poniedziałek, 14 maja 2012
Kraków: Marsz Równości oraz festiwal Queerowy Maj
19 maja ulicami Krakowa po raz kolejny przejdzie Marsz Równości, w tym roku pod hasłem „Różnorodność, solidarność, równość”. Marsz będzie kulminacyjnym punktem festiwalu Queerowy Maj, który rozpocznie się 17 maja a zakończy 21. Przez cztery dni mieszkanki i mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję wziąć udział m.in. w debatach, spotkaniach, warsztatach, wykładach, pokazach filmowych, imprezach, wystawach oraz w tęczowym pikniku na Błoniach. Już po raz czwarty zapraszamy do udziału w spotkaniach będących okazją do poznania różnorodnych perspektyw i sposobów ekspresji w kontekście płci i seksualności. Wydarzeniami tymi będziemy prowokować do otwartości i przekonywać do równości – zaprasza Komitet Organizacyjny festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości w Krakowie.
Krakowski Marsz Równości jest największą tego typu, zaraz po warszawskiej Paradzie, polityczną manifestacją w Polsce. Co roku ok. tysiąca osób przechodzi w głośnym i kolorowym marszu i przypomina mieszkankom i mieszkańcom miasta o swoim istnieniu oraz o ważnych dla społeczności LGBT (lesbijki, geje, ludzie bi- oraz transseksualni) kwestiach, takich jak związki partnerskie, edukacja seksualna w szkołach, penalizacja mowy nienawiści. W tym roku Marsz Równości ruszy z Placu Szczepańskiego (godz. 14.00). Idąc pod hasłem „Różnorodność, solidarność, równość” chcemy pokazać, jak ważna jest świadomość, iż różnorodność nie jest zagrożeniem, lecz stanowi część historii naszych lokalnych społeczności i mówi o naszej sile. Zwracamy też uwagę na solidarność, bo nierówności nie dotyczą tylko mniejszości seksualnych, ale są szerszym problemem polskiego życia społecznego i publicznego. – mówi współorganizator festiwalu i marszu Piotr Wójtowicz.
Po Marszu Równości zapraszamy na debatę o strategiach oporu, w której udział wezmą uczestniczki i uczestnicy Marszu, w tym posłanka Ruchu Palikota, Anna Grodzka (Finka, ul. Warszauera 1) a wieczorem będziemy przekraczać granice płci… na crossdresingowej imprezie z zespołem Zdrada Pałki. Co jeszcze w planach? Miasto Ujawnione na Kazimierzu: instalacja video na rogu ul. Józefa, jednopłciowy speed dating, wystawa Berlin-Yogyakarta, wykłady i spotkania w JCC Kraków, spotkania o książkach „Queer a Islam” i „Puszczalscy z zasadami”, Klub Queer.pl w Cafe Młynek z performerem i choreografem Rafałem Urbackim, który podczas Queerowego Maja zaprezentuje także wyjątkowy koncert z pokazem tańca „Kto podskoczy jest pedałem, hej” oraz wernisaże: konkursu fotograficznego „Różnorodność. Nie różnica. Queer koncept” i plansz komiksowej wersji „Wielkiego Atlasu ciot polskich” Michała Witkowskiego w nowej kawiarni na krakowskim Kazimierzu, Sibro.
Więcej informacji na queerowy maj 2012.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz