poniedziałek, 29 lutego 2016

News: Szwajcaria, Grupa Stonewall, Krzysztof Śmiszek, Berlin, Gdańsk, Ivan Fahy, Gay USA, Janet Mock ...


Wieści z Szwajcarii referendum zagłosowali przeciwko inicjatywy, które mogło skutecznie zakazać parom tej samej płci małżeństwa w przyszłości. Wniosek został odrzucony 50.8 % wyborców. (ILGA Europe)

Stworzyliśmy poznańską mapkę ponad trzydziestu miejsc przyjaznych LGBT+, zorganizowaliśmy koncert w Off Garbary, imprezę w klubie HaH, panele dyskusyjne, czy warsztaty dotyczące dyskryminacji i sposobów jej przeciwdziałania. Całość powstała w większości z naszych prywatnych środków, przy pomocy wolontariuszy – mówi Arek Kluk, prezes Grupy Stonewall.

Arek Kluk*: Mnie też zaskakuje tolerancja Prezydenta Jaśkowiaka! Od samego początku, gdy zaczęliśmy planować wrześniowy marsz równości i Poznań Pride Week, chcieliśmy, by miasto zaczęło z nami współpracować; też z tego względu, aby kolejne edycje zostały wpisane do corocznego kalendarza imprez Poznania. Pride Week ma stać się miejskim festynem!

Niestety przed Poznań Pride Week nie udało nam się umówić na spotkanie z Prezydentem Jaśkowiakiem, mimo że wystosowaliśmy pismo w tej sprawie. Na szczęście pomogli dziennikarze "Gazety Wyborczej". W jednym z wywiadów zapytano Prezydenta, czy pójdzie w Marszu Równości, odpowiedział, że musi się zastanowić. Jeżeli będzie miał wolny termin, to rozważy udział, ale najpierw musi się też zastanowić, czy w Polsce istnieje dyskryminacja. Gdy zobaczyliśmy ten wywiad, wystosowaliśmy list otwarty do "Wyborczej", w którym wytłumaczyliśmy, jak ta dyskryminacja wygląda ze strony prawnej.

- Nie, nie ma takiej opcji, by partia PiS zainteresowała się nami w taki sposób! Ale ważne jest, by przez te – miejmy nadzieję, że maksymalnie – cztery lata, musimy przygotować grunt pod zmianę władzy. Nawet, jeżeli kolejny wybory wygrałaby partia mocno lewicowa, jak Razem, to nie oznacza, że wprowadzą równouprawnienie we wszystkich kwestiach. Nie stanie się tak do chwili, gdy społeczeństwo, albo przynajmniej jego znaczna część, nie wyrazi poparcia dla tych postulatów. Dlatego społeczność LGBT+ powinna się teraz ożywić, należy szukać poparcia u innych organizacji, nie tylko tych, ściśle związanych z mniejszościami seksualnymi. Stąd też np. nasza nie tyle osobista, co tęczowa obecność na WOŚP; przy czym niestety nie obyło się bez nieprzyjemności. Podczas kwestowania na jednym z poznańskich przystanków tramwajowych podeszło do nas dwóch kibiców miejscowej drużyny z Bułgarskiej. Ewidentnie chodziło im o tęczowe flagi na naszych ramionach. Po krótkiej wymianie zdań – pytali, czy wywieszamy polskie flagi z okazji uroczystości państwowych - odeszli. Nasi prawicowi oponenci i przeciwnicy równouprawnienia dla LGBT+ nie są w stanie zrozumieć, że gej czy lesbijka również może być patriotą. Udowadniamy to niejednokrotnie, chociażby składając wieniec w imieniu Stowarzyszenia na oficjalnych obchodach 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego (co ciekawe nasza delegacja była tuż przed delegacją stowarzyszenia "Wiara Lecha"). ... Całość na Kultura u podstaw.

Agnieszka Wiśniewska: Senat we Włoszech uchwalił ustawę o związkach cywilnych osób tej samej płci. Co dokładnie daje parom nowe prawo?

Krzysztof Śmiszek, prawnik: Ustawa o związkach cywilnych gwarantuje większość praw przewidzianych dla tzw. tradycyjnych małżeństw. Najważniejsze różnice to brak wymogu wierności, a także to, że rozwiązanie związku następuje w znacznie szybszy i prostszy sposób niż w przypadku małżeństwa (rozwiązanie następuje po 3 miesiącach od złożenia takiego oświadczenia przed urzędnikiem stanu cywilnego).

W ostatniej chwili, wobec ogromnego oporu części partii rządzącej, wykreślono propozycję regulującą tzw. adopcję wewnętrzną (second-parent adoption), czyli adopcję biologicznego dziecka partnera/partnerki.

Nie obawiałbym się jednak aż tak bardzo takiego ruchu włoskiego ustawodawcy. Jak pokazują dotychczasowe decyzje sądów ws. wewnętrznych adopcji u nieformalnych par dwupłciowych, taka adopcja ma szansę się dokonywać w drodze decyzji sądowych. Ostatnie słowo będzie oczywiście należało do Sądu Najwyższego, który jak do tej pory, zachowywał się dość progresywnie w podobnych kwestiach.

Polska w obecnej sytuacji politycznej niestety jest w gorszym położeniu niż kilka lat temu. Opieram się na własnych doświadczeniu jako prawnika, który od 2002 roku jest aktywnie zaangażowany w rozmowy z kolejnymi politykami nt. inicjatywy ustawodawczej ws. związków partnerskich. Obecnie, dialog prowadzimy jedynie z Nowoczesną, która nie jest przecież największą partią w Sejmie. PO po wyborach zupełnie odcięła się od środowisk równościowych i nie jest zainteresowana współpracą z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka nie tylko w tematyce LGBT, ale i innych.

To bowiem wciąż obszar w miarę wolny od ideologii. Widać, po orzeczeniu SN, że sędziowie kierowali się standardami wyznaczonymi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, a także „zdrowym rozsądkiem”. Myślę zatem, że jeżeli zmieni się cokolwiek w sytuacji prawnej osób LGBT w Polsce to przede wszystkim dzięki działalności sądowej. I dlatego też prawnicy, w tym ja, prowadzą procesy sądowe na zasadzie strategicznej litygacji nie oglądając się na to, czy ustawodawca wreszcie dostrzeże „odpowiedni moment”. Całość na Dziennik Opinii Krytyki Politycznej.

Włoska organizacja homofobiczna i partia faszystowska wykorzystuje zdjęcie homoseksualne rodziny do atakowania, nasze rodziny.

Najgorsze nie pierwszy raz ich zdjęcie jest wykorzystywane przez homofobów, nawet polskie katolickie portale też do obrażania rodzin jednopłciowy. Po prostu pokazuje jacy homofoby są chorzy. (Xtra Canada)

Berliński katolicki arcybiskup Heiner Koch wzywa do specjalnej ochrony dla homoseksualnych uchodźców. "Zamierzam zwrócić się polityków i kościoła dotyczące konkretnych problemów takich uchodźców," Koch powiedział "Nasza Caritas chce upewnić się, czy zakwaterowanie i bezpieczeństwo podejmują się na problemach osób homoseksualnych i transseksualny uchodźców." (Radio Watykańskie)

Pierwsza w historii transseksualna artystka z nominacją do Oscara ogłosiła bojkot tegorocznej ceremonii. Anohni, znana wcześniej jako Antony Hegarty, otrzymała nominację w kategorii "najlepsza piosenka", jednak producenci nie umożliwili jej występu na gali z powodu "trudności czasowych".

Anohni napisała na swojej stronie internetowej, że czuje się poniżona brakiem zaproszenia do występu w trakcie gali wręczenia Oscarów. To kolejne zarzuty pod adresem Akademii i jej nagród, po wysuwanych już wcześniej zarzutach "wybielania" Oscarów.

"Próbowałam zmusić się do wylotu do Los Angeles na Oscary, ale złość i zażenowanie sytuacją mnie powstrzymały. Wyobraziłam sobie, że będę siedziała pośród tych wielkich gwiazd Hollywoodu a one będą podchodzić i wyrażać smutek z powodu tego, że nie występuję.

Znajomi mówili, że samym pojawieniem się na Oscarach zwiększyłabym widoczność osób trans w życiu publicznym. Mają rację, ale po prostu nie dałam rady. Czułam taki wstyd, że z lotniska zawróciłam do domu." - napisała Anonhi. (TVN24/Replika)

Oscary a sprawy LGBT - to temat audycji "Lepiej późno niż wcale" w TOK FM


Ivan Fahy, który jest działaczem LGBT i pierwszy irlandzki męski model mody ślubnej, na konwencji TED podkreśla swoje doświadczenie dotyczące przestarzałych norm związanych z płcią, płynności płci i noszeniem wysokich obcasów.

Tradycje są zakorzenione w społeczeństwie i niekwestionowane są źle wypadają kto jest inny. Homofobia, seksizm, rasizm itp są technicznie tradycjami. Tradycje i normy są dwie złymi najlepszymi przyjaciółmi.



Wiec poparcia dla Lecha Wałęsy w Gdańsku. 15 tysięcy osób pojawiło się w Gdańsku podczas wiecu poparcia dla Lecha Wałęsy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie ma byłego prezydenta RP. - Jestem z nimi duchem. W manifestacje włączę się może później - powiedział w niedzielę rano. Niespodziewanie pojawiła się za to jego żona, Danuta Wałęsa. (TVN24)


Dzięki masowemu poparciu Afroamerykanów była sekretarz stanu Hillary Clinton odniosła imponujące zwycięstwo w sobotnich prezydenckich prawyborach Demokratów w Karolinie Południowej, pokonując swego rywala senatora z Vermont Berniego Sandersa. (TVN24)


Redaktorzy GQ opisują skomplikowany proces pisania historie na temat praw osób LGBT w Rosji.



Gay USA wieści LGBT od Free Speech TV


MSNBC prowadząca program Melissa Harris-Perry gościła transkobietę pisarkę i działaczkę Janet Mock, opowiadała o swoim doświadczeniu kim jest.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz