niedziela, 15 maja 2016

Marsz Równości przeszedł przez Kraków


Fot: Miłość Nie Wyklucza
Kilkaset osób przeszło ulicami Krakowa w 12. Marszu Równości pod hasłem: "Nie ma równości bez solidarności". W odczytanym manifeście uczestnicy marszu domagali się podmiotowego traktowania i spełnienia ich 21 postulatów, w tym prawa do małżeństw i adopcji dla par jednopłciowych.

- Solidarność nie jest elementem historii zarezerwowanym dla wybranych. Tylko dzięki naszym czynom można sprawić, by solidarność była urzeczywistniana, szczególnie w tak trudnych czasach, jak teraz. Jedynie poprzez współpracę możemy zbudować lepsze jutro – mówił jeden z organizatorów Artur Maciejewski.

- Odwołując się do wspólnego dziedzictwa Solidarności, poprzez 21 postulatów uwzględniających problemy nie tylko społeczności LGBT, ale również kobiet, rodzin czy osób z niepełnosprawnościami, chcemy pokazać, że równość jest dla wszystkich, nie tylko dla wybranych – mówił Maciejewski.

Fot Miłość Nie Wyklucza
W odczytanym przez niego na zakończenie marszu "Manifeście Marszu Równości 2016" stwierdzono: "Tak jak ponad czterdzieści lat temu strajkujący robotnicy i robotnice domagali się przestrzegania konstytucyjnych praw i wolności oraz poprawy warunków bytowych społeczeństwa, tak my dziś domagamy się od władz podmiotowego traktowania i spełnienia naszych dwudziestu jeden postulatów".

Wśród postulatów, oprócz prawa do zawierania małżeństw i adopcji przez pary jednopłciowe znajdowały się także postulaty: uproszczenia procedury uzgodnienia płci i prowadzenie pełnej refundacji korekty płci; wprowadzenia systemowych rozwiązań polepszających sytuację młodych osób LGBT; podniesienia jakości opieki ginekologicznej i położniczej, refundacji antykoncepcji oraz zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego, umożliwienia dobrowolnego ubezpłodnienia i zniesienia karalności zabiegów przerywania ciąży.

Były także postulaty obowiązkowej edukacji antydyskryminacyjnej, realizacji faktycznej neutralności światopoglądowej państwa i instytucji publicznych, zapewnienia przez państwo godnego bytu każdego człowieka. Podane w manifeście postulaty dotyczyły także wolnych i niezależnych mediów bez stereotypów i nienawiści; zwiększenia dofinansowania instytucji kultury, sztuki i nauki oraz zaprzestania ograniczenia działalności artystycznej i naukowej z przyczyn ideologicznych.

Fot Miłość Nie Wyklucza
W manifeście była także mowa o potrzebie przyjęcia i wsparcia osób zmuszonych do uchodźstwa na skutek wojen, klęsk żywiołowych oraz prześladowań, a także ochrony środowiska naturalnego i zaostrzenia kar za znęcanie się nad zwierzętami - Onet.pl

Razem wychowujemy dwójkę naszych dzieci. Przyjechałyśmy tu specjalnie z Wrocławia, żeby pokazać drugiej stronie, że w Polsce też są takie rodziny jak nasza - mówiły "Wyborczej" Magda i Kasia, uczestniczki Marszu Równości.

W tłumie dominowali dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Spotkać też można było osoby dużo starsze. - Idziemy w tym marszu, by wesprzeć naszą córkę, która jest lesbijką - mówili Iwona i Adam.

Spotkaliśmy też parę nastolatek. Przyjechały spoza Krakowa. - Na co dzień nie mamy problemów. Czasem koledzy w szkole, w kłótniach, nam dogryzają - mówiły. Tęczowa flaga, niesiona przez uczestników marszu, miała 29 m długości i 9 m szerokości - Gazeta Wyborcza.

wideo Queer.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz