piątek, 26 kwietnia 2013

Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | „Bogowie i potwory”


Uniwersytet Krytyczny | Klub Filmowy LGBT | „Bogowie i potwory”

Prowadzenie: Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki

29 kwietnia, poniedziałek, godz. 19.00, Krytyka Polityczna, ul. Foksal 16, II p., Warszawa

„Bogowie i potwory” Billa Condona (1998) to biograficzny film o ostatnich miesiącach życia hollywoodzkiego reżysera Jamesa Whale’a, autora klasycznych horrorów – „Frankenstein”, „Narzeczona Frankensteina”, „Niewidzialny człowiek”. Twórczość zmarłego w 1957 r. reżysera jest od lat 70. reinterpretowana – filmoznawcy odkryli w niej wiele ukrytych wątków dotyczących sytuacji osób homoseksualnych. „Bogowie i potwory” podążają tym tropem.

Fabuła filmu toczy się wokół fascynacji Whale’a (Ian McKellen) nowo zatrudnionym, młodym i przystojnym ogrodnikiem (Brendan Fraser). Nietypowej relacji z podejrzliwością przygląda się gosposia reżysera Hanna (Lynn Redgrave).

Film zdobył dwie nominacje do Oscara – dla McKellena i Redgrave oraz samą statuetkę – za scenariusz dla Billa Condona. Warto dodać, że McKellen był pierwszym jawnym gejem w historii Oscarów, który zdobył aktorską nominację.

Wstęp wolny.

Klub Filmowy LGBT w ramach Uniwersytetu Krytycznego to seanse filmów o tematyce homo-, bi- i transseksualnej, których nie ma w Polsce w ‘regularnej’ dystrybucji. Po każdej projekcji gospodarze cyklu - Mariusz Kurc i Bartosz Żurawiecki - zapraszają na dyskusję wokół filmu.

Mariusz Kurc - redaktor naczelny magazynu LGBT „Replika”; w radiu TOK FM współprowadzi (z Krzysztofem Tomasikiem) audycję „Lepiej późno niż wcale” o tematyce LGBT; współautor „Tęczowej rewolucji” - zbioru wywiadów z „Repliki”.

Bartosz Żurawiecki - krytyk filmowy, publicysta i pisarz. Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” oraz „Ja czyli 66 moich miłości”, „Nieobecni” czy zbioru nowel dramatycznych „Erotica Alla Polacca”.

Kolejne spotkanie:
27.05: Nazywaj mnie Kuchu (Call Me Kuchu; reż. Katherine Fairfax Wright, Malika Zouhali-Worrall; Uganda, USA, 2012). Po seansie spotkanie z Wilsonem Sekiziviyu.

Projekt „Uniwersytet Krytyczny 2011-2013” realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

zwiastun

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz