środa, 18 maja 2016

News: Robert Biedroń, KPH, Rosja, Gruzja, Związki jednopłciowe, Yga Kostrzewa ...


Kostrzewa: Homofobia w polskim społeczeństwie stała się bardziej widoczna. Nie wydaje mi się, żeby znacząco więcej Polek i Polaków chciało pozbawić nas praw. Ale niektóre osoby i grupy poczuły się wystarczająco mocne, by uznać, że mają prawo wybić nam szybę w siedzibie, bo czują wsparcie ze strony polityków, którzy operują mową nienawiści.- NGO.PL

Robert Biedroń w rozmowie z Moniką Olejnik przyznał, że czeka na przyjazd do Polski papieża Franciszka. Prezydent Słupska dodał, że nie podoba mu się styl obecnej władzy. - Z drugiego rzędu rządzi nami Putin, czyli Jarosław Kaczyński - mówił Gość Radia ZET, który komentował także krytykę Michała Szpaka ze strony parlamentarzystów PiS.

Biedroń nie zgadza się z oceną Billa Clintona, twierdzącego, że Polska zrezygnowała z demokracji, ale uważa, że były prezydent USA słusznie zauważa putinowski styl władzy nad Wisłą.

Mam nadzieję, że Franciszek odmieni oblicze ziemi, tej ziemi - parafrazował słynne słowa Jana Pawła II prezydent Słupska i dodawał, że wkrótce zamierza napisać list do głowy Kościoła.

Biedroń w programie Gość Radia ZET zauważył, że w Polsce panuje „zaściankowa mentalność”. Widać ją m.in. w podejściu do homoseksualistów i wypowiedzi senatora PiS na temat Michała Szpaka. Europarlamentarzysta z Rzeszowa Stanisław Ożóg pytał na Facebooku, czy polski reprezentant w konkursie Eurowizji to przedstawiciel szatana podobny do kobiety.

Takie wypowiedzi to wstyd, ale to wynika z mentalności. Co my zrobiliśmy, żeby to zmienić? Co zrobił rząd PO? - pytał retorycznie Robert Biedroń.

- Pamiętam rechot Donalda Tuska i jego koleżków - przypomniała Monika Olejnik.  Donald Tusk myślał, że jak zbuduje autostrady i dobre drogi, to społeczeństwo się zmieni - zauważył Gość Radia ZET.

KPH: 18 punktów procentowych na 100 – to wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA-Europe analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Wśród krajów Unii Europejskiej jedynie Łotwa uzyskała gorszy wyniki. Tak niskiej pozycji nie zajęliśmy jeszcze nigdy! 17 maja, kiedy na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii i Transfobii (IDAHOT) KPH wręczy posłom i posłankom tęczowe mapy ilustrujące sytuację osób LGBTI w Europie wraz z apelem o podjęcie działań na rzecz równouprawnienia.

„Polska od kilku lat spada w rankingu ILGA-Europe. Europa idzie do przodu, a my stoimy w miejscu. Jeśli PiS utrzyma status quo w sprawach LGBT to pod koniec kadencji obecnego parlamentu będziemy bliżej putinowskiej Rosji niż Europy zachodniej” – tak zatrważająco słaby wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA-Europe komentuje wiceprezeska KPH, Miroslawa Makuchowska. Od Malty, która zajęła pierwszą pozycję w rankingu, dzieli nas aż 70 punktów procentowych. Z Rosją różnimy się zaledwie o 11 punktów. Polska straciła aż 9 punktów procentowych w stosunku do zeszłorocznego wyniku, co obrazuje krytyczną sytuację osób LGBT w naszym kraju.

Tęczowy ranking ILGA-Europe, publikowany od ośmiu lat w okolicach Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii i Transfobii przypadającego na 17 maja, ilustruje sytuację prawną i polityczną osób LGBTI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i interpłciowe) w Europie. W ciągu ostatnich 3 lat Polska systematycznie obniża swoją pozycję w tęczowym rankingu ILGA-Europe. W 2013 roku uplasowaliśmy się na 23 miejscu, przez kolejne dwa lata zajmowaliśmy 24 miejsce, a w tym roku spadliśmy na przedostatnią pozycję wśród krajów Unii Europejskiej, którą zajmujemy ex aequo z Litwą. „Powodem tak złego wyniku Polski nie jest zmiana sytuacji prawnej w naszym kraju, lecz podwyższanie standardów ochrony w innych krajach Europy” – tłumaczy wiceprezeska KPH.

Obecnie tylko 5 krajów członkowskich UE nie reguluje w żaden sposób sytuacji prawnej par jednopłciowych. Na 500 mln mieszkańców Unii Europejskiej dostępu do związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych nie ma 75 mln osób, z których połowa to Polacy i Polki. Poza Polską pary jednopłciowe nie mają możliwości sformalizowania swoich związków jedynie w Bułgarii, Rumunii, Litwie i na Łotwie (11 maja, a więc już zakończeniu prac nad tęczowym rankingiem, związki partnerskie wprowadzono we Włoszech). 20 krajów należących do Unii ma różne rozwiązania dla par jednopłciowych, w tym w 9 obowiązuje równość małżeńska. W 11 krajach pary jednopłciowe mają prawo do adopcji zewnętrznej dzieci, a w 13 adopcji wewnętrznej. Obecnie wśród krajów UE zaobserwować można wyraźną tendencję podwyższania standardów ochrony prawnej osób LGBT. Trend obejmuje nie tylko Europę zachodnią, ale również takie kraje jak Grecja, Cypr czy kraje byłej Jugosławii. Standardem w UE jest też ochrona osób LGB przed przestępstwami z nienawiści – odpowiednie uregulowania prawne istnieją w 18 krajach, w tym m.in. w Słowacji, Chorwacji, na Węgrzech, w Litwie i Rumunii. W Polsce przestępstwa motywowane homofobią i transfobią wciąż nie są traktowane jako przestępstwa z nienawiści. Rekordzistą jest katolicka Malta, która w przeciągu trzech lat poprawiła swój wynik o 53 punkty procentowe i obecnie z wynikiem 88% zajmuje pierwszą pozycję w rankingu.

Jakich praw brakuje w Polsce? Obecnie polskie prawo nie pozwala parom jednopłciowym na jakąkolwiek formę formalizacji ich związków. Osoby LGBT nie mogą liczyć na ochronę przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej, edukacji oraz w dostępie do dóbr i usług (ustawa antydyskryminacyjna). Orientacja seksualna i tożsamość płciowa nie są uwzględniane w katalogu przesłanek w art. dotyczących przestępstw z nienawiści. Kolejnym ograniczeniem jest obowiązek rozwodu dla osób transpłciowych uzgadniających swoją płeć oraz brak zakazu dokonywania interwencji chirurgicznych bez świadomej zgody osób interpłciowych.

Rosyjscy działacze LGBT z Petersburga, aresztowani, z okazji międzynarodowego dnia walki z homofobią. (GayStarNews)

Sąd w Bochni będzie rozpatrywał odwołanie pary gejów od decyzji kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Bochni, który odmówił im zgody na zawarcie związku małżeńskiego. Obaj mężczyźni złożyli w USC oświadczenie, że chcą zawrzeć związek i nie ma po temu prawnych przeszkód, ponieważ są pełnoletni, nieubezwłasnowolnieni i stanu wolnego.

Podobnie uczyniły cztery inne pary homoseksualne (jedna to związek mężczyzn, trzy kolejne - kobiet) w innych częściach Polski, które postanowiły walczyć z brakiem możliwości legalizacji w Polsce związków jednopłciowych. Jak podkreślają, potrzebują od państwa gwarancji bezpieczeństwa dla funkcjonowania ich rodzin.

Adwokaci reprezentujący pary jednopłciowe złożyli odwołanie do sądu powszechnego, sprawę rozpatrywał będzie wydział rodzinny. Powołują się na niedawne orzeczenie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Oliari i inni przeciwko państwu włoskiemu, w którym Trybunał nakazał Włochom legalizację takich związków.

- Trybunał wskazał na przepisy gwarantujące każdemu obywatelowi prawo do poszanowania życia rodzinnego - argumentuje adwokat Paweł Osik, reprezentujący parę gejów. - U nas jest podobna sytuacja, jaka była we Włoszech. Skoro tak, to państwo ma margines swobody, by tę kwestię uporządkować, dostrzec związki jednopłciowe i wybrać ewentualną formę ich legalizacji - dodaje - Gazeta Wyborcza.

Sąd Rejonowy w Bochni podzielił zdanie kierownika USC, który odmówił ślubu parze homoseksualnej z Krakowa. Dziś zapadł wyrok w tej sprawie - Gazeta Krakowska.

​Pinksixty News wiadomości LGBT


Jaka jest polska transfobia? O agresji na ulicy i na posterunku opowiadają Edyta Baker i Wiktor Dynarski z Fundacji Trans-fuzja


10 działaczy aresztowany w Gruzji. Policja zatrzymała działaczy, którzy malowali graffiti na ogrodzeniu urzędu gruzińskiego kościoła prawosławnego. Policja twierdzi, że działacze mogą spotkać grzywny, od wandalizmu do nieposłuszeństwa rozkazów policji.

Wcześniej minister finansów Gruzji krzyczał do działaczy "zboczeńcy", też działacze protestowali przed hotelem który ma odbyć kongres rodzin światowy, powiązani z homofobami wraz Rosją.

Dodatkowo jeden działacz został zaatakowany w swoim mieszkaniu i ukradziono jemu laptop, telefon. Dodatkowo odbył się protest działacze nieźli trumnę. (GayStarNews/Queer.de/DFWatch)


Democracy Now! wiadomości w perspektywy lewicowej



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz