środa, 20 marca 2013
Wojna o równość
Mapa równość małżeństw/związków partnerskich dla par jednopłciowy na całym świecie.
Polska Times: Poparcie dla małżeństw osób tej samej płci wzrosło w przeciągu ostatniego roku wśród Amerykanów do rekordowych 58 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu dla "Washington Post" i ABC News.
Z sondażu wynika, że 81 proc. osób w wieku 18-29 lat w pełni popiera małżeństwa gejów. To poparcie maleje do 44 proc. w grupie wiekowej powyżej 65 lat, ale i tak jest stosunkowo wysokie. Choć większość zwolenników Partii Republikańskiej wciąż jest przeciw, to wśród Republikanów poniżej 50. roku życia jest mała przewaga popierających takie związki małżeńskie.
W przyszłym tygodniu w Sądzie Najwyższym USA odbędą się dwa uważnie śledzone przesłuchania dotyczące prawnych ograniczeń dla związków tej samej płci. Jedno dotyczy stanu Kalifornia, gdzie przegłosowano propozycję, by zakazać takich związków w tym stanie, a drugie stanowi wyzwanie dla przyjętego w 1996 roku Aktu obrony małżeństwa (Defense of Marriage Act). Prawo to wstrzymuje federalne uznanie małżeństw tej samej płci w dziewięciu stanach, w tym w Dystrykcie Kolumbii, gdzie są one legalne.
Głowa państwa nie chce ustawy o związkach partnerskich. W zamian ma własną propozycję. Ułatwienia w uzyskiwaniu informacji o stanie zdrowia partnera oraz zwolnienie z podatku spadkowego w razie jego śmierci – do tych dwóch kwestii prezydent Bronisław Komorowski chce ograniczyć ułatwienia dla osób żyjących w związkach nieformalnych, także homoseksualnych.
Przyznanie zbyt wielkich przywilejów podobnych do tych, jakie mają małżeństwa, osobom żyjącym w wolnych związkach byłoby niezgodne z konstytucją – mówi w rozmowie z „Rz" prezydencki prawnik Krzysztof Łaszkiewicz.
Bronisław Komorowski w ogóle sprzeciwia się tworzeniu oddzielnej ustawy o związkach partnerskich. – Warto rozważyć odstąpienie od nowej ustawy, by uniknąć ryzyka niekonstytucyjności – przekonywał niedawno. (Rzeczypospolita)
Tweet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz