbędzie się już w październiku podczas obchodów 20-lecia Lambdy Warszawa. Nie możemy się doczekać tak wspaniałego towarzystwa.
POLSKA – Elżbieta Szczęsna, założycielka Stowarzyszenia rodziców LGBT „Akcpeptacja”
Z wykształcenia chemiczka; emerytowana nauczycielka chemii, zwolniona z pracy na początku stanu wojennego w Polsce.
Współpracowała z wydawnictwami podziemnymi jako tłumaczka prasy niemieckojęzycznej.
Od 1989 do 2007 roku pracowała w Biurze Interwencji Senatu RP – wyższej Izby polskiego parlamentu.
W 2007 roku założyła przy Lambdzie Warszawa grupę rodziców osób LGBT; w 2013 roku współzałożyła Stowarzyszenie Akceptacja – stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół osób LGBT. Do 2017 roku – jej Prezeska. Obecnie – Prezeska Honorowa. Za swoją pracę została odznaczona w 2013 r. niemiecką nagrodą Respektpreis.
Jej osobiste doświadczenie i zaangażowanie pozwoliły setkom osób z całego kraju, które dowiadywały się o tym, że ich dziecko jest lesbijką, gejem lub osobą transpłciową kontaktować się ze sobą, nawzajem wspierać i wymieniać doświadczeniami.
Praca Elżbiety Szczęsnej na tym polu doprowadziły również do powstania pierwszego polskiego Stowarzyszenia rodziców i rodzin osób LGBT – „Akceptacji”.
NIEMCY – Heiko Maas, minister sprawiedliwości w rządzie federalnym
W roku 2014 Heiko Maas był pierwszym federalnym ministrem sprawiedliwości, który otwarcie potępił paragraf § 175 niemieckiego kodeksu karnego (który stał się podstawą prześladowań i eksterminacji homoseksualistów przez nazistów, i został całkowicie usunięty dopiero20 lat temu) oraz przyznał rehabilitacje skazanym.
FRANCJA – nagrodzono dwie osoby: Stéphane Corbin i Océane Rosemarie
Stéphane Corbin to francuski kompozytor i piosenkarz, aktywnie zaangażowany w walkę z homofobią.
Océane Rosemarie jest piosenkarką, aktorką, reżyserką i komediantką. W swojej twórczości przedstawia historię lesbijek, aktywnie działając na rzecz społeczności LGBT.
IRLANDIA – Chris Hudson, pastor
Chris Hudson jest pastorem kościoła protestanckiego w Belfaście. Przez ostatnie 15 lat otwarcie okazuje solidarność osobom LGBT, opowiadając się za solidarnością i równością praw.
SZWAJCARIA – Alan David Sangines, aktywista
Alan David Sangines pierwsze kroki jako aktywista robił wspierając uchodźców LGBT w Szwajcarii. 2012 – 2016 był przewodniczącym organizacji LGBT w swojej partii (socjaldemokratów z Szwajcarii), gdzie walczył o to, aby kwestie LGBT pozostały priorytetowe dla porządku obrad jego partii. W 2012 roku został wiceprzewodniczącym i urzędnikiem Pride Festival w Zurychu, największego festiwalu LGBT w Szwajcarii.
Więcej o laureatach
Więcej o nagrodzie
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz