środa, 2 marca 2016

Homoseksualność zwierząt i naturalna różnorodność


Wychodzimy z ukrycia: Bruce Bagemihl, "Biological Exuberance: Animal Homosexuality and Natural Diversity" (Bujność przyrody: Homoseksualność zwierząt i naturalna różnorodność), 1999 (752 strony).

Homoseksualność w ogromnej liczbie form została naukowo udokumentowana u ponad 450 gatunków ssaków, ptaków, gadów, owadów i innych zwierząt na całym świecie. Książka Bruce’a Bagemihla jest pierwszą obszerną prezentacją tego tematu. Korzystając z bogatego zasobu wyników badań zoologicznych przeprowadzonych na przestrzeni ponad dwóch stuleci, autor wykazuje, że zwierzęta podejmują wszelkiego rodzaju niereprodukcyjne zachowania seksualne. Zachowanie seksualne i płeć w świecie zwierząt cechują się bujną różnorodnością. Zachowanie seksualne obejmuje zaloty, tworzenie więzi, uprawianie seksu i wychowywanie dzieci przez pary osobników tej samej płci. Opisane są także masturbacja i zachowania heteroseksualne nie mające na celu prokreacji lub jej wręcz zapobiegające.

Wbrew powszechnym do niedawna wyobrażeniom reprodukcja to tylko jedna z głównych biologicznych funkcji zachowania seksualnego. Wizja „natury” ukazana w XIII wieku przez Tomasza z Akwinu oczywiście nie odzwierciedla rzeczywistości.

Książka Bruce’a Bagemihla była inspiracją wystawy „Przeciw Naturze?” zorganizowanej w 2006 roku przez Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Oslo, a następnie prezentowanej w innych miastach i krajach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz