niedziela, 8 czerwca 2014

Słowo Boże na niedziele Papież Franciszek, Biskup Szymon Niemiec i Liturgia kościoła Metropolitan Community Church


Katedra Świętego Łukasza w Portland, stanie Maine, witają wszystkich też osoby LGBTI - Believe Out Loud

SEKWENCJA:
Przybądź, Duchu Święty,
Ześlij z nieba wzięty
Światła Twego strumień.
Przyjdź, Ojcze ubogich,
Przyjdź, Dawco łask drogich,
Przyjdź, Światłości sumień.

O, najmilszy z gości,
Słodka serc radości,
Słodkie orzeźwienie.
W pracy Tyś ochłodą,
W skwarze żywą wodą,
W płaczu utulenie.

Światłości najświętsza,
Serc wierzących wnętrza
Poddaj Twej potędze.
Bez Twojego tchnienia,
Cóż jest wśród stworzenia?
Jeno cierń i nędze.

Obmyj, co nieświęte,
Oschłym wlej zachętę,
Ulecz serca ranę.
Nagnij, co jest harde,
Rozgrzej serca twarde,
Prowadź zabłąkane.

Daj Twoim wierzącym,
W Tobie ufającym,
Siedmiorakie dary.
Daj zasługę męstwa,
Daj wieniec zwycięstwa,
Daj szczęście bez miary.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ:

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Przyjdź, Duchu Święty,
napełnij serca swoich wiernych
i zapal w nich ogień swojej miłości.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

EWANGELIA

J 20, 19-23 Jezus daje Ducha Świętego

Słowa Ewangelii według świętego Jana

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Oto słowo Pańskie.


Liturgia kościoła Metropolitan Community Church


Jeśli Kościół jest żywy, musi zaskakiwać. To właśnie jest cechą Kościoła żywego. Kościół który nie potrafi zaskakiwać jest słaby, chory i jak najszybciej musi trafić na oddział reanimacji – powiedział Papież w rozważaniu przed południową modlitwą Regina Coeli. Nawiązał w nim do zesłania Ducha Świętego.

„Nikt się już niczego nie spodziewał po uczniach: po śmierci Jezusa byli małym, nic nie znaczącym ugrupowaniem, pokonani i osieroceniu przez swego Mistrza – powiedział Franciszek. – Tymczasem ma miejsce wydarzenie niespodziewane, budzące zdumienie: ludzie są zaniepokojeni, bo każdy usłyszał uczniów mówiących w ich własnym języku, opowiadających wielkie dzieła Boże. Kościół rodzący się w dniu Pięćdziesiątnicy jest wspólnotą, która budzi zdumienie, ponieważ z mocą pochodzącą od Boga, głosi nowe orędzie – Zmartwychwstanie Chrystusa – posługując się nowym językiem – językiem miłości powszechnej. Uczniowie są przyobleczeni mocą z wysoka i mówią odważnie. Kilka minut wcześniej byli tchórzliwi, a teraz mówią odważnie i szczerze, w wolności Ducha Świętego”.

Franciszek podkreślił, że Kościół zawsze musi być taki, musi zaskakiwać, być odważnym i mieszać ludzkie zamysły.

„Być może ktoś w Jerozolimie wolałby, aby uczniowie Jezusa sparaliżowani strachem, pozostali zamknięci w domu i nie robili zamieszania. Również dziś wielu tego oczekuje od chrześcijan. Natomiast zmartwychwstały Pan posyła ich w świat: «Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam» (J 20, 21). Kościół Pięćdziesiątnicy jest Kościołem, który nie godzi się być czymś nieszkodliwym, wydestylowanym. Nie, na to się nie godzi. Nie chce być elementem dekoracyjnym. Jest Kościołem, który nie wacha się wyjść na zewnątrz, na spotkanie ludzi, aby głosić orędzie, które zostało mu powierzone, nawet, jeżeli ono przeszkadza i niepokoi sumienia, stwarza problemy, a także niekiedy prowadzi do męczeństwa” - Radio Watykańskie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz