sobota, 15 października 2016
Oświadczenie WOT PTP i Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego sprawie Paula Camerona
Tygodniowe tournée po Polsce odbywa dr Paul Cameron, znany ze swoich uprzedzeń wobec homoseksualizmu. Miał już wystąpienia w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, a także w Sejmie. Oświadczenie w jego sprawie wydał Zarządu Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
"Szanowni Państwo,W imieniu Zarządu Warszawskiego Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pragniemy poinformować, że treści prezentowane przez dr Paula Camerona podczas jego wystąpienia w polskim Parlamencie w dniu 11 października 2016 roku nie oddają stanu aktualnej wiedzy psychologicznej. Dr Cameron od lat postuluje uznawanie orientacji homoseksualnej za chorobową oraz proponuje karanie za posiadanie takiej orientacji, co zgodnie z doniesieniami prasowymi proponował także podczas wystąpienia w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Pragniemy podkreślić, że pseudo-badania prowadzone przez dr Camerona nie spełniają standardów metodologicznych i nie są uznawane za badania naukowe. Dr Cameron ponad 30 lat temu został usunięty z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Aktualny stan wiedzy dotyczący osób o orientacji nieheteronormatywnej znajduje się w dwóch publikacjach, dostępnych na polskim rynku: „Wprowadzenie do psychologii LGB” oraz „Podręcznik poradnictwa i psychoterapii osób homoseksualnych i biseksualnych”. Zarząd WOT PTP" (Gazeta Wyborcza)
Oświadczenie pracowników, pracownic, doktorantów i doktorantek Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
My, niżej podpisani, powołując się na stanowiska i decyzje profesjonalnych organizacji, takich jak Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (1983), Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne (1987) i Kanadyjskie Towarzystwo Psychologiczne (1996) dystansujemy się jako naukowcy i psychologowie wobec poglądów głoszonych przez Paula Camerona.
Jednocześnie wyrażamy sprzeciw wobec wszelkich działań, które pod pozorem prezentowania wiedzy naukowej, służą szerzeniu uprzedzeń i nietolerancji z powodu orientacji seksualnej.
[Jeśli nie zaznaczono inaczej, to podpisani są pracownikami naukowymi Instytutu Psychologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie]
dr Dariusz Asanowicz
dr Elżbieta A. Bajcar
dr Przemysław Bąbel
dr hab. Marta Białecka-Pikul
dr Arkadiusz Białek
dr Marcin Bukowski
dr Karolina Byczewska-Konieczny
dr Michał Chmiel, University of Kent, Canterbury/Instytut Psychologii Stosowanej UJ
dr Aneta Czernatowicz-Kukuczka
dr hab. Bartłomiej Dobroczyński
dr Piotr Dragon
dr Karolina Dukała
dr hab. Aleksandra Gruszka-Gosiewska
dr Radosława Herzog-Krzywoszańska
dr hab. Grzegorz Iniewicz
prof. dr hab. Małgorzata Kossowska
dr Michał Kuniecki
dr hab. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz
dr hab. Romuald Polczyk
dr Katarzyna Prochwicz
dr Marta Siedlecka
dr Katarzyna Sikora
dr Malwina Szpitalak
dr hab. Marcin Szwed
dr Magdalena Śmieja
dr hab. Michał Wierzchoń
dr hab. Eligiusz Wronka
dr Jadwiga Wrońska
dr Mirosław Wyczesany
mgr Anna Anzulewicz (doktorantka)
mgr Paweł Bakalarz
mgr Mateusz Blukacz (doktorant)
mgr Marianna Boros (doktorantka)
mgr Anna Borawska (doktorantka)
mgr Gabriela Czarnek (doktorantka)
mgr Marta Dora (doktorantka)
mgr Joanna Durlik (doktorantka)
mgr Krzysztof Dyga (doktorant)
mgr Daniel Dzida (doktorant)
mgr Joanna Grzymała-Moszczyńska (doktorantka)
mgr Justyna Hobot (doktorantka)
mgr Karolina Koziara (doktorantka)
mgr Aleksandra Krogulska (doktorantka)
mgr Patrycja Maciaszek (doktorantka)
mgr Bartosz Majchrowicz (doktorant)
mgr Marta Maj (doktorantka)
mgr Katarzyna Marchewka (doktorantka)
mgr Magdalena Mijas (doktorantka)
mgr Michał Nowak (doktorant)
mgr Joanna Pilarczyk (doktorantka)
mgr Aleksandra Rataj (doktorantka)
mgr Zuzanna Skóra (doktorantka)
mgr Radosław Stupak (doktorant)
mgr Maciej Taraday (doktorant)
mgr Kinga Wołoszyn (doktorantka)
mgr Natalia Wójcik (doktorantka)
źródło Queerowy Maj
"Homo oburzeni", "Solidarność naszą bronią", "Homofobię można leczyć" - transparenty z takimi hasłami przyniosło kilkadziesiąt osób, które w piątek pikietowały pod hotelem Galaxy. Ich pikieta to sprzeciw wobec wizyty w Krakowie Paula Camerona, znanego z homofobicznych wypowiedzi - Gazeta Wyborcza.
Na konferencji w związku z wizytą Paula Camerona w Krakowie wspólnie z Queerowy Maj / Marsz Równości w Krakowie wyraziliśmy dziś sprzeciw wobec prób podsycania nienawiści względem osób LGBT. Wyrazimy go też licznie dziś o 17:00 pod hotelem Galaxy przy ul. Gęsiej.
Joanna Grzymała-Moszczyńska z Rady Krajowej Razem: Paul Cameron nie jest naukowcem. Za swoje kłamstwa i pomówienia został wykluczony z najważniejszych amerykańskich stowarzyszeń naukowych - Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego, stanowisko zajęło także Polskie Towarzystwo Seksuologiczne, a także wielu pracowników i pracownic Instytutu Psychologii UJ. To wstyd, że ludzi zawodowo zajmujących się szczuciem na osoby LGBT zaprasza się na wykłady do polskiego parlamentu. Jesteśmy trzecim państwem w Europie, po Rosji i Mołdawii, do którego Camerona zapraszają instytucje publiczne.
W Krakowie spotkanie z homofobem organizuje Ruch Narodowy. Obserwujemy wzrost groźnych - homofobicznych i ksenofobicznych działań Ruchu Narodowego, które objawiają się agresją wobec grup mniejszościowych.
Utrwalanie stereotyopów i uprzedzeń poprzez promowanie pseudonaukowej propagandy Camerona niestety trafia do młodzieży, która jest podatna na tego rodzaju manipulacje. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na brak odpowiedniej powszechnej edukacji seksualnej nie jest odpowiednio na nie przygotowana. Dodatkowo dzieci i młodzież są w polskich szkołach narażone na homofobiczną przemoc i dyskryminację.
Artur Maciejewski ze Stowarzyszenia Queerowy Maj: Paul Cameron poszedł o krok dalej: w trakcie poniedziałkowej konferencji przedstawił dwie drogi “ograniczenia zjawiska homoseksualizmu”: traktowanie homoseksualizmu jako choroby lub jako przestępstwa. Jednoznacznie zasugerował penalizację homoseksualizmu, jako bardziej skuteczne rozwiązanie. Choć w krajach, w których panują elementarne standardy poszanowania praw człowieka, lata temu został zdyskredytowany, w Polsce został przywitany z honorami.
Kraków nie zgadza się na taki stan rzeczy. Chcemy pokazać, że Kraków jest otwartym i przyjaznym miejscem, w którym każdy i każda może się czuć bezpiecznie, a godność każdej osoby jest szanowana. Nie chcemy homofobii i nienawiści. Zachęcamy do okazania solidarności poprzez udział w dzisiejszej demonstracji, która odbędzie się dziś o 17:00 pod hotelem Galaxy przy ul. Gęsiej.
Zachęcamy do wspólnego wyrażenia sprzeciwu wobec prób podsycania nienawiści względem osób LGBT i stygmatyzacji mniejszości. Nie chcemy aby ktokolwiek w Polsce doświadczał nienawiści z jakiegokolwiek powodu - Partia Razem.
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz