środa, 8 lutego 2017
Prokuratorzy mają pilnować legalizacji w Polsce ślubów osób tej samej płci
Miłość Nie Wyklucza: Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand skierował do wszystkich prokuratorów regionalnych w Polsce wytyczne, w których do obowiązków prokuratorów zaliczył przystępowanie do postępowań ws. transkrypcji zagranicznych aktów małżeństwa par tej samej płci. Transkrypcja zagranicznego aktu małżeństwa polega na przeniesieniu tego aktu do polskiego rejestru stanu cywilnego.
Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego, kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić transkrypcji m.in. w sytuacji, gdy byłaby ona „sprzeczna z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej”. Za „zasadę porządku publicznego” urzędnicy stanu cywilnego i sądy uznają art. 18 Konstytucji – sprzeczne z art. 18 jest zatem zawarte za granicą małżeństwo osób tej samej płci.
Do tej pory nie tylko nie udało się żadnej parze tej samej płci w Polsce dokonać transkrypcji aktu małżeństwa, często nie jest możliwe nawet uzyskanie zaświadczenia umożliwiającego zawarcie takiego małżeństwa za granicą (vide sprawa Jakuba Urbanika). Zgodnie z wytycznymi, prokuratorzy mają zatem obowiązek do takich postępowań przystępować, zapewne w celu wywierania dodatkowego nacisku na urzędników i sędziów – do tej pory prokurator przyłączył się do jednego z postępowań prowadzonych w ramach Koalicji na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej.
Nawet bez takich nacisków wszystkie postępowania dotyczące uznania przez urzędy stanu cywilnego skutków zawartych za granicą związków partnerskich i małżeństw czy dotyczące wydania zaświadczenia umożliwiającego zawarcie takiego związku za granicą kończą się odmową.
Niepokojąca jest obecność prokuratorów w tych postępowaniach, bo może wzbudzać w urzędnikach, sędziach i przede wszystkim – w parach – przekonanie, że starając się o transkrypcję robią coś niezgodnego z prawem. Tymczasem zawieranie związków partnerskich i małżeństw za granicą jest realizacją prawa człowieka do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, które przysługuje w równym stopniu parom tej samej i różnej płci.
W reakcji na nowe wytyczne, Mikolaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, zamieścił wczoraj na swoim Facebooku takie oświadczenie:
„Skoro pan prokurator Robert Hernand akurat w ten sposób przypomina, że Prokuratorzy stoją na straży praworządności, to ja przypominam, że adwokaci - działając praworządnie - stoją na straży praw i wolności człowieka.
W związku z tym deklaruję, że w przypadku przyłączenia się do takich postępowań przez prokuratora, będę wraz z kolegami i koleżankami z kancelarii starał się pomóc tym którzy się zgłoszą do nas pro bono i dołożę wszelkich starań, by skoordynować pomoc ze strony innych adwokatów, którzy zechcieliby pomagać.”
Serdecznie dziękujemy za te słowa. Dobrze wiedzieć, że nawet w tak nieciekawej sytuacji możemy liczyć na wsparcie sojuszników!
Oświadczenie KPH: Prokuratura chce kontrolować pary jednopłciowe!
W specjalnie przygotowanych wytycznych opublikowanych na stronie Prokuratury Krajowej, Zastępca Prokuratora Generalnego, Robert Hernand, przypomina wszystkim prokuratorom o obowiązkach, jakie na nich ciążą. Prokuratorzy mają m.in. ustalać, ile aktualnie trwa postępowań o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym na wniosek osób, które zawarły małżeństwo z osobą tej samej płci za granicą. Po uzyskaniu danych prokuratorzy mają obowiązek zgłaszać udział w takich postępowaniach.
OŚWIADCZENIE Kampanii Przeciw Homofobii
Kampania Przeciw Homofobii wyraża głębokie zaniepokojenie treścią pisma skierowanego do wszystkich prokuratorów regionalnych przez Zastępcę Prokuratora Generalnego Roberta Hernanda, w sprawie rejestracji w Polsce małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci za granicą.
Treść pisma jest dostępna na stronie Prokuratury Krajowej: http://bit.ly/2kCDlcU
W swoim piśmie zastępca Prokuratora Generalnego wskazał, że w sprawach dotyczących tzw. transkrypcji, czyli wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego zagranicznych aktów małżeństwa par tej samej płci prokuratorzy powinni zgłaszać swój udział w tej kategorii postępowań w celu stania „na straży praworządności”. Kampania Przeciw Homofobii, jako organizacja stojąca na straży praw osób LGBT, nie może pozwolić na to, aby 2 miliony Polek i Polaków żyło w poczuciu zagrożenia ze strony państwa.
W naszej ocenie pismo przygotowane przez Prokuraturę Krajową ma na celu zniechęcenie osób pozostających w związkach jednopłciowych do podejmowania jakichkolwiek prób uznania ich związków w świetle polskiego prawa. Dostrzegamy w działaniach Prokuratury podobieństwo do akcji „Hiacynt”, która polegała na podejmowaniu przez państwo działań wymierzonych w osoby LGBT.
Zdaniem Kampanii Przeciw Homofobii wydanie oświadczenia przez Prokuraturę było również przedwczesne i zbędne. Nie doszło bowiem w Polsce dotychczas do wydania przez jakikolwiek organ administracji lub sąd rozstrzygnięcia, które prowadziłoby do prawnego zinstytucjonalizowania związku tworzonego przez dwie osoby tej samej płci. Nie doszło zatem do wystąpienia sytuacji, które wymagałyby tego rodzaju reakcji ze strony kierownictwa Prokuratury.
W opinii Kampanii Przeciw Homofobii Prokuratura w swoim piśmie nie dostrzega różnicy pomiędzy dokonaniem transkrypcji (wpisania) zagranicznego aktu małżeństwa do polskich ksiąg stanu cywilnego, a wywołaniem skutków prawnych przez tego rodzaju akt małżeństwa w Polsce.Prokuratura wydaje się utożsamiać ze sobą te dwie sytuacje. Wbrew ocenie Prokuratury transkrypcja nie prowadzi do obowiązku uznawania przez państwo polskie skutków prawnych małżeństw jednopłciowych zawartych zagranicą. Transkrypcja potwierdza jedynie fakt wydana aktu małżeństwa i jego moc dowodową. W ocenie adw. Pawła Knuta, prawnika KPH – Transkrypcja zagranicznego aktu małżeństwa nie prowadzi do naruszenia polskiego porządku prawnego. Jest wręcz przeciwnie – dokonywanie transkrypcji sprzyja ochronie zasady praworządności, na którą powołuje się Prokuratura. Polskie organy władzy państwowej mają dzięki temu wiedzę o pozostawaniu przez daną osobę w zawartym za granicą związku małżeńskim. Pozwala to im m.in. na skutecznie przeciwdziałać zjawisku bigamii. Świadomie rezygnowanie z możliwości ustalenia tych informacji może paradoksalnie szkodzić polskiemu systemowi prawnemu.
Odpowiadając na „mobilizację” ze strony Prokuratury chcemy zadeklarować, że Kampania Przeciw Homofobii jest gotowa udzielić nieodpłatnej pomocy prawnej każdej parze, która w związku z publikacją pisma Prokuratury spotka się utrudnieniami w ochronie swoich praw.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz