środa, 7 maja 2014
Debata "Od Tęczy do nienawiści"
Czy Tęcza nadal będzie płonąć od nienawiści? A może stanie się symbolem opamiętania? Jak bez ognia rozmawiać o mowie nienawiści? O tym porozmawiamy już w czwartek, 8 maja 2014 r., o 18:00 w Barze Studio w Warszawie.
Na warszawskim Placu Zbawiciela ponownie stanęła Tęcza, instalacja Julity Wójcik. Wielokrotnie dewastowana i palona, stała się katalizatorem lęków, ujawniła pole konfliktu społecznego i toczącą się w Polsce walkę o symbole i język debaty publicznej. Niczym magiczny obiekt, kolorowa instalacja z Pl. Zbawiciela ściągnęła na siebie gniew i oskarżenia o demoralizację dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa, a jej spalenie przyniosło wiele kontrowersji – dyskusję o tym, czy i po co ją odbudowywać, pytanie o przeznaczenie publicznych pieniędzy i prawo do decydowania o przestrzeni publicznej. Według Wójcik spalona Tęcza miała stać się „symbolem opamiętania”, lecz czy się nim stała? Kto powinien się opamiętać? Czy powtarzające się akty jej niszczenia rozpatrywać można w kategoriach rytualnego palenia Inności, aktu nienawiści? Czy protesty przeciwko Tęczy, a w końcu akt jawnej przemocy, jakim było zniszczenie instalacji są niepokojącym świadectwem kondycji polskiej debaty publicznej? Odnowienie instalacji wydaje się odpowiednim momentem na zadanie sobie pytań o polskie problemy z dialogiem społecznym i mową nienawiści, którą jest on wysycony.
Debata „Od Tęczy do nienawiści” będzie okazją do postawienia niektórych z tych pytań bezpośrednio jej pomysłodawczyni, Julicie Wójcik i Hannie Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. O znaczenia nadawane Tęczy z perspektywy sztuki i polityki zapyta Piotr Pacewicz. Po rozmowie, publiczność będzie miała szansę na zadanie pytań. Będziemy się zastanawiać jak wojna o Tęczę i inne przejawy mowy nienawiści wpisują się w spory światopoglądowe w Polsce, np. tzw. spór o gender? Jaką pozycję zajmuje tu Kościół katolicki? Jak powinny reagować władze publiczne i organizacje społeczne? Jak z mową nienawiści powinny obchodzić się media – czy to prawda, że żywią się nienawiścią? Jak opisać europejskie tło polskiej nienawiści, czy nasza jest wyjątkowa? Czy mowę nienawiści należy zwalczać? W myśl liberalnej definicji, moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, ale czy mowa nienawiści narusza czyjąś wolność?
PROGRAM DEBATY Debata jest organizowana przez Fundację Batorego i Fundację Fundusz Mediów w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Gazety Wyborczej oraz Radia TOK FM. (NGO)
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz