wtorek, 29 września 2015

List otwarty do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie podpisania ustawy o uzgodnieniu płci


Warszawa, 22 września 2015 r.

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się do Pana z apelem i prośbą o podpisanie, uchwalonej przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej, „Ustawy o uzgodnieniu płci”.

Ustawa ta jest długo oczekiwaną próbą kompleksowego prawnego uregulowania korekty płci prawnej u osób, których tożsamość płciowa różni się od płci wpisanej do aktu urodzenia. W ten sposób wychodzi naprzeciw stanowisku organów Rady Europy, orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które nakładają na państwa członkowskie obowiązek poszanowania praw osób o tożsamości płciowej odmiennej od płci wpisanej do aktu urodzenia i umożliwienie zmiany imienia i oznaczenia płci we wszystkich oficjalnych dokumentach w szybki, przejrzysty i dostępny sposób. Bo prawo do uznania tożsamości płciowej uważane jest za prawo człowieka.

W obecnym stanie prawnym procedura urzędowej zmiany płci nie jest w Polsce uregulowana ustawowo. Odbywa się wciąż bez poszanowania godności człowieka, co niejednokrotnie prowadzi do nadużyć i naraża objęte ją osoby na wiele upokorzeń. Zwłaszcza postępowanie procesowe w trybie art. 189 kpc z powództwa przeciwko własnym rodzicom w sprawie o ustalenie płci „rodzi zbędne, emocjonalne koszty, które w procesie zmiany płci i tak są niezwykle wysokie”, jak zauważyła prof. Irena Lipowicz – Rzeczniczka Praw Obywatelskich.

Ustawa o uzgodnieniu płci dotyczy dosyć nielicznej grupy osób, które przeszły proces terapii zmieniającej. Osoby te zakończyły już medyczne procedury diagnostyczno-terapeutyczne, przeszły test realnego życia w roli osoby o płci odczuwanej psychicznie, terapię hormonalną i ew. niektóre zabiegi medyczne oraz uzyskały dwie niezależne opinie lekarskie, wydane przez lekarzy specjalistów, potwierdzające terapeutyczną konieczność zmiany oznaczenia płci w dokumentach. Zmiana oznaczenia płci w dokumentach jest zakończeniem terapii tych osób.

Skutkiem ustawy będzie także ochrona osób o tożsamości płciowej odmiennej od płci wpisanej do aktu urodzenia przed dyskryminacją i przywrócenie im możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bowiem zgodnie z międzynarodowymi standardami medycznymi jedynym możliwym sposóbem pomocy tym osobom jest dostosowanie roli społecznej i znamion płci cielesnej do płci odczuwanej psychicznie.

Należy także podkreślić, że zgodnie z treścią „Ustawy o uzgodnieniu płci” o prawne uzgodnienie płci może wnosić tylko osoba pełnoletnia, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie pozostająca w związku małżeńskim, której utrwalona i głęboko przeżywana tożsamość płciowa jest odmienna od płci oznaczonej w dokumentach.

Chcemy zaznaczyć, że poczucie tożsamości płciowej nie jest przedmiotem wyboru. Jest to cecha wrodzona. Osoby, których tożsamość płciowa nie jest zgodna z ich wizerunkiem społecznym i płcią prawną, żyją wśród nas, a życie wbrew własnej tożsamości płciowej jest przedmiotem ich wykluczenia i nierzadko bywa przyczyną dyskryminacji i poniżającego traktowania. Brak możliwości życia w zgodzie ze sobą, lub niemożność ukończenia procesu tranzycji nierzadko kończy się próbami samobójczymi, samookaleczeniami czy głęboko utrwaloną depresją tych osób.

Wierzymy, że podpisując się pod tą ustawą z wrażliwością zwróci się Pan Prezydent w kierunku nielicznemu, ale boleśnie doświadczonemu przez los, gronu osób wykluczonych społecznie. Ta decyzja Pana Prezydenta pozwoli setkom ludzi żyć wśród innych godnie, zgodnie z sobą samym, w roli społecznej odczuwanej przez siebie psychicznie.

Z wyrazami szacunku,
Anna Grodzka - posłanka na Sejm RP – niezrzeszona.
Ewa Hołuszko - członkini Zarządu Partii Demokratycznej, członkini Konwentu Seniorów Solidarności

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz